Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kam medību gars iekšā, to prom nedabūs

Arvien biežāk dzird medniekus sakām, ka jauniešus medības neinteresējot. Vai tas tiesa, ka Latvijā mednieku saime noveco, jautājām mednieku kluba “Kalvene” vadītājam Andim Ērglim, kurš ieskicēja arī citas problēmas mednieku kolektīvos.

Kam medību gars iekšā, to prom nedabūs
Foto: Publicitātes
Foto: Publicitātes
19.04.2024 00:30

liepajniekiem.lv

Vispirms kolektīvā jāiestājas

“Mans dēls nāk medībās, un es ceru, ka viņam būs mazais, kas arī nāks,” A. Ērglis ir atklāts.

“Problēma tāda, ka ne visi bērni, kuri tagad nāk medībās, grib būt par medniekiem. Jaunatnei ir daudz citādu interešu, kas nebūt nesaistās ar medniecību.”

“Kalvenes” mednieki ņem savus bērnus par dzinējiem, kolīdz viņiem kaut cik rodas interese. Parasti viņi medības sāk iepazīt pusaudža gados.

Esot arī tā saucamās ģimeņu medības, kad vīriem līdzi iet sievas.

“Kolektīviem ir tik daudz dažādu tradīciju, ka, es teiktu, divu vienādu nav.

Tos grūti salīdzināt citu ar citu, un katram būtu savs stāsts par to, kā var tajā iestāties,” Andis uzsver vēl vienu aspektu, kāpēc cilvēks, neatkarīgi no vecuma, kļūst vai nekļūst par mednieku; viņu var neuzņemt.

Ir mednieku kolektīvi, kuri savas rindas papildina tikai ar cilvēkiem, kas ar to jau saistīti. Bez ierunām uzņem radiniekus – bērnus, mazbērnus, sievas, vīrus. Tā ka var arī ieprecēties.

Citi uzņem svešos, bet nosaka viņiem divu trīs gadu pārbaudes laiku. Tajā vēro potenciālo biedru, iepazīst medību situācijās, vai viņš rīkojas adekvāti. Tad kolektīvā balso – uzņemt vai ne. Citviet jāiestājas rindā un jāgaida, kad atbrīvosies vieta.

“Tā ir bijis vienmēr, jo mednieku kopas samērā noslēgtas, savstarpēji draudzīgas.

Un cilvēks, kas ienāk no malas un līdzsvaru var izjaukt, vienmēr ir baidījis,”

atklāj A. Ērglis.

”Cik labi saimnieko mežā, tik daudz ir dzīvnieku,” saka mednieku kluba ”Kalvene” vadītājs Andis Ērglis. Viņš skaidro, ka pareizi jāuzskaita dzīvnieki, jāizvērtē nomedīšanas daudzums, mākslīgi nepalielina skaitu un nenošauj pēdējo briedi. Tuvredzīga rīcība nākotnē atsaucas, jo medības ir komplekss pasākums. Foto: Māris Kreicbergs

Viņš novērojis, ka maz tādu, kas, nebūdami ar medībām saistīti, ne no šā, ne no tā izdomā, ka grib kļūt par medniekiem.

Lielākajai daļai esot kāda ievirze – parasti ģimenē jau ir mednieks, tātad kādā klubā biedrs.

“Medības ir dārgas.

Jāmaksā noma par medību platību izmantošanu, jāpiebaro dzīvnieki, jācīnās ar bebriem, jāsargā labības lauki no dzīvniekiem – viss par pašu līdzekļiem. Diezgan dārgi ir ieroči, patronas un medību apģērbs, lai gan – bikses kā bikses,” Andis uzskaita.

“Ja salīdzinātu ieguvumu gaļas ziņā un medību izmaksas, tad par summu, ko mednieks iegulda, gaļu varētu pirkt tirgū vairākus gadus.”

“Kalvenes” Aizputes nodaļā ir lielākais biedru skaits – 58. Viņi nekā īpaši netiekot piesaistīti, ne arī cenšas kādu noturēt.

“Es teiktu tā – to, kam medību gars ir iekšā, tik vienkārši no medniekiem prom nevar dabūt. Tikai – ja pienāk vecums un vairs nevar pamedīt.

Ir, protams, arī neaktīvie mednieki, kas skaitās kolektīvā un ir sarakstos, maksā biedra naudu, bet uz medībām nāk reti vai nenāk vairs vispār,” turpina kolektīva vadītājs.

Sērga, baltie laukumi un citas ķibeles

Ar kādām problēmām mednieki šodien saskaras? “Daži lauksaimnieki slimīgi uztver jebkādu dzīvnieku pārvietošanos pa viņu lauku. Un, ja medību līgums ar īpašnieku noslēgts, tad uzskata, ka viņa tīrumā nedrīkst ieiet neviens dzīvnieks.

Medniekam vairs nav medības, bet darbs, kad, piemēram, divus mēnešus jāiet uzmanīt kādu auzu lauku, lai tajā neiet cūkas,”

stāsta A. Ērglis.

Nākamais mednieku uzdevums – cīnīties pret bebriem. Šajā darbā ir vienīgi izmaksas.

Šobrīd bebra ādas nav, kur likt, par tām nevar saņemt naudu. Var gaļu izvārīt suņiem, ir cilvēki, kas to ēd, bet vairumā gadījumu ar nomedītiem bebriem nav, ko iesākt.

“Daži iedzīvotāji neatbalsta medības un neslēdz medību līgumu, un pēc likuma nedrīkstam viņu zemē medīt,” Andis stāsta par tā saucamajiem baltajiem laukumiem, kas apgrūtina medības.

Taču dzīvnieki nezina robežas, tie iet un ēd, kur var. Iznāk uz tās pļavas, par kuru līguma nav, un mierīgi to posta.

Mednieki saskaras ar meža zvēru slimībām, piemēram, Āfrikas cūku mēri. Tas, A. Ērgļa vārdiem, staigā no vienas puses uz otru un galē mežacūkas visā Latvijā.

“Pie mums arī sērga bija, un pirms kādiem četriem gadiem nomirušas, pusmirušas cūkas mētājās daudzviet.

Dzīvnieks iet, iet un nomirst; kur tajā brīdī atrodas, tur nokrīt. Tikai tagad mežos atkal cūkas sāk parādīties, trīs gadus to nebija,” stāsta kalvenieks. 

Šī sērga gan nekur neesot pazudusi, pa Latviju cirkulējot joprojām. “Latgalē agrāk sāka atjaunoties [mežacūku populācija], bet nu jau dzird, ka tur ir jauns mēra vilnis.”

Medības nav tikai vaļasprieks, tās ir dzīvesveids, kurā regulāri jāiegulda laiks, līdzekļi un darbs.

Mednieki tīra stigas, būvē torņus, uztur ģērētavas vai mednieku mājas, kā nu kurā kolektīvā dēvē. Rīko talkas apkārtnē. Šāda piesaiste arī ne visiem patīk.

“Mūsu klubs liels, tam ir vairāki medību iecirkņi, un tiem katram savs vadītājs.

Manā iecirknī esmu, var teikt, katrās medībās.

Ja kādreiz neesmu, tad medības nenotiek, tāpēc ka viss ir savstarpēji saistīts. Ir tādas mednieku grupas, kurās vienam cilvēkam ir dzīvnieku izvešanas tehnika. Ja tajā dienā viņš netiek uz medībām, tad pārējie arī sāk domāt, ka varbūt medības pārcelt, lai nav jāmokās ar izvešanu,” A. Ērgļa minētais piemērs apliecina, ka vienkārši aizbraukt pamedīt ir mānīgs priekšstats, ne īstenība.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz