Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Krotē izdziedas un uzlādējas trīskāršos svētkos

Trīskārši svētki 22. septembra vakarā notika Krotē. Baltu vienības diena, jaunā tradīciju laukuma atklāšana un folkloras kopas “Traistēni” 25 gadu jubilejas svinēšana kopā ar draugiem. Vakara gaitā izrādījās, ka svētku ir vēl vairāk, jo dzimšanas diena ir kopas vadītājai Līgai Strēlei. Pateicoties viņai un “Traistēniem”, gadskārtu ieražu godi Krotē ir lielā cieņā, un nu tos varēs svinēt labiekārtotā laukumā.

Krotē izdziedas un uzlādējas trīskāršos svētkos
"Tā mums te ir, ka nāk dziedāt vismaz trīs paaudzes, mazs un liels," saka "Traistēnu" vadītāja Līga Strēle (no labās). Tradīciju laukumu Krotē ieskandina Bunkas kultūras nama vadītāja Malda Andersone (no kreisās), Ance Dreimane un Patricija Andersone. (Foto: Andris Gertsons)
24.09.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Ieskandina ar stiprām dziesmām

Starp Krotes Kronvalda Ata pamatskolu un ciema bibliotēku ir izbūvēts tautas tradīciju rituālu laukums. Turpmāk tā būs vieta, kur Krotes ciema, Bunkas pagasta un arī novada iedzīvotājiem un viesiem folkloras kopa “Traistēni” ierādīs latvju godus un rituālus. Bruģētā laukuma malā ir izveidota gan ugunskura, gan pavarda vieta, kur var gatavot kādu tradicionālo ēdienu. 

Bunkas pagasta pārvaldes vadītāja Patricija Andersone pastāstīja, ka folkloras kopa darbojas pie skolas, tāpēc pārsvarā visi pasākumi notiek šeit: “Tad arī nolēmām, ka būtu labi sakopt šo vietu, lai visiem būtu patīkami. Te ir tāds centriņš – ir skola, ir bibliotēka. Sasaistot kopā mūsu vajadzību ar ideju, ka gadskārtu svētkus un godus šeit svin un daudzina, tapa šis laukums.” 

Projekta kopējās izmaksas ir 21 249,27 eiro (ar PVN), no kurām 13 812,03 eiro ir biedrības “Liepājas rajona partnerība” administrētais ES Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai atbalsts. Priekules novada pašvaldības līdzfinansējums ir 7437,24 eiro. 

Baltu vienības dienu Latvijā un Lietuvā svin kopš 2000. gada par godu 1236. gada 22. septembrī notikušajai Saules kaujai, kurā baltu ciltis kopīgi sakāva vācu krustnešus. Draudzību un vienotību ar kaimiņiem lietuviešiem šogad gan izpostījis otrais kovida uzliesmojums, par ko mazliet skuma Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, kuram nācās izlemt nebraukt uz Lietuvu, teica vadītāja Gunta Klievēna. Taču viņiem bija prieks būt vieniem no viesiem “Traistēnu” jubilejā un dziedāt stiprās dziesmas. Jo īpaši tāpēc, ka Krotes kopā repertuārā apmēram puse esot Bārtas dziesmu, uzsvēra L. Strēle, un no bārteniecēm “Traistēni” mācījušies tās izdziedāt. Kā skan kopā, abas kopas parādīja dziesmā “Noriet saule vakarā”, atbilstoši neparasti siltās rudens saulītes slīdēšanai aiz Krotes skolas jumta. “Traistēnu” saucēja ar varenu balsi – Latvijas mēroga folkloras kopu konkursā par Dižo dziedātāju atzītā Ance Dreimane.

Citi viesi bija “Zīle” no Kazdangas, “Dižlāņu īves” no Vecpils, “Jumītis” no Gramzdas, “Medainis” no Saldus un Rucavas lauku kapela. Vakarā pie ugunskura muzicēja vīru kopa “Vilki”. 

Līgu nevar neklausīt

L. Strēle atzīmēja, ka “Traistēnus” nodibinājušas skolotājas Līvija Jansone un Inese Vītoliņa. “Nezinu, kā es tur nonācu,” viņa nopietni saka savā tiešumā, “bet turpat vien jau es arī tiku, jo skolotāja Līvija aizgāja no šejienes prom.” “Traistēni” esot ģimeņu kopa. Vismaz septiņas ģimenes viņa saskaita, jo esot grūti pateikt precīzu skaitu. 

“Līga!” ir kopas dalībnieku atbilde gandrīz uz visiem jautājumiem. “Līga liek,” jautāti, kāpēc dzied “Traistēnos”, plati smaidot, saka folkloristi. Vadītāju nevarot neklausīt, taču Līgas bāršanās esot kā masāža. Pakārt aiz bizēm vai piesiet pie kājas, ar to tiekot piedraudēts nerātnajiem, taču rakari, tās briesmas stāstot, smej vien. Prieks dziedāt – tas esot īstais iemesls nākt uz “Traistēniem”, kā arī patīkot Līga. “Kamēr Līga te ir, jādzied, nedrīkst nedziedāt. Te esi izdziedājies un uzlādējies,” teica folkloristi. Mīļākā tautasdziesma esot “Traistēnu” himna “Ko jauna būdama”.

Arī uz jautājumu, kurš te ir 25 gadus, tikai viena atbilde – Līga… Bērni stāstīja, ka dziedot šeit cits piecus, cits deviņus gadus, sākuši nākt no 1. klases. Mazākie tikmēr braukuši līdzi pieaugušajiem, kamēr paši sākuši dziedāt. 

“Esmu bijusi komandētāja,” “Kurzemes Vārdam” atzinās L. Strēle. “Taču tas ir filozofisks jēdziens. Esmu nonākusi pie – kāpēc man darīt vairāk, nekā kāds grib, un censties iemācīt bērnam to, ko viņš varbūt negrib? Varbūt viņam ir tikai briesmīga patikšana uzvilkt to tērpu un tikt uz Dziesmu svētkiem. Kāpēc man līst ārā no prāta un viņam iestāstīt kaut ko? Tagad esmu palikusi ļoti mierīga. Necenšos nevienu pārliecināt. Gribi – nāc! Ja trīs reizes nebūsi, tad tu arī nebūsi.” Nācēji tad arī esot palicēji. Katram jau uznākot kāda mendele, bet cilvēki visi labi.

 “Traistēni” ir ļoti nozīmīgi un ne tikai Krotei, bet visam pagastam un novadam, kopu novērtēja P. Andersone: “Viņi mūs izskandina tuvu un tālu. Tas ir bērnu un pieaugušo darbošanās prieks, viņu dzīvesveids. Esam tā saauguši, mēs nevaram bez viņiem, un viņi bez mums. Krotē viss ap “Traistēniem” grozās, folkloras kopai ir draugi, tā viss iet gadu gadiem. Tas ir Līgas nopelns. Kā mēs sakām – uz trakiem pasaule turas.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz