Otrdiena, 29. septembris Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kur mīt īstais Ziemassvētku vecītis?

Kur mīt īstais Ziemassvētku vecītis?
29.11.2006 23:00

0

Atslēgvārdi

Jādomā, ka pēc šīs publikācijas nesāksies strīdi par to, kas pirmais tūristu piesaistīšanai izgudroja Ziemassvētku vecīša mītni Latvijā. Taču skaidrs ir viens – braucot pa Liepājas – Ventspils šoseju, atpūtnieki var apmeklēt divas šādas mītnes. Ziemassvētku vecīša birojs atrodas Vērgales pagasta Ziemupē, savukārt Ventspils rajona Jūrkalnē, pavisam netālu no Liepājas rajona robežas, saimniece Envija Indāne Lūķu mājās ierīkojusi Ziemassvētku vecīša sētu.

Izprāto, ko darīt ziemā

Envija ir rīdziniece un Lūķu mājas iegādājās pirms 12 gadiem, lai būtu kāds lauku nostūris, kur atpūsties. Taču laika gaitā nolemts, ka sētu varētu izmantot tūristu uzņemšanai. Tāpēc iekārtoti vairāki atsevišķi namiņi, pirtiņa, lai viesi varētu netraucēti atpūsties.
Envija uzsver, ka Lūķos ir iekārtota lauku sēta nevis viesu māja. Tā esot būtiska atšķirība. Jo viesu mājā atpūtnieki dzīvo numuriņos viens otram līdzās, bet Lūķos viņi mitinās atsevišķos nelielos namiņos, kas viens no otra atrodas diezgan atstatu – klēts istabā, dārza mājiņā, ozola mājiņā u.c. “Nav jāklausās, ko cits aiz sienas dara vai nedara,” nosmej Envija.
Ideja par Ziemassvētku vecīša sētu radusies, prātojot, ko cilvēkiem piedāvāt ziemā. “Ideja, protams, nav jauna. Latvijas presē parādījās informācija par Ziemassvētku vecīti Lapzemē. Visi pie viņa brauc, raksta vēstules. Bet vai tad viņš bērniem latviski var atbildēt? Tad nu izdomāju, ka varētu radīt cilvēkiem tādu pašu iespēju kā Lapzemē, kur viņi var ziemā aizbraukt ciemos pie sava Ziemassvētku vecīša,” skaidro Envija.
To, ka šo ideju vajag realizēt, viņa sapratusi, kad tika izsludināts konkurss “Neparastības lauku sētās”. Ziemassvētku vecīša ideja šim konkursam bijusi kā radīta, un tā pērn radusies šī sēta.

Atpūta paredzēta bērniem

Ziemassvētku vecīša vajadzībām iekārtota dzīvojamā istabiņa, rūķu istabiņa, priekšnams un viesistaba. Tas viss iekārtots vecajā Lūķu šķūnīti, kur redzams, ka ir pamatīgi strādāts ar izdomu, lai tur saglabātu senatnīguma elpu un to papildinātu ar elementiem no pasaku pasaules.
Ciemiņiem vispirms tiek izrādītas visas telpas. Ļoti iecienīta ir fotografēšanās pie sniegavīra viesistabā. Pēc tam notiek arī tikšanās ar Ziemassvētku vecīti, kuram tiek skaitīti pantiņi, dziedāts vai dejots, lai saņemtu dāvaniņu. Tas, protams, vairāk ir paredzēts bērnu izklaidei, tāpēc Ziemassvētku vecīša sētu vairāk iecienījušas ģimenes ar maziem bērniem. “Man šķiet, ka bērni mūsu vecīti pieņem un viņi to uzskata par īstu,” novērojusi Lūķu saimniece.
Pēc Ziemassvētku vecīša apartamentu apmeklējuma ciemiņi tiek vesti Lūķu viesistabā, kur vienmēr esot silti sakurināts, viesiem tiek piedāvāta karsta tēja un iespēja senajā manteļskurstenī izliet laimes.
Naktsmājas ziemas laikā Lūķu saimniece ciemiņiem gan nepiedāvā, taču Jūrkalnē viesu māju netrūkstot. Tāpēc, ja brauc ciemiņi no tālākām vietām, piemēram, no Rīgas, viņi var paralēli rezervēt sev arī naktsmājas pagastā vismaz trijās vietās. Durvis apmeklētājiem Ziemassvētku vecīša sēta vērs 1.decembrī un būs pieejama līdz 28.decembrim.
 

Noder mākslinieka dzirksts

Gan Ziemassvētku vecīša tērps, gan liela daļa dekorāciju ir saimnieces Envijas darināti un izdomāti. Mākslinieces dzirksts viņā nav nekāda nejaušība, jo savulaik viņa beigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu. Tas gan bijis tālajā 1971.gadā, taču tur iegūtās iemaņas nu lieti noder. Divus gadus Envija strādājusi par noformētāju Ventspils muzejā, tad aizprecējusies uz Rīgu, kur vīrs strādājis Brīvdabas muzejā un arī dzīvojis darbavietā. Tāpēc nav brīnums, ka Ziemassvētku vecīša sētā ir jūtams etnogrāfisks piesitiens. “Mēs Brīvdabas muzejā nodzīvojām kādus 20 gadus,” palepojas Envija.
Eksponāti, kas sētā rada senatnīgi pasakainu auru, vākti no malu malām. Krēsli un pūralādes pirktas no kaimiņiem. Savukārt aizputnieki pēc viesošanās Lūķos atsūtījuši veselu autokravu ar veciem skapjiem, pūralādēm u.c. “Acīmredzot, viņi juta, ka mēs strādājam nopietni un pie mums šīs vecās lietas sāks otru mūžu,” uzskata Envija.
Lūķu saimniece ir dzirdējusi arī par aktivitātēm Ziemupē, Ziemassvētku vecīša birojā, kuru decembrī apmeklēt jau pieteikušies simtiem bērnu. “Es šo biroju neuztveru kā konkurentu. Ziemupē ir Ziemassvētku vecīša birojs, kurš, cik zinu, pagaidām darbojas kultūras namā, un uz turieni viņam var rakstīt vēstules cauru gadu. Bet mēs uzņemam ciemiņus tikai neilgu laiku, tieši pirms Ziemassvētkiem,” skaidro Envija, paužot uzskatu, ka interesentu netrūkšot ne Ziemupes, ne Jūrkalnes vecītim. Pats galvenais, lai bērni, kuri tic Ziemassvētku vecītim un brīnumam, pēc šī apmeklējuma justos kā pasakā pabijuši un mājup dotos gandarīti par piedzīvoto. Un nav svarīgi, kur bērni viņu sastop. Kas Ziemassvētku vecītim tic, tam viņš būs īsts gan Lapzemē, gan Ziemupē, gan Jūrkalnē.

Pastāsts
Kad pirmās prezidentūras laikā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga apmeklējusi Kurzemes pusi, viņa brokastis ieturējusi Lūķu sētā. Par godu šim notikumam uz Lūķiem no Alsungas atbrauca suitu sievas un ar savām asajām mēlēm un skaņajām balsīm apdziedājušās prezidenti. “Un kā jūs domājat, ko prezidente? Viena pati atdziedāja pretī suitenēm un ne sliktāk par viņām pašām,” atceras Lūķu saimniece Envija.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz