Sestdiena, 31. oktobris Valts, Rinalds, Rinalda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pagātnes un nākotnes mantojums “Serdē”

Šogad nedaudz vēlāk kā ierasts, pašās septembra beigās, notika Eiropas Kultūras mantojuma dienas, kurās Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde par vienu no labas būvkultūras paraugiem izvirzījusi starpnozaru mākslas grupas “Serde” rezidenču centru Aizputē. Jauko atvasaras dienu tur baudīja tradicionālā sezonas noslēguma pasākuma “Āboļošana” dalībnieki.

Pagātnes un nākotnes mantojums “Serdē”
Rezidenti un pasākumu apmeklētāji dēvē "Serdi" par vietu, kur zūd ikdienas rūpes. Pat ābolu sula šeit kļūstot saldāka. (Foto: Andris Gertsons)
01.10.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Šeit viss ir iespējams

Mākslinieki, dažādu amatu meistari, mūziķi un patīkamas atmosfēras baudītāji labi pavadīja laiku saulainajā pagalmā. Šeit notika tirdziņš, koncertēja Kazdangas pūtēju orķestris, varēja spiest ābolu sulu un vārīt zapti, varēja iepazīties ar jauno mediju mākslinieku darbu programmu. Un kur tad vēl pastaiga pa “Serdes” namu!

“Serdes” vadītāja Signe Pucena ilgi mācījusies interesanto vārdu savienojumu – būvkultūra: “Tas mums pašiem ir jaunums. Eiropas Kultūras mantojuma dienu programmā esam, lielā mērā pateicoties arhitektam Ervīnam Krauklim, kurš ir bijis šeit un droši vien arī ieteicis kā vienu no piemēriem.”

Aizvadītajā vasarā un šajā gadā kopumā, ņemot vērā situāciju pasaulē, “Serdē” uzturējās mazāk mākslinieku, nav viesojušies ārzemnieki, taču notikuši vietējie pasākumi.

Radās arī jautājums – vai būt “Āboļošanai”? “Saņēmāmies un veltām to mantojuma dienām. Simboliski sanāk – esam programmā ar būvkultūras piemēru, bet šodien šeit interesanti redzēt Liepājas Universitātes jauno mediju mākslas studentus. Viens otrs varbūt var aizdomāties, kāds būs nākotnes mantojums?” sprieda S. Pucena.

Viena no māksliniecēm, uz kuras tepat, “Serdē”, gatavotajiem keramikas traukiem jāskatās caur pagraba lodziņu, ir rīdziniece Kristīne Niedrāja. “Šovasar pabraukāju uz šejieni un kaut ko uztaisīju paralēli restaurācijai un čuguna liešanai,” viņa stāstīja. “Ko “Serde” piedāvā, to gribas saņemt pretī.”

Te esot īpaša atmosfēra, cilvēki un vide. Pirmo reizi uz Aizputi viņa atbraukusi uz restaurācijas darbnīcu pirms gadiem pieciem un atzīst, ka “Serde” ir brīnišķīga vieta, kur pazūd ikdienas rūpes. “Ir mazliet nerealitātes sajūta, ka viss ir iespējams, par ko Rīgā liekas, ka varbūt nav vērts sākt. Šeit viss ir vieglāk, brīvāk,” teica Kristīne.

“Pagrabs šovasar atjaunots. Likās, ka šī būs maniem darbiem īstā vieta – lūramlodziņš,” saka keramiķe Kristīne Niedrāja. “Nevarēs sagāzt neko, jāskatās pa gabalu. Tā ir spēlēšanās ar šobrīd aktuālo.” (Foto: Andris Gertsons)

Kā filmā “Emīla nedarbi”

“Serdi” ļoti iemīlējusi Liepājas māksliniece Agnese Rudzīte. “Rudzīši šodien šeit uzlādē baterijas,” viņa teica. “Jauks laiks, tantes no Rokaižu pansionāta mūs ar zupu paēdināja. Patīk, ka fonā ir mūzika no jauno mākslinieku projekta.

Tie Rokaižu ļaudis sēž… jau pagājušajā gadā man bija sajūtas kā filmā “Emīla nedarbi”, kur tie pansionāta ļaudis sēž, skan mūzika. Nemācēju pateikt, kas tā par sajūtu, kad saplūst laiki, pārliecības, viedokļi. Ļoti skaisti bija,” novērojusi māksliniece.

Jauno mediju mākslu ir jāmēģina saprast, jo daudzi darbi uzrunā, domā Agnese.

“Piedalījos onlainā laikmetīgās mākslas festivālā, kas notika Spānijā. Diskusijā par to, vai laikmetīgajai mākslai ir vēstījums, organizētāja teica: “Kāpēc mums ir jāpieņem, ka jābūt vēstījumam?” Teicu, ka parasti meklēju atbildi uz jautājumu, kāpēc es to daru. Viņa atbildēja, ka bijusi performancēs, kur nav nekāda vēstījuma, taču bijis līdzpārdzīvojums,” pastāstīja māksliniece. Tieši “Serdē” jau vairākus gadus mēģinot iepazīstināt ar laikmetīgo mākslu, izglītot cilvēkus.

“Gaļīte, kartupeļi un tomātu pasta, pipariņi un sīpoli,” savu gardās gulašzupas recepti, kas aizgūta kādā ārzemju pansionātā un kļuvusi par Rokaižu firmas zīmi pēc agrākajām skābeņu zupas variācijām, raksturoja pavāre Ināra Muceniece.

Pansionāta direktore Edīte Lasmane pastāstīja, ka kopā ar iemītniekiem uz “Āboļošanu” Aizputē braucot jau vairākus gadus: “Mums gribas padalīties ar savu ēdienu, lai pārējie pagaršo.”

Aizpute kā bērnības zeme joprojām ļoti mīļa ilggadējai televīzijas žurnālistei Olgai Utkinai, kura savu 96. dzimšanas dienu gaida Rokaižu pansionātā. (Foto: Andris Gertsons)

Kultūršoks ir, pīlādžu nav

“Nekādas vainas, laba mūzika,” dejojot pie sarkanā auto, kurā tika demonstrēts Artūra Goldmaņa videoklips “l1x1_grūva_iela.mp3”, priecājās Rokaižu iemītnieks Aivars. Puišiem no Liepājas, Rīgas un Jelgavas Artūram, Mikam un Tomam vēl lielāks prieks, un viņi, smaidot līdz ausīm, uzdāvinājuši vīrietim sava apģērbu zīmola cepurīti.

Skaidrojums un vēstījums ir arī laikmetīgajai un jauno mediju mākslai, puiši ir pārliecināti. Videoklipa uzņemšanu iedvesmojusi bērnības topa datorspēle “GTA”. “Gribējām tādu rajona dvēseli iznest ārā. Puiši no rajona savācamies kopā, saprotam, ka savu darba spēku varam pavērst uz labākiem mērķiem un cilvēkiem pavēstīt, ka ne vienmēr ir jāseko līdzi pārējam pūlim, var taisīt savu lietu,” pastāstīja Miks.

“Uzrakstījām dziesmu, videoklipā atdarinājām dažādas lietas no videospēles. Aizvedām daudzus mūsu vecuma cilvēkus nostalģijā. Šādā pasākumā gan tas ir nedaudz kultūršoks.” To, ka būšot galīgi pretēji šim pasākumam, Artūrs uzreiz teicis savai pasniedzējai S. Pucenai, kura aicinājusi piedalīties. “Taču viņa atbildēja, ka tieši tas ir vajadzīgs,” pastāstīja jaunietis.

“Vieta ir ļoti skaista, te var veidot jebkādu pasākumu. Cilvēki Aizputē ir ļoti smaidīgi un saprotoši.”

Bet kā tad “Āboļošanā” ar āboliem? Ikgadējā ābolu sulas spiešanas akcija kopā ar Aizputes vīndariem norit labi, teica Mārtiņš Sants. “Vieni saka, ka šogad nav ābolu gads, citi atkal, ka ābeles lūst no pārpilnības. Grūti saprast, laikam tāds vidējais gads.” Apmeklētāji interesējušies ne tikai par sulas spiešanu, bet arī par receptēm, “ko no tā ābola var uztaisīt”. Izrādās, parastā kombinācija – ābols ar pīlādzi – šogad neiespējama, jo pīlādžu neesot. “Šodien vairāk spiedām ‘Antonovku’, un cilvēki brīnījās, ka sula tik salda. Varbūt tāpēc, ka noilgojušies,” sprieda vīndaris.

“Cilvēkiem ir interesanti aprunāties par sev zināmu lietu,” aizrautību ar to, ko pagatavot no āboliem, skaidro Mārtiņš Sants. (Foto: Andris Gertsons)
Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz