Piektdiena, 23. oktobris Daina, Dainida, Dainis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Krotē izdziedas un uzlādējas trīskāršos svētkos

Trīskārši svētki 22. septembra vakarā notika Krotē. Baltu vienības diena, jaunā tradīciju laukuma atklāšana un folkloras kopas “Traistēni” 25 gadu jubilejas svinēšana kopā ar draugiem. Vakara gaitā izrādījās, ka svētku ir vēl vairāk, jo dzimšanas diena ir kopas vadītājai Līgai Strēlei. Pateicoties viņai un “Traistēniem”, gadskārtu ieražu godi Krotē ir lielā cieņā, un nu tos varēs svinēt labiekārtotā laukumā.

Krotē izdziedas un uzlādējas trīskāršos svētkos
"Tā mums te ir, ka nāk dziedāt vismaz trīs paaudzes, mazs un liels," saka "Traistēnu" vadītāja Līga Strēle (no labās). Tradīciju laukumu Krotē ieskandina Bunkas kultūras nama vadītāja Malda Andersone (no kreisās), Ance Dreimane un Patricija Andersone. (Foto: Andris Gertsons)
24.09.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Ieskandina ar stiprām dziesmām

Starp Krotes Kronvalda Ata pamatskolu un ciema bibliotēku ir izbūvēts tautas tradīciju rituālu laukums. Turpmāk tā būs vieta, kur Krotes ciema, Bunkas pagasta un arī novada iedzīvotājiem un viesiem folkloras kopa “Traistēni” ierādīs latvju godus un rituālus. Bruģētā laukuma malā ir izveidota gan ugunskura, gan pavarda vieta, kur var gatavot kādu tradicionālo ēdienu. 

Bunkas pagasta pārvaldes vadītāja Patricija Andersone pastāstīja, ka folkloras kopa darbojas pie skolas, tāpēc pārsvarā visi pasākumi notiek šeit: “Tad arī nolēmām, ka būtu labi sakopt šo vietu, lai visiem būtu patīkami. Te ir tāds centriņš – ir skola, ir bibliotēka. Sasaistot kopā mūsu vajadzību ar ideju, ka gadskārtu svētkus un godus šeit svin un daudzina, tapa šis laukums.” 

Projekta kopējās izmaksas ir 21 249,27 eiro (ar PVN), no kurām 13 812,03 eiro ir biedrības “Liepājas rajona partnerība” administrētais ES Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai atbalsts. Priekules novada pašvaldības līdzfinansējums ir 7437,24 eiro. 

Baltu vienības dienu Latvijā un Lietuvā svin kopš 2000. gada par godu 1236. gada 22. septembrī notikušajai Saules kaujai, kurā baltu ciltis kopīgi sakāva vācu krustnešus. Draudzību un vienotību ar kaimiņiem lietuviešiem šogad gan izpostījis otrais kovida uzliesmojums, par ko mazliet skuma Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, kuram nācās izlemt nebraukt uz Lietuvu, teica vadītāja Gunta Klievēna. Taču viņiem bija prieks būt vieniem no viesiem “Traistēnu” jubilejā un dziedāt stiprās dziesmas. Jo īpaši tāpēc, ka Krotes kopā repertuārā apmēram puse esot Bārtas dziesmu, uzsvēra L. Strēle, un no bārteniecēm “Traistēni” mācījušies tās izdziedāt. Kā skan kopā, abas kopas parādīja dziesmā “Noriet saule vakarā”, atbilstoši neparasti siltās rudens saulītes slīdēšanai aiz Krotes skolas jumta. “Traistēnu” saucēja ar varenu balsi – Latvijas mēroga folkloras kopu konkursā par Dižo dziedātāju atzītā Ance Dreimane.

Citi viesi bija “Zīle” no Kazdangas, “Dižlāņu īves” no Vecpils, “Jumītis” no Gramzdas, “Medainis” no Saldus un Rucavas lauku kapela. Vakarā pie ugunskura muzicēja vīru kopa “Vilki”. 

Līgu nevar neklausīt

L. Strēle atzīmēja, ka “Traistēnus” nodibinājušas skolotājas Līvija Jansone un Inese Vītoliņa. “Nezinu, kā es tur nonācu,” viņa nopietni saka savā tiešumā, “bet turpat vien jau es arī tiku, jo skolotāja Līvija aizgāja no šejienes prom.” “Traistēni” esot ģimeņu kopa. Vismaz septiņas ģimenes viņa saskaita, jo esot grūti pateikt precīzu skaitu. 

“Līga!” ir kopas dalībnieku atbilde gandrīz uz visiem jautājumiem. “Līga liek,” jautāti, kāpēc dzied “Traistēnos”, plati smaidot, saka folkloristi. Vadītāju nevarot neklausīt, taču Līgas bāršanās esot kā masāža. Pakārt aiz bizēm vai piesiet pie kājas, ar to tiekot piedraudēts nerātnajiem, taču rakari, tās briesmas stāstot, smej vien. Prieks dziedāt – tas esot īstais iemesls nākt uz “Traistēniem”, kā arī patīkot Līga. “Kamēr Līga te ir, jādzied, nedrīkst nedziedāt. Te esi izdziedājies un uzlādējies,” teica folkloristi. Mīļākā tautasdziesma esot “Traistēnu” himna “Ko jauna būdama”.

Arī uz jautājumu, kurš te ir 25 gadus, tikai viena atbilde – Līga… Bērni stāstīja, ka dziedot šeit cits piecus, cits deviņus gadus, sākuši nākt no 1. klases. Mazākie tikmēr braukuši līdzi pieaugušajiem, kamēr paši sākuši dziedāt. 

“Esmu bijusi komandētāja,” “Kurzemes Vārdam” atzinās L. Strēle. “Taču tas ir filozofisks jēdziens. Esmu nonākusi pie – kāpēc man darīt vairāk, nekā kāds grib, un censties iemācīt bērnam to, ko viņš varbūt negrib? Varbūt viņam ir tikai briesmīga patikšana uzvilkt to tērpu un tikt uz Dziesmu svētkiem. Kāpēc man līst ārā no prāta un viņam iestāstīt kaut ko? Tagad esmu palikusi ļoti mierīga. Necenšos nevienu pārliecināt. Gribi – nāc! Ja trīs reizes nebūsi, tad tu arī nebūsi.” Nācēji tad arī esot palicēji. Katram jau uznākot kāda mendele, bet cilvēki visi labi.

 “Traistēni” ir ļoti nozīmīgi un ne tikai Krotei, bet visam pagastam un novadam, kopu novērtēja P. Andersone: “Viņi mūs izskandina tuvu un tālu. Tas ir bērnu un pieaugušo darbošanās prieks, viņu dzīvesveids. Esam tā saauguši, mēs nevaram bez viņiem, un viņi bez mums. Krotē viss ap “Traistēniem” grozās, folkloras kopai ir draugi, tā viss iet gadu gadiem. Tas ir Līgas nopelns. Kā mēs sakām – uz trakiem pasaule turas.”

Foto galerija

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz