Trešdiena, 22. janvāris Austris

Kaimiņa žogam pat ministrija netiek pāri

Kaimiņa žogam pat ministrija netiek pāri
Foto: Egons Zīverts
18.04.2019 07:06

"Kurzemes Vārds"

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieprasījis Nīcas novada domes priekšsēdētājam Agrim Petermanim sniegt paskaidrojumus par Administratīvās rajona tiesas lēmumu nepildīšanu. Tie skar pašas domes lēmumus novērst nelikumīgu būvniecību Pērkonē, īpašumā “Virsāji”, kas nav pildīti jau piecu gadu garumā. Stāsts ir par žogu, ko privātīpašnieks esot uzslējis, neievērojot būvniecības normatīvus. Tā kā pašvaldība nerīkojās, kaimiņi vērsās tiesā, taču arī tās lēmumi līdz šim palikuši uz papīra.

Zemīšu ģimene 2003. gadā iegādājās zemes gabalu Pērkonē, Nīcas novadā. Iepriekšējais īpašnieks lielu zemes gabalu sadalījis mazākos un pārdevis. Citu zemes gabalu nopirka kaimiņi, ar kuriem kopā arī izbūvējuši ceļu, stāsta Viesturs Zemītis: “Tad gabalu zemes nopirka arī uzņēmējs no Liepājas Viktors Hvostovs, viņš ceļu nopirka kā apgrūtinājumu, jo mums par labu tas ir kā servitūts.”

Kad V. Hvostovs sācis būvēties, ielicis atzīmes, kur būs žogs. Kaimiņi pa labam gājuši runāt, ka tā nav pareizi darīt – plānot žogu pa sava īpašuma galējo robežu gar pašu ceļa malu. “Teicu, vai tad tev zemes nav? Atkāpies divus metrus!” atceras V. Zemītis. V. Hvostovs atbildējis, ka viņam esot vienalga, uz savas zemes žogu likšot, kur gribēšot. Tā nu nācies rakstīt iesniegumu Nīcas novada domei, tur pieņemts lēmums novērst nelikumīgo būvniecību. “Taču nekas nenotika. Gājām, prasījām Petermanim, kāpēc nepilda lēmumu. Atbilde bija nekāda – esot sarežģīti, ka ceļš īpašumā,” stāsta V. Zemītis. 

Citi V. Hvostova kaimiņi rāda biezu mapi, kurā sakrāta sarakste ar Nīcas novada domi. Pirmais iesniegums par žoga nojaukšanu bijis 2014. gadā. Nīcas novada domes saistošie noteikumi nosaka, ka pirms būvniecības projekta izstrādes nepieciešams detālplāns. “Visiem detālplānojuma risinājumiem mēs piekritām,” stāsta sieviete, kura nevēlējās, lai avīzē parādītos viņas vārds. “Taču sākās kaimiņu būšana, būvniecība. Atbraucam – žogs stāv. Likās, ka nav riktīgi.” Bijis skaidrs, ka tur mašīnu normāli nevar izgriezt. “Vārti vēl nebija pabeigti, kad mēs zvanījām būvvaldei. Atbrauca, konstatēja nelikumīgu būvniecību. 

Tiesā abas ģimenes vērsušās tāpēc, ka Nīcas novada pašvaldība vairākkārt atrakstījusies un ignorējusi pašas pieņemtos lēmumus. Ne uz vienu vēstuli neesot atbildēts noteiktajā laikā. 

“Virsāju” īpašnieks V. Hvostovs ir direktors SIA “Baltic International Company”, kas nodarbojas ar koksnes vairumtirdzniecību. Viņš stāsta “Kurzemes Vārdam”, ka kaimiņi esot iesnieguši pašvaldībai un tiesai nepareizus datus, balstītus uz veciem dokumentiem no laika pirms lielā zemes gabala sadalīšanas un pārdošanas: “Mēs vairākas reizes saucām mērniekus, kas visu pārmērīja. Izrādījās, ka viss ceļš un vēl daļa aiz tā ir mūsu zeme. Iepriekš kaimiņi apgalvoja, ka mana zeme sākoties tikai no ceļa.” Viņš arī norāda, ka pēc Latvijas likumiem servitūta ceļa platums esot līdz četriem metriem, bet konkrētais ceļš esot piecarpus metrus plats un tāds arī nelikumīgi bijis ierakstīts zemesgrāmatā. “Tagad zemesgrāmatā ir veikti labojumi. Mums ir visi dokumenti. Uz kāda pamata man vajadzētu kaut ko mainīt?” neizpratnē ir V. Hvostovs. Viņš norāda, ka servitūta ceļš esot paredzēts, lai cilvēks var nokļūt mājās, bet pie kaimiņa, kam bijusi noliktava, braukuši ar kravas mašīnām. “Mēs viņam to aizliedzām, tikai tāpēc arī viss sākās,” domā uzņēmējs.

A. Petermanis pirmdien “Kurzemes Vārdam” teica, ka nupat esot saņēmis ministra vēstuli. “Man ir jāiepazīstas, es šobrīd neko nevaru teikt. Nevaru pateikt, kad sniegšu atbildi. Tikko izlasīšu, tiklīdz man būs skaidrība, tā došu ziņu,” apsolīja priekšsēdētājs. Acīmredzot viņš joprojām iepazīstas ar vēstuli.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 18. aprīļa numurā.

#kvards-20190418-03#

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)