Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Pāvilostas vecās zvejnieku mājas vietā nākotnē būs jauna

Pāvilostas vecās zvejnieku mājas vietā nākotnē būs jauna
Foto: Egons Zīverts
09.10.2019 07:03

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Viena no Pāvilostas vecajām zvejnieku mājām uzmērīta, lai nākotnē uzbūvētu citu autentisku ēku un saglabātu nākamajām paaudzēm liecības par zvejnieku sadzīvi pilsētas veidošanās pirmsākumos. To paveikusi biedrība “Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs” ar novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

”Uzmērīšanu bijām plānojuši veikt jau labu laiku iepriekš, bet līdz šim nebija izdevies atrast profesionāli, kas to izdarītu. Tērvetes senvēstures muzeja vadītājs, biedrības “Latvijas karavīrs” valdes loceklis, vēstures zinātņu maģistrs un arheologs Normunds Jerums manam aicinājumam piekrita. Nu tas ir paveikts,” laikrakstam paskaidro biedrības vadītāja Marita Horna.

Ar šādu žestu Starptautiskajā arhitektūras dienā sumināta zvejnieku māja E. Šneidera laukumā 10. Restaurācija diemžēl tai vairs nav iespējama.

Šo ēku kā saglabājamu kultūrvēsturisku objektu vecajā pilsētas daļā Pāvilostas novada pašvaldība apstiprinājusi novada teritorijas plānojumā 2012.-2024.gadam. Tieši tāpēc pašvaldība atsaukusies biedrības ”Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs” aicinājumam finansiāli atbalstīt vecās zvejnieku mājas uzmērīšanu.

Tas gan neesot bijis īpaši dārgs process, drīzāk sarežģīts, jo māja ir pilnīgā avārijas stāvoklī.

”Tā ir viena no pēdējām vecajām zvejniekmājām, kas saglabājusies. Ja būs iespēja to autentiski uzbūvēt, tad tā būs skaista liecība par piekrastes zvejnieku dzīvi mazās, miniatūrās mājiņās, kurās vienuviet auga bērni, ritēja ikdiena un atradās arī tīklu novietnes,” saka M.Horna. Divas iepriekšējās zvejnieku mājas Kalna ielā tika nojauktas jau kādu laiku atpakaļ un vēlāk uzceltas vietā. ”Ir ļoti svarīgi saglabāt pilsētā šīs iepriekšējās vērtības, senatnīgumu un pilsētas īpašo piesitienu. Arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis vizītē Pāvilostā atzina, ka tā ir mūsu pilsētas pievienotā vērtība.”

Par E.Šneidera laukumā esošās mājas turpmākajiem plāniem gan M.Horna stāstīt negrib: ”Citādāk viss var aiziet šķērsām.”

Māju plānots nojaukt jau šoruden, arī saimnieki esot ļoti saprotoši – vecos logus un slēģīšus izlēmuši pārnest uz jauno māju kā dizaina elementus. Arī iekšdarbi un interjers tiks atstāts autentisks, neko izskaistināt neesot plānots.

Ir saglabājušās pāris 20.- 30. gadu zvejnieku māju fotogrāfijas, kas tiks ņemtas par paraugu. Jaunās mājas uzcelšana, pēc M. Hornas domām, varētu būt paveicama tuvākajā piecgadē. Par to, kas mājā plānots vēlāk, M. Horna īsti neņemas spriest, iespējams tur būs kas interaktīvs, bet varbūt māja vienkārši dzīvos savu dzīvi kā brīvdabas muzejs.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)