Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Otro naudas daļu zemnieki saņems pēc 1. decembra. Nākamgad mainīsies atbalsta nosacījumi

“Atbalsta maksājumus par lauksaimniecībā izmantojamo zemi saņēmu oktobrī, taču tā nav visa summa. Kad vēl var gaidīt, ka saņemšu vienotā platību maksājuma atlikušo naudas daļu?” laikrakstam jautā zemniece Ilga no Aizputes apkaimes.

Otro naudas daļu zemnieki saņems pēc 1. decembra. Nākamgad mainīsies atbalsta nosacījumi
Foto: Egons Zīverts
29.11.2022 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

“Kurzemes Vārds” noskaidroja, ka līdz šim izmaksāti avansi 70 vai 85 procentu apmērā atkarībā no pieteiktā atbalsta, pārējos platību maksājumus izmaksās, sākot no 1. decembra.

Joprojām kļūdas

“No šā gada 16. oktobra Lauku atbalsta dienests (LAD) izmaksā vienotā platību maksājuma (VPM) un bioloģiskās lauksaimniecības maksājuma avansus. VPM avanss tiek izmaksāts 70 procentu apmērā no noteiktās likmes, bet bioloģiskās lauksaimniecības avansa maksājums ir 85 procentu apmērā. Pārējie platību maksājumi tiks izmaksāti, sākot no 1. decembra,” pavēsta LAD sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Ilgaža.

Kopējā summa platību maksājumos, ko šogad LAD plāno izmaksāt līdz gada beigām, ir vairāk nekā 330 miljoni eiro, jau vairāk nekā 140 miljoni eiro ir izmaksāti.

Lai arī platību atbalsta maksājumi par lauksaimniecības zemi Latvijā tiek veikti jau vairākus gadus un ik gadu LAD atgādina, ka nepieciešams pieteikumus izpildīt maksimāli bez kļūdām un vienlaikus arī rūpēties par sev piederošo zemi atbilstoši noteikumiem, tomēr arī šogad konstatētas kļūdas.

“Biežākās kļūdas tādas, kā katru gadu: netiek atbilstoši kopta platība – nav nopļauta vai nopļautie zālāji nav novākti no lauka noteiktajā termiņā, mazāk gadījumos ir nepareizi deklarētas kultūras, nav sakārtotas īpašumtiesības. Ja tiek konstatētas kļūdas, par to lauksaimniekus informējam nekavējoties. Strādājam arī tā, lai visu laiku atgādinātu, kā pareizi saimniekot, lai klientiem nebūtu kļūdu pieteikumos,” pauž K. Ilgaža.

“Kurzemes Vārds” rakstīja, ka pērn laukus apsekoja jeb monitorēja ar satelītu, kas lauka apsaimniekošanas stāvokli nenolasīja pareizi – piemēram, lauki bija nopļauti, bet sistēma konstatēja pretējo, un zemniekiem tika izsūtītas vēstules, ka tas nav izdarīts.

Par to LAD ziņoja arī vairāki Dienvidkurzemes novada zemnieki, pie viņiem uz vietas izbrauca arī kontrolieri, kas pārliecinājās dzīvē, ka tiešām lauki ir sakopti un atbilst nosacījumu izpildei. Tā kā LAD attīstījis un pilnveidojis savas sistēmas, šogad problēmas nebija bijušas.

Apzināt, kā saņemt atbalstu turpmāk

LAD arī informē, ka no nākamā gada stājas spēkā jauni nosacījumi platību maksājumu saņemšanai un tad liela uzmanība būs tieši šim monitoringam, tādēļ plaši tikšot izmantotas satelīta attēlu iespējas.

“Jaunie nosacījumi būtiski atšķiras no iepriekšējā plānošanas perioda. Lielāka uzmanība ir vides mērķiem, būs jauns vides un klimata atbalsta mehānisms – ekoshēmas.

Ir pilnveidoti un paredzēti jauni nosacījumi agrovides pasākumos, un plānotas jaunas vides investīcijas un citi jauninājumi,” informē K. Ilgaža.

Lai nākamgad saņemtu atbalstu, lauksaimniekiem būs jābūt aktīvajiem lauksaimniekiem. No šī nosacījuma gan tiks atbrīvoti lauksaimnieki, kuri iepriekšējā gadā saņēma tiešos maksājumus 500 eiro vai mazāk. VPM vietā lauksaimnieki saņems ilgtspēju sekmējošu ienākumu pamatatbalstu (ISIP). Tiks saglabāts atbalsts mazajiem un jaunajiem lauksaimniekiem.

Atbalsts būs arī septiņās ekoshēmās: par vietējam klimatam labvēlīgu lauksaimniecības praksi, ekoloģiski nozīmīgām platībām, optimāla augsnes skābuma līmeņa nodrošināšanu, saudzējošu lauksaimniecības praksi, oglekļa un amonjaka emisijas mazinošu lauksaimniecības praksi un ilggadīgo zālāju saglabāšanas veicināšanu lopkopības saimniecībās. Būs arī atbalsts bioloģiskajām saimniecībām par bioloģiskās prakses veicināšanu.

Līdz šim lauksaimnieki varēja saņemt brīvprātīgi saistīto atbalstu, kas turpmāk tiks saukts par saistīto ienākumu atbalstu: par slaucamām govīm, par kazu mātēm, par liellopiem, par aitu mātēm, par proteīnaugiem, par cietes kartupeļiem, par sertificētas sēklas kartupeļiem, par sertificētu zālāju sēklu, par sertificētu labības sēklu, par miežiem, par vasaras rapsi, par dārzeņiem, par augļiem un ogām, papildus iekļauts maksājums par rudzu populācijas šķirnēm. Bet tie ir tikai daži no nosacījumiem.

Lai skaidrotu jaunos nosacījumus, LAD katru ceturtdien organizē informatīvos seminārus visos desmit klientu apkalpošanas centros, tostarp Dienvidkurzemes Reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē Saldū.

Semināros stāsta par jaunajiem platību maksājumu nosacījumiem, kā arī visas dienas garumā tiek sniegtas individuālas konsultācijas. “Jau tagad ir svarīgi saprast, kā saimniecībai būs jāsaimnieko, lai saņemtu atbalstu nākošajā gadā,” piemetina K. Ilgaža.

Ja lauksaimnieki grib apmeklēt semināru vai saņemt konsultāciju, viņi aicināti zvanīt un pieteikties pa tālruni 67095000.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz