Piektdiena, 21. februāris Eleonora, Ariadne

Mudina lauku sievietes uz pilnvērtīgu dzīvi

Mudina lauku sievietes uz pilnvērtīgu dzīvi
22.02.2008 16:38

0

Atslēgvārdi

Ūdensrožu dīķis kūtsmēslu bedres vietā, konferenču zāle dzīvnieku aizgalda vietā, sieviešu organizācija, kas nodarbotos ar uzņēmējdarbību, – tie ir tikai daži no Dunalkas pagasta zemnieku saimniecības “Turaidas” īpašnieces, kā arī sieviešu organizācijas “Rudbekijas” dibinātājas un vadītājas Zigrīdas Mantejas plāniem.

Attīsta savu saimniecību

To, ka viņas plāni nav nekāda utopija, apliecina līdzšinējā Z.Mantejas darbošanās un sasniegtais. “Vēl pirms septiņiem gadiem dzīve iegrozījās tā, ka es pēkšņi kļuvu par maznodrošināto un bezdarbnieci. Taču iztiku pelnīt vajadzēja, tāpēc pieteicos pašvaldībā sabiedriskajos uzkopšanas darbos. Tīrot grāvjus un izcērtot krūmus man arī radās ideja, ka lietas, ko mēs vai nu izmetam, vai sadedzinām, var izmantot lietderīgi. Es tā padomāju par kārkliem, ko mums vajadzēja sadedzināt. Atcerējos, ka no tiem taču var izveidot labus zedeņu žogus. Un, tā kā pēdējā laikā dabiski materiāli gan būvniecībā, gan dekorēšanā kļuva aizvien populārāki, ķēros pie darba,” sākumu aktīvākai dzīvei atceras Z.Manteja.

Sākums bija ļoti grūts, arī pati zedeņu žogu darināšana ir smags un laikietilpīgs darbs, jo kārkli ir arī jānomizo, jāsagarina un vēl katrā stiprinājumā jāiedzen pa nagliņai. Taču šis darbs atmaksājies, un nu pie viņas žogus pirkt braucot arī sabiedrībā pazīstamas personas, piemēram, Liepājas Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks. Taču vislielākais pasūtītājs Z.Mantejai ir Ventspils pašvaldība, kura Dunalkā pītos zedeņu žogus izmanto kāpu stiprināšanai.

Papildus tam dunalcniece savā saimniecībā attīstījusi arī bioloģiski tīru zemeņu stādu audzēšanu, kā arī biškopību. Savukārt nākotnē viņa iecerējusi, ka “Turaidu” mājas, kas atrodas ceļa stūrī un ir uzreiz pamanāmas katram, kurš iebrauc Dunalkā, kļūs par pagasta vizītkarti. Tāpēc jau notikusi vienošanās ar mākslinieci, kura apņēmusies sniegt padomus mājas apkārtnes izdaiļošanā.

Domā, kā pelnīt naudu

Papildus saimniekošanai “Turaidās” Z.Manteja aktīvi iesaistās arī sabiedriskajā dzīvē. Lai īstenotu savas idejas, pagājušā gada septembrī viņa nodibinājusi sieviešu organizāciju “Rudbekijas”, kas tagad apvieno vairākus desmitus sieviešu Liepājas rajonā. Ar šo organizāciju Z.Mantejai saistās lieli plāni.

“Es vēlos panākt, lai tās lauku sievietes, kuras varbūt vienas pašas klusi vada savas dienas kādā nomaļā sētā un neredz savai dzīvei piepildījumu, saņemas, iznāk ārā no šīs ēnas un sāk aktīvāk darboties,” saka Z.Manteja. Īpaši grūti klājoties tām sievietēm, kuras vēl nav sasniegušas pensijas vecumu, lai saņemtu garantētus ienākumus, taču vairs arī nav jaunas, un tas rada zināmas grūtības atrast darbu. “Es savulaik biju tieši tādā pašā situācijā un zinu, cik tas ir smagi. Taču tas, ko esmu sasniegusi, ir apliecinājums, ka cilvēks var mainīt savu dzīvi. Un, ja to varēju es, spēs arī citas,” iedrošina sieviešu organizācijas vadītāja un aicina pievienoties “Rudbekijām” tās, kuras vēl līdz šim vēl nav saņēmušās to izdarīt.

Tā kā laukos parasti ir grūtības ar ienākumu gūšanu, Z.Manteja prāto, ka organizācija “Rudbekijas” varētu nodarboties arī ar uzņēmējdarbību. Idejas jau esot. Piemēram, sievietes varētu audzēt sausos ziedus floristu vajadzībām, darināt pirtsslotiņas un spilvenus ar ārstniecisko augu pildījumu. Protams, pirms tam būs nepieciešama konsultācija Valsts ieņēmumu dienestā par to, kā šo uzņēmējdarbību noformēt likumīgi.

Bez tam “Turaidu” saimniece sieviešu organizācijas vajadzībām nolēmusi atvēlēt vietu arī pašas mājās. Tā, piemēram, viņa ir nolēmusi pārbūvēt saimniecības kūti, kur jau tagad iekārtojusi zedeņu žogu pīšanas darbnīcu. Taču nākotnē tur varētu būt konferenču un sanāksmju zāle, kur lauku sievietēm apspriest savas idejas un tikties ar interesantiem cilvēkiem.

“Es ticu, ka ar laiku tur viss būs tā, kā esmu iecerējusi. Un ticību tam man dod citas sievietes ar savu atbalstu un uzmundrinājumu,” piebilst Z.Manteja. Viņa ir ļoti pateicīga Dunalkas Pagasta padomei un tās vadītājam Andrejam Radzevičam par sniegto atbalstu sieviešu aktivitātēm.

Viktors Ulberts,
“Kurzemes Vārds”

Zigrīda Manteja pie pašas darinātajiem zedeņu žogiem.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli