Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Kļūsti par krustvecāku kokam

Kļūsti par krustvecāku kokam
Foto: no biedrības "Ziemupīte" arhīva
03.05.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Projektā “Meža skola” Vērgales pamatskolas 6. klases skolēni un dabas aktīvisti iestādīja 400 jaunu priežu stādus Ziemupes jūrmalā un bijušās zenīta raķešu bāzes teritorijā (“Ērģeles”). Mērķis ir parūpēties par vides atjaunošanos, kā arī novērst cilvēku neapdomīgās rīcības radītās sekas, laikrakstu informē Daiga Vanaga no biedrības “Ziemupīte”.

Atpūtas vietu Ziemupes jūrmalas stāvlaukumā, kur ilgstoši novērota cilvēku kaitnieciska darbība, laužot, cērtot un zāģējot dzīvus, zaļus kokus vai to zarus, jau gandrīz desmit gadus aprūpē un apsaimnieko biedrība “Ziemupīte”. Tās pārstāvji novērojuši, ka cilvēkam visbiežāk šķiet – “es jau tikai vienu koku, te vēl daudz paliek, un gan jau ataugs vietā citi”. Tomēr lai koki atjaunotos un izaugtu, nepieciešams ļoti ilgs laiks. Katrs koks ir no svara, jo, iespējams, tas sargā kāpas no “staigāšanas”, sargā augsni un tajā augošo augu saknes un arī citus kokus no lūšanas stiprā vējā. “Par to aizdomājas reti kurš. Tā īsti to saprast var, tikai sekojot līdzi koka augšanai. Tāpēc radās doma par projektu “Meža skola”, kurā skolēni un vides aktīvisti iestādīja 400 priežu stādus, deva tiem vārdus un izveidoja to augšanas dienasgrāmatu,” paskaidro D. Vanaga.

Skolēni un pārējie meža aktīvisti atzīst, ka visgrūtākais bijis izdomāt kokiem vārdus, kas neatkārtotos, jo iestādīts liels daudzums koku. Stādīšanā piedalījās arī Vērgales mežzinis Arturs Brikmanis, kurš stādītājiem paskaidroja, kurās vietās labāk stādīt un kā to pareizāk izdarīt. Padomi noderēja, jo tikai nedaudzi projekta dalībnieki iepriekš bija stādījuši kokus, lielākajai daļai tā bija jauna pieredze. Vēl aizraujošāku darbošanos padarīja tas, ka katrs stādītājs, savam kokam piešķirot vārdu, turpmāk to varēs atrast, un apraudzīt. Turklāt administrācijā ikviens var saņemt par katru koku izdarītās piezīmes un tās papildināt ar saviem novērojumiem. “Viens no jaunajiem kokiem, vārdā Zentiņa, jau ir ieguvis sev krustvecākus. Par tādiem kļūt iespēja ir ikvienam. Aicinām jūs sameklēt savu kociņu un turpmāk apciemot to, pieskatīt un rūpēties par to – apliet, kad sauss, pierakstīt novērojumus, sekot līdzi tā augšanas apstākļiem,” aicina “Ziemupītes” pārstāve Daiga Kadeģe.

Projektu “Meža skola” īstenoja biedrība “Ziemupīte”, izmantojot Liepājas novada fonda programmas “Atbalsts apkaimei” atbalstu. Biedrība šogad ir izvēlēta par Pasaules Dabas fonda un “Tetra Pak” organizētā konkursa “Klimata vēstnieks” uzvarētāju nominācijā “Dabai draudzīga dzīvesveida vēstnieks sabiedrībā”. Konkurss “Klimata vēstnieks” šogad tika organizēts jau trešo reizi, un var uzskatīt, ka tas ir vienīgais apbalvojums Latvijā, kas izceļ un novērtē attieksmi un rūpes pret vidi.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)