Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pagātnes un nākotnes mantojums “Serdē”

Šogad nedaudz vēlāk kā ierasts, pašās septembra beigās, notika Eiropas Kultūras mantojuma dienas, kurās Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde par vienu no labas būvkultūras paraugiem izvirzījusi starpnozaru mākslas grupas “Serde” rezidenču centru Aizputē. Jauko atvasaras dienu tur baudīja tradicionālā sezonas noslēguma pasākuma “Āboļošana” dalībnieki.

Pagātnes un nākotnes mantojums “Serdē”
Rezidenti un pasākumu apmeklētāji dēvē "Serdi" par vietu, kur zūd ikdienas rūpes. Pat ābolu sula šeit kļūstot saldāka. (Foto: Andris Gertsons)
01.10.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Šeit viss ir iespējams

Mākslinieki, dažādu amatu meistari, mūziķi un patīkamas atmosfēras baudītāji labi pavadīja laiku saulainajā pagalmā. Šeit notika tirdziņš, koncertēja Kazdangas pūtēju orķestris, varēja spiest ābolu sulu un vārīt zapti, varēja iepazīties ar jauno mediju mākslinieku darbu programmu. Un kur tad vēl pastaiga pa “Serdes” namu!

“Serdes” vadītāja Signe Pucena ilgi mācījusies interesanto vārdu savienojumu – būvkultūra: “Tas mums pašiem ir jaunums. Eiropas Kultūras mantojuma dienu programmā esam, lielā mērā pateicoties arhitektam Ervīnam Krauklim, kurš ir bijis šeit un droši vien arī ieteicis kā vienu no piemēriem.”

Aizvadītajā vasarā un šajā gadā kopumā, ņemot vērā situāciju pasaulē, “Serdē” uzturējās mazāk mākslinieku, nav viesojušies ārzemnieki, taču notikuši vietējie pasākumi.

Radās arī jautājums – vai būt “Āboļošanai”? “Saņēmāmies un veltām to mantojuma dienām. Simboliski sanāk – esam programmā ar būvkultūras piemēru, bet šodien šeit interesanti redzēt Liepājas Universitātes jauno mediju mākslas studentus. Viens otrs varbūt var aizdomāties, kāds būs nākotnes mantojums?” sprieda S. Pucena.

Viena no māksliniecēm, uz kuras tepat, “Serdē”, gatavotajiem keramikas traukiem jāskatās caur pagraba lodziņu, ir rīdziniece Kristīne Niedrāja. “Šovasar pabraukāju uz šejieni un kaut ko uztaisīju paralēli restaurācijai un čuguna liešanai,” viņa stāstīja. “Ko “Serde” piedāvā, to gribas saņemt pretī.”

Te esot īpaša atmosfēra, cilvēki un vide. Pirmo reizi uz Aizputi viņa atbraukusi uz restaurācijas darbnīcu pirms gadiem pieciem un atzīst, ka “Serde” ir brīnišķīga vieta, kur pazūd ikdienas rūpes. “Ir mazliet nerealitātes sajūta, ka viss ir iespējams, par ko Rīgā liekas, ka varbūt nav vērts sākt. Šeit viss ir vieglāk, brīvāk,” teica Kristīne.

“Pagrabs šovasar atjaunots. Likās, ka šī būs maniem darbiem īstā vieta – lūramlodziņš,” saka keramiķe Kristīne Niedrāja. “Nevarēs sagāzt neko, jāskatās pa gabalu. Tā ir spēlēšanās ar šobrīd aktuālo.” (Foto: Andris Gertsons)

Kā filmā “Emīla nedarbi”

“Serdi” ļoti iemīlējusi Liepājas māksliniece Agnese Rudzīte. “Rudzīši šodien šeit uzlādē baterijas,” viņa teica. “Jauks laiks, tantes no Rokaižu pansionāta mūs ar zupu paēdināja. Patīk, ka fonā ir mūzika no jauno mākslinieku projekta.

Tie Rokaižu ļaudis sēž… jau pagājušajā gadā man bija sajūtas kā filmā “Emīla nedarbi”, kur tie pansionāta ļaudis sēž, skan mūzika. Nemācēju pateikt, kas tā par sajūtu, kad saplūst laiki, pārliecības, viedokļi. Ļoti skaisti bija,” novērojusi māksliniece.

Jauno mediju mākslu ir jāmēģina saprast, jo daudzi darbi uzrunā, domā Agnese.

“Piedalījos onlainā laikmetīgās mākslas festivālā, kas notika Spānijā. Diskusijā par to, vai laikmetīgajai mākslai ir vēstījums, organizētāja teica: “Kāpēc mums ir jāpieņem, ka jābūt vēstījumam?” Teicu, ka parasti meklēju atbildi uz jautājumu, kāpēc es to daru. Viņa atbildēja, ka bijusi performancēs, kur nav nekāda vēstījuma, taču bijis līdzpārdzīvojums,” pastāstīja māksliniece. Tieši “Serdē” jau vairākus gadus mēģinot iepazīstināt ar laikmetīgo mākslu, izglītot cilvēkus.

“Gaļīte, kartupeļi un tomātu pasta, pipariņi un sīpoli,” savu gardās gulašzupas recepti, kas aizgūta kādā ārzemju pansionātā un kļuvusi par Rokaižu firmas zīmi pēc agrākajām skābeņu zupas variācijām, raksturoja pavāre Ināra Muceniece.

Pansionāta direktore Edīte Lasmane pastāstīja, ka kopā ar iemītniekiem uz “Āboļošanu” Aizputē braucot jau vairākus gadus: “Mums gribas padalīties ar savu ēdienu, lai pārējie pagaršo.”

Aizpute kā bērnības zeme joprojām ļoti mīļa ilggadējai televīzijas žurnālistei Olgai Utkinai, kura savu 96. dzimšanas dienu gaida Rokaižu pansionātā. (Foto: Andris Gertsons)

Kultūršoks ir, pīlādžu nav

“Nekādas vainas, laba mūzika,” dejojot pie sarkanā auto, kurā tika demonstrēts Artūra Goldmaņa videoklips “l1x1_grūva_iela.mp3”, priecājās Rokaižu iemītnieks Aivars. Puišiem no Liepājas, Rīgas un Jelgavas Artūram, Mikam un Tomam vēl lielāks prieks, un viņi, smaidot līdz ausīm, uzdāvinājuši vīrietim sava apģērbu zīmola cepurīti.

Skaidrojums un vēstījums ir arī laikmetīgajai un jauno mediju mākslai, puiši ir pārliecināti. Videoklipa uzņemšanu iedvesmojusi bērnības topa datorspēle “GTA”. “Gribējām tādu rajona dvēseli iznest ārā. Puiši no rajona savācamies kopā, saprotam, ka savu darba spēku varam pavērst uz labākiem mērķiem un cilvēkiem pavēstīt, ka ne vienmēr ir jāseko līdzi pārējam pūlim, var taisīt savu lietu,” pastāstīja Miks.

“Uzrakstījām dziesmu, videoklipā atdarinājām dažādas lietas no videospēles. Aizvedām daudzus mūsu vecuma cilvēkus nostalģijā. Šādā pasākumā gan tas ir nedaudz kultūršoks.” To, ka būšot galīgi pretēji šim pasākumam, Artūrs uzreiz teicis savai pasniedzējai S. Pucenai, kura aicinājusi piedalīties. “Taču viņa atbildēja, ka tieši tas ir vajadzīgs,” pastāstīja jaunietis.

“Vieta ir ļoti skaista, te var veidot jebkādu pasākumu. Cilvēki Aizputē ir ļoti smaidīgi un saprotoši.”

Bet kā tad “Āboļošanā” ar āboliem? Ikgadējā ābolu sulas spiešanas akcija kopā ar Aizputes vīndariem norit labi, teica Mārtiņš Sants. “Vieni saka, ka šogad nav ābolu gads, citi atkal, ka ābeles lūst no pārpilnības. Grūti saprast, laikam tāds vidējais gads.” Apmeklētāji interesējušies ne tikai par sulas spiešanu, bet arī par receptēm, “ko no tā ābola var uztaisīt”. Izrādās, parastā kombinācija – ābols ar pīlādzi – šogad neiespējama, jo pīlādžu neesot. “Šodien vairāk spiedām ‘Antonovku’, un cilvēki brīnījās, ka sula tik salda. Varbūt tāpēc, ka noilgojušies,” sprieda vīndaris.

“Cilvēkiem ir interesanti aprunāties par sev zināmu lietu,” aizrautību ar to, ko pagatavot no āboliem, skaidro Mārtiņš Sants. (Foto: Andris Gertsons)
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz