Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lauku darbu sezonu sāks ar tehniskām apskatēm

Arī šogad no marta līdz maija beigām Liepājas apkaimes novadu lauksaimnieki, uzsākot lauku darbu sezonu, īpašumā esošajai tehnikai varēs veikt tehnisko apskati maksimāli tuvu dzīves vai saimnieciskās darbības vietai, informē Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras (VTUA) reģionālie inspektori.

Lauku darbu sezonu sāks ar tehniskām apskatēm
Lîdzîgi kâ vieglajâm automaðînâm, arî lauksaimniecîbas tehnikai, ar kuru pârvietojas pa autoceïiem, ir jâbût tehniski droðâ kârtîbâ un obligâti jâiziet tehniskâ apskate. To lauksaimnieki var izdarît, piedaloties organizçtajâs tehniskâs apskatçs pagastu centros vai aicinot apskates inspektorus pie sevis uz saimniecîbu. (Foto: Egons Zīverts)
01.03.2021 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Šopavasar apskates laikā būs jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības – jāietur divu metru distance un jālieto sejas maskas. Ja šie noteikumi netiks ievēroti, apskates procesu inspektori varēs pārtraukt.

Drošam uz ceļa un darbībā

Lai arī zemnieku saimniecībās un lauksaimniecības uzņēmumos darbi neapstājas visu gadu un miera periods ir tikai nosacīti, martu tradicionāli uzskata par lauksaimniecības sezonas sākumu, jo, kļūstot sausākam, pamazām vien atsākas zemes apstrādes, mēslošanas un pavisam labvēlīgu laikapstākļu gadījumā kādi sējas darbi, kuros izmanto dažādu veidu tehniku. Lai arī traktortehnikai apskati ir iespējams veikt visu gadu, taču lielākā intensitāte tai ir tieši pavasaros vai gada siltajā laikā līdz ar lauksaimniecības sezonas sākumu, skaidro VTUA. Kurzemes reģiona nodaļas vecākais inspektors Egils Rubenis laikrakstam “Kurzemes Vārds” teic, ka aktīvākie tehnisko apskašu veicēji ir Nīcas un Vaiņodes lauksaimnieki. “Katru gadu uz apskatēm punktos ierodas vieni un tie paši cilvēki un vieni un tie paši zemnieki, kuriem ir vairāk tehnikas vienību, sauc inspektorus pie sevis uz mājām. Punktos ierodas tādi, kuriem ir pāris tehnikas vienību,” skaidro VTUA inspektors. “Šogad atšķirībā no citiem gadiem apskates laikā gan inspektoriem, gan arī tehnikas īpašniekiem jālieto mutes un deguna aizsegs, sejas maska. Tas šogad tāds jaunums – noteikumi visur vienādi. Tāpat drošības distance jāievēro,” piebilst inspektors.

Apskati veic traktortehnikai, piekabēm, lai kontrolētu tehnisko stāvokli un atbilstību satiksmes drošības un vides aizsardzības prasībām. Konstatēto neatbilstību gadījumā tiek dotas 30 dienas to novēršanai un ir iespēja veikt atkārtotu tehnisko apskati.


“Traktortehnikai jābūt pamanāmai un jāspēj brīdināt citus dalībniekus, jābūt atbilstošām un darbībā esošām skaņas un gaismas ierīcēm. Tāpat traktortehnikai jāspēj kontrolēt kustību, jābūt darba kārtībā stūres un bremžu iekārtām, nedrīkst būt nekāda veida šķidrumu noplūdes. Kopumā tehniskajam stāvoklim jāatbilst, lai pats un citi ceļu satiksmes dalībnieki justos droši un traktortehnika droši spētu veikt tai paredzēto darbu,” drošības un darba kārtībā esošu traktortehniku raksturo E. Rubenis.

Jāpiebilst, ka jaunai traktortehnikai līdz 250 motorstundām valsts tehnisko apskati neveic. VTUA, pamatojoties uz ražotāja pievienotajiem dokumentiem, pieņem lēmumu par attiecīgās traktortehnikas vai tās piekabes izmantošanu ražošanas procesā un dalībai ceļu satiksmē 24 mēnešu periodā.

Traktors lētāk nekā mašīna

“Es aicinu inspektoru pie sevis uz saimniecību, jo man tehnikas vienību ir tik daudz vienam pašam, ka, pirmkārt, es nemaz visu nevarētu aizvest uz organizētās apskates laukumu Rudes centrā, kas ir netālu man no mājām un saimniecības. Otrkārt, viss laukums būtu pilns ar manu tehniku vien,” saka Nīcas novada Otaņķu pagasta zemnieku saimniecības “Gudriķi” īpašnieks Guntis Silenieks. Ņemot vērā to, ka viena apskate traktoram izmaksā ap 20 eiro, visas tehnikas vienību apskates manai saimniecībai izmaksā ap 350 eiro. “Tas visam pietiekami lielajam tehnikas parkam ir lētāk nekā vienas smagās automašīnas uzturēšana un apskate vai vieglā automašīna, kuras gatavošana tehniskajai apskatei ir dārga,” teic zemnieks. “Turklāt traktortehnikai nav ceļa nodokļa. Mana saimniecības atrašanās vieta un attālums līdz Liepājai ļauj rudenī vest graudus ar traktoru un piekabi, un man tas ir daudz izdevīgāk nekā tad, ja es brauktu ar smago mašīnu,” salīdzina Nīcas novada lauksaimnieks.

G. Silenieks uzsver, ka, protams, jārēķinās arī ar lauksaimniecības tehnikas remontēšanu. “Pret tehniku izturamies saudzīgi – turam to kartībā visu gadu. Sekoju līdzi, lai nekas nebūtu atlūzis un pakaļ nevilktos,” uzsver lauksaimnieks. “Traktoriem apskati ir arī vieglāk iziet. Galvenais, lai nekas netek, lai ir bremzes, uguņi darbojas un ir aizsargi virsū uz atsevišķiem agregātiem,” viņš uzskaita.

Var nereģistrēt, bet par sekām būs jāatbild

“Traktortehnikas, kura netiek izmantota ceļu satiksmē, reģistrācija ir brīvprātīga, līdz ar to ne visa Latvijā esošā traktortehnika ir uzskaitīta un piefiksēta. Ja saimnieks redz risinājumus un ieguvumus, viņam visas tiesības traktortehniku nereģistrēt un pašam būt atbildīgam par sekām. Vienlaikus jāatgādina, ka ceļu satiksme ir it visur, kur iespējama braukšana, tas ir, arī uz laukiem, teritorijās, fermās un citviet, līdz ar to aicinām tehnikas īpašniekus lieki neriskēt, jo sadursmes vai darba drošības incidenta gadījumā var nākties pašiem segt visus izdevumus, kas nodarīti cilvēkiem vai mantai un videi,” uzsver E. Rubenis.
“Mūsu rīcībā esošie dati diezgan precīzi rāda, ka traktortehnikas parks Latvijā atjaunojas. Protams, joprojām Latvijā ir daudz traktortehnikas, kurai vieta atrastos arī Latvijas lauksamniecības muzejā, bet, kā rāda dati, joprojām tehniskās apskates tiek izietas un tā joprojām tiek izmantota darbībā,” informē VTUA sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Mergups-Kutraitis. E. Rubeņa pieredzē esot gadījumi, ka lauksaimnieki, kuri saņēmuši mantojumā traktorus, piemēram, divdesmitpieciniekus, ar ko aizsākusies saimniekošana, ar atbildību izturas pret šādu tehniku – reģistrē un ik gadu iet tehnisko apskati, pat ja mantojums stāv pārkrāsots garāžā un tiek izmantots piemājas zāles pļaušanai. “Pašam saimniekam tagad ir “John deer” un citu marku moderna tehnika, mantoto traktoru tādēļ vien viņam žēl mest lūžņos – to tur garāžā,” viņš saka.
Tādu nelielu saimniecību vai iedzīvotāju, kuriem ir traktors, pēc novērojumiem, ir diezgan daudz, bet braucamo izmanto reti – daži to pierūcina tikai reizi gadā un izmanto ļoti minimāli. Reģistrēts ir, bet apskati neiet, jo uzskata, ka nav nepieciešamības.
Ir arī tehniski izglītoti un prasmīgi lauksaimnieki, kuri paši izgatavo tehniku no nulles un vēlas to lietot saimniekošanā, izmantojot tehnikas vienības paredzētās funkcijas. “Traktoru ir mazāk, bet piekabes gan mēdz darināt paši. Jāņem vērā, ka šādā gadījumā vispirms darinājums būs jāatrāda ekspertiem Tehnikas sertificēšanas un testēšanas centrā, kas atrodas Priekuļos. Tur tehnika tiek pārbaudīta pēc visām tehniskajām prasībām, vai viss ir pareizi saskrūvēts. Ja viss kārtībā, iestāde izsniedz atzinumu. Pēc tam uz šī pamata Valsts tehniskās uzraudzības birojs to var reģistrēt,” paskaidro E. Rubenis.

UZZIŅAI

Traktortehnikas vadītājam uz apskati jābūt līdzi:
* derīgai atbilstošas kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecībai;
 *tehnikas reģistrācijas apliecībai;
* derīgai OCTA polisei;
* sejas maskai.

Apskates laikā izsniedz:
* tehniskās apskates protokolu;
* talonu par piekabes tehniskā stāvokļa atbilstību prasībām;
* logā ielīmē uzlīmi par tehnisko atbilstību.

2021. gada 5. februārī VTUA uzskaitē visvairāk reģistrēti:
traktori – 98 549,
traktoru piekabes – 44 149,
graudaugu kombaini – 6269.
Avots: VTUA


Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz