Ceturtdiena, 6. oktobris Monika, Zilga, Zilgma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pāvilostā atceras “čukulīti”. Šaursliežu dzelzceļam – 90

“Pī, pī! Dun, dun! Vai tad švilpes nav nevienam?” Ar tādiem vārdiem Pāvilostā nedēļas nogalē tika iesākts šaursliežu dzelzceļa atklāšanas 90 gadu atceres pasākums. Pasākuma norises laiks bija izvēlēts ar nodomu – svētdienā, pulksten 12.50, jo pirms deviņdesmit gadiem tas bijis vilcieniņa atiešanas laiks no Pāvilostas dzelzceļa stacijas.

Pāvilostā atceras “čukulīti”. Šaursliežu dzelzceļam – 90
Tehnikas entuziasts un pāvilostnieks Andris Dambis uzmanību vērsa uz interesanto lokotraktoru. "Īpaši interesants ir lokotraktora motors. Tas strādā ar ļoti lēniem apgriezieniem, tāpēc arī tas ir ļoti kluss. Es esmu pārliecināts, ka tieši tāpēc bānīti sauc par čukulīti." (Foto: Ģirts Gertsons)
Tehnikas entuziasts un pāvilostnieks Andris Dambis uzmanību vērsa uz interesanto lokotraktoru. "Īpaši interesants ir lokotraktora motors. Tas strādā ar ļoti lēniem apgriezieniem, tāpēc arī tas ir ļoti kluss. Es esmu pārliecināts, ka tieši tāpēc bānīti sauc par čukulīti." (Foto: Ģirts Gertsons)
18.08.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Tikpat zīmīgi bija izvēlēta vieta – Pāvilostas Simtgades parks, jo cauri tam savulaik vedušas mazbānīša sliedes. Šāds atmiņu pasākums, kas veltīts speciāli šaursliežu dzelzceļam, Pāvilostā notika pirmo reizi.

Pa vēstures līkločiem

Tie nedaudzie, kuri pulcējās uz Pāvilostas šaursliežu dzelzceļa 90-gades atmiņu pasākumu, bija nākuši dalīties gan ar savām zināšanām par dzelzceļa vēsturi Pāvilostā, gan ar atmiņu stāstiem.

Pasākuma uzmanības centrā bija mazbānītis, kurš savulaik kursējis maršrutā no Liepājas līdz Alsungai, šķērsojot arī Pāvilostu. Šaursliežu dzelzceļa būve sākta 1929. gadā, un 1932. gada 13. augustā svinīgi pieņemts lēmums jauno dzelzceļu atklāt.

Pirmajā atiešanas reizē tas bijis greznots ar karogiem un zaļumvītnēm. Māteru, Sakas, Pāvilostas un Alsungas stacijās tam tika celti pat goda vārti.

“Pāvilostā vilcienu sagaidīja gandrīz visi iedzīvotāji ar orķestri. Visi Pāvilostas nami bija greznoti karogiem.

Sakas pagasta un Pāvilostas sabiedrība sarīkoja Pāvilostā mielastu, kurā svētku dalībniekus cienāja ar vietējiem zvejniecības ražojumiem un pašdarinātu miestiņu. Pāvilostā bija sācies jauns attīstības posms,” klātesošos vēsturē ar nelielu stāstījumu atgrieza Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova.

Atmiņu pasākumā gan bija jāiztiek bez orķestra, mielasta un vietējā miestiņa, taču tas netraucēja saujiņai sanākušo gandrīz nostalģiskās noskaņās atcerēties mazbānīša kursēšanas laiku.

Ceļš, kura vietā kādreiz stiepušās sliedes mazbānītim. Tagad tas tūristiem neizsaka neko, bet vietējie tā vēsturi zina. “Mēs, pāvilostnieki, vienmēr šo ceļu saucam par veco dzelzceļu, tāpēc turēsim šo vietvārdu dzīvu, lai tas neaizietu nebūtībā,” sacīja Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova. Ģirts Gertsons

Kursēt vilcieniņš beidzis 50. gadu sākumā, tad arī noņemtas sliedes, līdz ar to zīmes par tā kādreizējo ceļu nav redzamas, palikušas vien dažu vietējo atmiņas. Tagad sliežu vietā atrodas celiņš, pa kuru pastaigās dodas vietējie.

Ar stāstījumu uzstājās arī Dina Poriņa, kuras īpašumā jau no iepriekšējām paaudzēm saglabājusies bijušās Pāvilostas dzelzceļa stacijas ēka, kam, pēc viņas aprēķiniem, šogad varētu būt jau 122 gadi.

Viņa sanākušos iepazīstināja ar ēkas vēsturi, līdzi bija paņēmusi arī ēkas foto no 30. gadiem, lai ļaudis gūtu priekšstatu par senās ēkas kādreizējo izskatu.

Čukulītim goda vieta

Andris Dambis, kurš pēdējos divarpus gadus sauc sevi par pāvilostnieku, ir izpētījis bānīša vēsturi un uzbūvi, tāpēc atceres pasākumā zināja pastāstīt par tā tehnisko pusi. Tā sliežu platums bijis 750 milimetri, un, lai to uzvilktu uz pievedceļa Pāvilostā, palīgā nācis lokotraktors – pavisam maza lokomotīve, kura savulaik speciāli iegādāta.

Ar to pāvilostnieki lepojās kā tolaik, tā arī tagad, jo šis lokotraktors bijis pirmais un vienīgais Latvijas teritorijā, turklāt darbojies tikai Pāvilostā.

Šis lokotraktors, pēc A. Dambja vārdiem, ir unikums, par kuru vērts atcerēties, tāpēc pasākuma uzmanības centrā bija ne tikai vilcieniņš, bet arī lokotraktors.

Cilvēku, kas no savas pieredzes vēl var pastāstīt par šaursliežu dzelzceļu un čukulīti, ir visai maz. Lidija Reinholde atmiņu pasākumā dalījās ar dažiem atgadījumiem, kas atmiņā palikuši visspilgtāk. Foto: Ģirts Gertsons

Pāvilostnieki lokotraktoru līdz pat šai dienai mīļi dēvē par čukulīti vai čukbānīti un katru reizi, šim vārdam izskanot, pasākuma rīkotāju un apmeklētāju sejās iegūla smaids. Garāžu, kurā čukulītis atpūties, vietējie savukārt saukuši par čukuļbūdu. “Vai nav skaisti?”, priecājās sanākušie.

Pāvilostniece Lidija Reinholde dalījās savās atmiņās par čukulīti un gadījumu, kad tas gandrīz sabraucis viņu un viņas mammu. “Reiz ar mammu pēc Jāņiem gājām parubināt jaunos kartupelīšus un, kā jau vienmēr, gājām dziedādamas. Bija jāiet pāri sliedēm un mēs nu dziedam, runājamies un aizrunājamies tā, ka neko nedzirdam. Un pēkšņi apgriežamies un redzam, ka čukuliņš jau pie pašiem papēžiem.”

Viss beidzies veiksmīgi, tāpēc stāstītāja to atcerējās ar smaidu.

Lai dzīvo piemiņa

Galvenā atmiņu pasākuma ideja bija atcerēties vilcieniņu visiem kopā. To savos ievadvārdos atzina arī Sakas un Pāvilostas pārvaldes vadītājs Artis Rimma. “Lai dzīvo vilciens, lai dzīvo vēstures piemiņa! Ja neesam gatavi atcerēties vēsturi, tad mums nākotnes nebūs!”

To pašu uzsvēra arī I. Kurčanova.

“Saviem bērniem, mazbērniem vajag pastāstīt. Vēsture un atmiņas ir jātur godā.”

Uz vietas bija vērojama ekspresizstāde par bānīša un šaursliežu dzelzceļa vēsturi. I. Kurčanova atzina, ka bilžu, kas saglabājušās no vilciena kursēšanas laika, ir maz, tāpēc tik nozīmīgi esot tieši atmiņstāsti un cilvēku interese.

Pasākuma idejas autore, pāvilostniece un novadpētniece brīvajā laikā, Guna Grimsta, kura ir grāmatas “Mān Pāvilosts atmiņklad” autore, sanākušajiem detalizētāk pastāstīja par dzelzceļa vēsturi Pāvilostā un uzsvēra, cik tas Pāvilostai esot bijis nozīmīgs gan tirdzniecības, gan satiksmes veicināšanā. “Ar šo šaursliežu dzelzceļu mēs, pāvilostnieki, ļoti lepojamies,” nobeigumā sacīja G. Grimsta.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz