Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Piemin Brīvības cīņu ceļu Kurzemē

Piemin Brīvības cīņu ceļu Kurzemē
14.09.2009 07:01

Eiropas kultūras mantojuma dienas šoruden bija veltītas 1919. gada brīvības cīņām. Tās pieminēja arī Kalvenes pagasta Aizpores kapsētā.

Sestdien Kurzemes reģiona kultūras mantojuma dienu dalībnieki devās braucienā pa pulkveža Oskara Kalpaka cīņu ceļu, informē Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas inspektore Ingrīda Vize. Pirmā pietura šajā ceļā bija Kalvenes pagasta Aizpores kapsēta – te atrodas piemineklis O. Kalpakam un piemiņas zīmes viņa karavīriem. 1919. gadā leģendārais pulkvedis ar kareivjiem atkāpās no Rīgas līdz Aizporei, lai sapulcinātu spēkus. Kad tas bija izdarīts, ceļš veda atpakaļ uz Rīgu – lai to atbrīvotu. Kalvenes pagasts bija tālākais punkts, līdz kuram kalpakieši toreiz atkāpās, stāstīts Kalvenes pamatskolas skolēnu sagatavotajā materiālā, kas pieejams interneta vietnē: www.liis.lv. Aizpores kapsētā apglabāti desmit zināmi un divi nezināmi O. Kalpaka kareivji, netālajā Pērbones kapsētā – vēl divi kalpakieši. 1938. gada 15. maijā katra saimnieka gods bijis Rīgas – Liepājas vecā ceļa malā iestādīt četrus ozoliņus par godu pulkvedim un viņa vīriem. Šīs ozolu audzes tika stādītas no Aizpores kapsētas līdz pat Rudbāržiem. 90. gados dažas audzes atjaunojuši Kalvenes pamatskolas skolēni.

Eiropas kultūras mantojuma dienu dalībnieki sestdien apmeklēja arī Rudbāržu muižas pili, O. Kalpaka bataljona štāba vietu, kalpakiešu piemiņas vietu Skrundas novada Nīkrāces Lēnās, Skrundas luterāņu baznīcu un O. Kalpaka memoriālu “Airītēs”.

Svētdien Kurzemes luterāņu dievnamu draudzes bija aicinātas pieminēt un godināt Brīvības cīņās kritušos. Liepājas pusē pagājušā gadsimta 30. gados piemiņas plāksnes Brīvības cīņu varoņiem uzstādītas vairākās baznīcās – Sv.Annas baznīcā Liepājā, kā arī Rucavas, Durbes, Aizputes, Nīcas luterāņu baznīcās, stāsta I. Vize.

Brīvības cīņas Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros nedēļas nogalē notika visā Latvijā.

Eiropas kultūras mantojumu ar tam īpaši veltītiem sarīkojumiem sāka atzīmēt 80. gados Francijā. Latvijā šī tradīcija aizsākās 1995. gadā. Kopš tā laika īpaša uzmanība pievērsta gan koka mantojumam Latvijā, gan pilskalniem, pēckara, industriālajam mantojumam, lauku kultūrvēsturiskajai ainavai un citām vērtībām.

Dina Belta,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz