Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kovids iepauzējis pašnodarbinātos – cerības liek uz Ziemassvētkiem

Durbes novadā dzīvojošā un strādājošā šuvēja Jolanta Žabinska atzīst, ka patlaban kovida radīto seku dēļ piedzīvo grūtus laikus, taču atmest ar roku savai darbībai noteikti nevēlas un to arī nedarīs.

Kovids iepauzējis pašnodarbinātos – cerības liek uz Ziemassvētkiem
Durbes novadā dzīvojošās un strādājošās Jolantas Žabinskas šūtās sejas maskas izceļas ne tikai ar krāsām, dizainu un izpildījumu, bet arī oriģinālu nēsāšanas veidu – divām regulējamām elastīgām lencītēm, kuras nav jāliek uz ausīm. (Foto: Ģirts Gertsons)
05.11.2020 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

“Ja man būtu darbinieki, tad būtu citādi, bet es darbojos viena. Kamēr vien spēšu kaut ko izdomāt pie šīs situācijas un tendencēm, tikmēr darīšu un maizei nopelnīšu,” apņēmības pilna ir Jolanta. Tieši tādā veidā radošā sieviete nonākusi līdz sejas masku šūšanai un meklē arodā vēl peļņas iespējas, ieguldot pēc iespējas mazāk.

Jolanta pastāsta, ka viņa šuj no bērnības, jo ļoti patikusi šī darbošanās.
Vairāk nekā desmit gadus nostrādājusi Liepājas šūšanas uzņēmumos, kur šuvusi apakšveļu.

“Mani piesaistīja mežģīnes, detaļas. Vienā brīdī nolēmu, ka arī pati varu šūt. Draudzenes pamudināja, lai iesākumā šuju pati sev, ģimenei, draugiem. Aizsāku ar pidžamām, vieglās veļas komplektiem un bērnu lietām,” teic šuvēja. Savu radīto firmas zīmi “Jolie Style” pērn aizstāvēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotajā biznesa ideju konkursā “Laukiem būt”. Jolanta dzīvo un strādā savas ģimenes lauku mājās Dunalkas pagastā.

(Foto: Ģirts Gertsons)

Lielus kvantumus nešūs

No pavasara un pašreiz, pēc Jolantas stāstītā, ir tā, ka naktsveļu ņem esošie klienti, bet jauni klāt nerodas. Tāpēc ir jāmeklē vēl kas, vēl kāda šūšanas izstrādājumu niša. “Pavasarī, kad bija ārkārtējā situācija, es teicu, ka maskas nešūšu, jo redzēju, ka visi sāk šūt. Nolēmu, ka pamācīšos šūt kleitas, jo man patīk eksperimentēt,” stāsta šuvēja. “Šobrīd maskām ir pieprasījums, tādēļ jābūt arī piedāvājumam. Tikai tagad, rudenī, tām pievērsos.”

Jolanta pastāsta, ka, pārvietojoties skolas autobusā, aizsarglīdzekļi obligāti nepieciešami visiem pasažieriem. Līdz ar to Durbes novada iedzīvotāji sākuši pie šuvējas apprasīties par vairākkārt lietojamo masku piedāvājumu.

“Mana kaimiņiene paprasīja, lai uzšuju bērniem, jo viņa baidījās, ka medicīnisko masku gumijas var radīt sliktu iespaidu uz bērnu ausīm. Bērniem austiņas ir mīkstākas,” skaidro šuvēja.

(Foto: Ģirts Gertsons)

Pēcāk radusies doma uzšūt sejas maskas ar divām garumā regulējamām lencītēm – viena iet pāri galvai, bet otra – uz kakla. “Jāteic gan, ka biežai ikdienas lietošanai – uzlikt un noņemt – šādas maskas īsti parocīgas nebūs, arī visiem bērniem ne,” piebilst šuvēja.

Jolanta uzsver: “Kaut kā sevi apritē jātur. Sašuju pāris paraugu, ielieku sociālajos tīklos. Zinu, ka lielus kvantumus nešūšu un ārkārtīgi plaši nereklamēšu, jo daudzviet maskas jau ir pieejamas, sevišķi pilsētā. Un kur es tās likšu tad, kad vairs nevajadzēs? Jādomā, ko darīt tālāk, jo ar laiku maskas vairs nebūs tik pieprasītas.”

Mežģīnes arī sejas masku dizainā

Šuvēja norāda, ka sejas aizsegu šūšanas dizainu un izskatu veido tā, kā viņai pašai patīk. “Kādas es pati gribu nēsāt. Turklāt esmu uzticīga mežģīnēm. Man patīk izcelties, tādēļ kombinēju sarkanās mežģīnes ar melnu, melnas ar sarkanu. Taču vairāk ejošās ir melnās vienkrāsainās maskas. Mans personīgais viedoklis – tagad apkārt viss ir drūms, cilvēki nospiesti ar ierobežojumiem, un vēl ar melnu masku staigāt? Man jau liekas, ka vajag kaut ko košāku!” pauž šuvēja.

Kā galveno ieguvumu no šūtajām maskām Jolanta uzsver ekonomiskumu – viena auduma maska, ko var lietot neierobežotu laiku, maksā tik, cik atsevišķi iegādāties četras piecas medicīniskās sejas maskas, kuras ik pa divām stundām jāmaina.

Sejas maskas lielos daudzumos šuvēja netaisīs – iztiks vien ar dažiem paraugiem, jo pieredze rāda – masku šuvēju ir daudz, bet cilvēki šobrīd aktuālā un obligātā aksesuāra iegādes iespējas meklē tuvāk savām mājām. (Foto: Ģirts Gertsons)

“Ja cilvēks neuzticas vien audumam, ja jāuzturas ilgāk veikalos vai sabiedriskajā transportā, es uzšuju masku ar kabatiņu iekšpusē. Kabatiņā var likt filtru – to var nopirkt aptiekās,  tas ir kas līdzīgs salvetītēm,” zina stāstīt Jolanta. Vienīgi jāatceras, ka auduma maskas ir jāizmazgā un jādezinficē.

“Esmu novērojusi, ka cilvēki maskas meklē pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai, jo, pasūtot šūtās maskas, bieži jārēķinās ar sūtīšanas izdevumiem,” piebilst Jolanta. “Ja maskas ņem, tad visai ģimenei. Pa vienai maskai ne. Manuprāt, pamatā vīrieši ir tie, kas atsakās nēsāt maskas. Sievietes paņems sev, bērniem, mammai, arī vīram – ja viņu kāds piespiedīs likt.

Nevar ieguldīt un strādāt algotu darbu

Tagad ir grūtāk nekā pavasarī, nav pieprasījuma, atzīst Jolanta. “Bija jau brīdinājums, ka būs otrais vilnis, cilvēki baidās – taupa. Mazums, kas atkal notiek – nav darba, mazāki ienākumi, cilvēki skatīsies, kas viņiem ir primāri. Un noteikti naktsveļa nebūs – iztiks bez tās,” pauž Jolanta.

“Šobrīd es mēģinu gatavoties Ziemassvētkiem – ceru uz tiem. Tos neviens nav atcēlis – eglīti mājās pušķosim, bērnus jau apsveiksim un apdāvināsim. Šobrīd strādāju pie komplektiņiem – eglīšu rotājumiem no auduma. Ko varu no auduma uztaisīt, to taisīšu. No tā, kas man ir. Daudz nevaru ieguldīt, naudas, ienākumu man ir maz.”

Lielas cerības peļņas iespējām dunalcniece saskata Ziemassvētkos – tapuši auduma eglīšu rotājumi. (Foto: Ģirts Gertsons)

Jolanta norāda, ka satraucošākais šajā situācijā ir tas, ka nevar zināt, ko cilvēkiem vajadzēs, ko ne.

“Bet jādzīvo kaut kā ir. Vīrs man strādā celtniecībā, viņš mierināja, teica – gan jau kaut kā. Taču, redzot to, kādas cenas ir veikalā, ar to vien nepietiek. Tādēļ apstāties nedrīkst, pat domas nav bijis. Ja man būtu darbinieki, būtu citādi, bet esmu viena – esmu atkarīga pati no sevis.”

Jolanta ir trīs bērnu mamma – pirmklasnieks, sestklasnieks un 2. kursa students. “Visiem bērniem mācības šoreiz notiek klātienē,” piebilst Jolanta. Pavasarī situācija bijusi pavisam pretēja – bērni mācības apguvuši attālināti. Tajā brīdī, kad paziņots, ka kovida dēļ pēc iespējas visiem jāpaliek mājās, Jolanta ārkārtīgi novērtējusi savu nodarbošanos.

Viņa strādā mājās, līdz ar to var pati plānot darba un brīvo laiku, varējusi būt līdzās bērniem. “Kovids bija kaut kas jauns, bija tāds neliels šoks, nezinājām jau neviens, kas tas ir, un dzīvojām ar cerību, ka kādreiz tas beigsies un viss atrisināsies. Tādēļ es diži neskumu, nolēmu, ka mācīšos kaut ko jaunu,” saka šuvēja.

Iepriekšējā darbavietā Jolantai nesen piedāvāts darbs uz laiku, lai var darbiniekus palaist atvaļinājumā. “Es atbildēju, ka nevaru, jo ir neziņas situācija. Ko es darīšu, ja pateiks, ka būs skolā bērniem attālinātās mācības?

Vismaz ar savu darbu maizītei nopelnu, varu būt blakus bērniem, izskriet, saplānot savu laiku. Ja tagad būtu algots darbs, esi bailēs. Kaut kā šis laiks ir jāpārdzīvo. Jācīnās ir!” pauž sieviete.

“Turklāt šobrīd es nevaru atļauties atkal sēdēt tikai un mācīties, jo nav zināms, cik ilgi tas viss būs.” Jolanta uzsver: “Gatavošu eglīšu rotājumus – ja būšu sataisījusi par daudz un tie neaizies, tad nebūs jātērē nauda, lai apdāvinātu citus.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz