Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Novadā deklarētajiem bērniem vakcīna bez maksas

Dienvidkurzemes novadā deklarētajiem bērniem un jauniešiem no viena līdz 18 gadu vecumam arī šogad ir nodrošināta bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu. Šobrīd, kamēr ērču aktivitāte vēl nav uzņēmusi apgriezienus, ir pēdējais brīdis arī citu vecumu grupu iedzīvotājiem izlemt par labu vakcīnai pret ērču encefalītu.

Novadā deklarētajiem bērniem vakcīna bez maksas
29.03.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) skaidro, ka katru gadu valsts apmaksātā vakcinācija pret ērču encefalītu bērniem notiek teritorijās, kurās, pēc epidemioloģiskās uzraudzības datiem, ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu pēdējo piecu gadu laikā.

”Kurzemes Vārds” noskaidroja, ka pēdējo piecu gadu laikā uz 100 000 iedzīvotāju fiksēti 49,3 saslimšanas gadījumi. Dienvidkurzemes novadā bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu pienākas 5991 bērnam.

Par vakcināciju jāinteresējas pie bērna ģimenes ārsta, kuram pamatprakse ir Dienvidkurzemes novada teritorijā. Vēl bez maksas tā saukto ”pretērču” poti saņems bērni Kuldīgas, Ventspils un Talsu novados, kur ērču encefalīta saslimstība ir vēl augstāka.

Mediķi skaidro, ka savlaicīga vakcinācija ir viens no galvenajiem veidiem, kā sevi pasargāt no ērču encefalīta. Jo īpaši svarīgi ir pasargāt mazākos bērnus, kuri dzīvo laukos vai daudz uzturas mežos, pļavās un citur un piesūkušās ērces klātbūtni uzreiz var arī nekonstatēt.

SPKC skaidro, ka vakcinācijas shēmas pilns pamatkurss ietver trīs vakcīnas devas. 1–3 mēnešus pēc pirmās vakcīnas devas ievadīšanas injicē otro devu. Aizsardzība jeb imunitāte pēc divām devām ir pietiekama tikai vienai sezonai. Trešo devu ievada pēc 6–12 mēnešiem. Lai saglabātu imunitāti, ik pēc 3–5 gadiem nepieciešams ievadīt revakcinācijas devu.

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet pie labvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem var būt ievērojami garāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5 grādus.

Cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, 1–3 nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvassāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.

Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta, atgādina SPKC.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz