Trešdiena, 7. jūnijs Gaida, Arnis, Arno
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par spīti Sibīrijas sniegiem…

Rīt, 25. martā, atcerēsimies par 1949. gada deportācijām – vienu no lielākajiem Padomju Savienības laika varas pastrādātajiem noziegumiem, kas salauza vairāku desmitu tūkstošu cilvēku likteņus. Lielākā daļa izsūtīto vairs nav dzīvi, taču viņu stāsti un piemiņas lietas joprojām atrodamas gan muzejos, gan senlietu krātuvēs, kur ielūkojāmies pirms piemiņas dienas.

Par spīti Sibīrijas sniegiem…
Nīcas senlietu krātuvē glabājas vairākas 1949. gada 25. martā deportēto cilvēku līdzpaņemtās mantas – koka koferi, Nīcas tautastērps, tumši zaļa zīda lakats, kurš pēc atgriešanās galvā vairs nav uzsiets ne reizi, līdzīgi kā tautastērps, kurš pēc tam vairs netika vilkts mugurā. Zem sarkanajiem brunčiem attēlā redzama arī austene – liela sega, kurā cilvēki ātrumā salika iekšā nepieciešamāko – gultasveļu, kādu drēbju kārtu, pēc tam segu sasienot pauniņā. (Foto: Gita Vanaga)
Nīcas senlietu krātuvē glabājas vairākas 1949. gada 25. martā deportēto cilvēku līdzpaņemtās mantas – koka koferi, Nīcas tautastērps, tumši zaļa zīda lakats, kurš pēc atgriešanās galvā vairs nav uzsiets ne reizi, līdzīgi kā tautastērps, kurš pēc tam vairs netika vilkts mugurā. Zem sarkanajiem brunčiem attēlā redzama arī austene – liela sega, kurā cilvēki ātrumā salika iekšā nepieciešamāko – gultasveļu, kādu drēbju kārtu, pēc tam segu sasienot pauniņā. (Foto: Gita Vanaga)
24.03.2023 06:00

Agnese Grīnberga

"Kurzemes Vārds"

Lai pastāstītu un lūgtu palīdzību

Durbes muzeja krājumā tiek glabātas izsūtītās Tamāras Lankovskas vēstules no Sibīrijas, kuras viņa rakstījusi saviem tuviniekiem uz mājām.

Tās muzejam savulaik atnesusi pati T. Lankovska, kura devās Mūžībā vien pirms pāris gadiem.

Kā norāda Durbes muzeja vadītājs Reinis Bahs, vēstules rakstītas vai nu ar zīmuli, vai violetu tinti, kāda Sibīrijā bijusi pieejama.

Tajās aprakstīta ikdiena, gaitas izsūtījumā – veicamie darbi un pūles. ”Tās atspoguļo gan materiālās vajadzības, gan visādas citas rūpes. Vēstulēs viņa lūdz arī atsūtīt kaut ko no mājām – kaut vai nagliņas vai kādas citas trūkstošās un saimniekošanā vajadzīgās lietas.

Šajā vēstulē, kuru adresējusi mājās palicējiem, izsūtītā Tamāra Lankovska aprakstījusi, kā nonāk Tores stacijā un kā uzsākts ceļš uz Sibīriju. Foto: Reinis Bahs

Un, protams, tas aukstums, kā arī kulšanās uz tālajiem rajonu centriem pa visiem sniegiem un ar buļļiem.

Vēstules ir ļoti vienkāršas, varbūt vairāk tādas virspusējas, kā jau tādas, kas rakstītas ne jau aiz cēla nodoma pieturēt vēsturi uz papīra, bet vienkārši sadzīviski pastāstīt, kāds bija šis izsūtījuma laiks un dzīve tur,” pastāsta R. Bahs.

Papildus šīm vēstulēm Durbes muzejā glabājas arī koka čemodāni, kuros izsūtītie no mājām veda līdzi to, ko paspēja paņemt. No izsūtījuma saglabājusies arī Rucavas seģene.

Tautastērps kā gabaliņš māju

Pieminot deportāciju laiku, Nīcas senlietu krātuvē apskatei vienmēr tiek izliktas tā laika liecības. Arī šeit glabājas koferi, kas izgājuši visu tālo ceļu un ar kuriem izsūtītie atgriezās mājās.

Kā pastāsta senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga, tajos ticis salikts pats svarīgākais. ”Šiem cilvēkiem viena no vērtīgākajām lietām, ko gandrīz katra ģimene paņēmusi līdzi, bijusi Bībele vai dziesmu grāmata,” viņa atzīmē.

Kad 1949. gadā cilvēkus no Nīcas un tās apkārtnes ar zirgu ratiem vai smagajām mašīnām saveda pašā Nīcas centrā, no kurienes izvešana notika, starp tiem bijusi kāda ģimene no Pērkones, kura līdzi paņēmusi Nīcas tautastērpu.

”Mammīte ir uzģērbusi šo Nīcas tautastērpu un savu mazo puiku paņēmusi uz rokas, un tā ģimenīte kopā aizbrauca uz Sibīriju,”

stāsta G. Vanaga.

Nīcas senlietu krātuvē šis tautastērps nonāca pirms trim gadiem, uzglabāšanai to nodeva izsūtītās ģimenes tuvinieki. G. Vanaga norāda, ka ilgus gadus tas piederīgajiem stāvējis bēniņos – pēc atgriešanās nav ticis vilkts ne reizi.

Šis tautastērps ņemts līdzi kā gabaliņš māju – lai nezaudētu patiesās piederības sajūtu arī tālumā.

G. Vanaga zina teikt, ka gadījumi, kad izsūtītie ņēmuši līdzi tieši tautastērpus, bijuši vairāki un nereti tas darīts praktisku nolūku dēļ. ”Mūsu Nīcas tautastērpā ir apmēram 6–7 metri auduma. Ja, tur dzīvojot, nav nekā, no šī auduma varēja uzšūt sev vai bērniem kādu apģērba gabalu. Man ir stāstīts, ka no tautastērpa pašūts kāds bruncītis vai kamzolītis bērnam, jo nekā cita jau tur nebija,” viņa teic.

Izgrebt latvisko svešatnē

Vecpils senlietu krātuvē atrodams no koka darināts priekšmets rakstāmgaldam, kurā var turēt spalvaskātu un tintes pudelīti. Tas rotāts ar latviešu tradicionālajiem ornamentiem.

Šo kokgriezumu uz senlietu krātuvi savulaik atnesusi vecpilniece Aija Laiveniece, kurai to uzdāvinājis viņas izsūtītais radinieks (kurš gan pats nav vecpilnieks), kad atgriezies dzimtenē.

Pats savām rokām viņš to darinājis Sibīrijā,

pastāsta Vecpils senlietu krātuves vadītāja Dzintra Lāce.

Par šī kokgrebuma autoru zināms maz, taču redzams, kāda uzcītība un laiks ieguldīts pēc iespējas precīzāku latvisko ornamentu atveidē. Foto: Dzintra Lāce

Tā kā šīs piemiņas lietas atnesēja A. Laiveniece vairs nav starp dzīvajiem, noskaidrot ko sīkāk diemžēl vairs nav iespējams.

Līdzīgi kā vairākos citos muzejos un senlietu krātuvēs, Vecpilī glabājas izsūtīto personu saraksts, taču šeit atrodams arī deportētās Emīlijas Švānes atmiņu stāsts rokrakstā, kā arī viņas dzīvesstāsts, ko pierakstījuši skolēni, kuri, dodoties ekspedīcijās pa vietējo apkārtni, veidojuši cilvēkstāstus.

Uzziņai

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas atceres pasākumi Dienvidkurzemes novadā rīt, 25. martā

Vaiņodē pulksten 11 – pie piemiņas akmens. Pulksten 11.30 brauciens uz piemiņas vietām Vaiņodes un Embūtes pagastos.

Pāvilostā pulksten 11 – pie piemiņas akmens Simtgades parkā.

Rucavā pulksten 11 – centrā pie piemiņas akmeņiem.

Bārtā pulksten 13 – pie represēto piemiņas akmens.

Virgā pulksten 11 – pie represēto akmens.

Bunkas pagasta Krotē pulksten 13 – pie piemiņas akmens.

Aizputē pulksten 13 – Misiņkalnā pie komunistiskā genocīda upuru piemiņas akmens.

Otaņķu pagasta Rudē pulksten 13 – pie piemiņas akmens.

Nīcā pulksten 13.30 – parkā pie pieminekļa.

Cīravā pulksten 12 – pie represēto akmens.

Grobiņas pagasta Tores stacijā pulksten 14.

Apriķos – pie piemiņas akmens.

Durbē – baznīcas dārzā pie represēto piemiņas vietas.

Kalvenes pagastā – pie dzelzceļa stacijas represēto piemiņas akmens.

Kazdangā – pie piemiņas akmens.

Vecpilī – pie represēto piemiņas akmens.

Ziemupē – pie Gaišā skumju akmens.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz