Ceturtdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra

Ražotāji izvairās no ķīlnieka lomas

Ražotāji izvairās no ķīlnieka lomas
Foto: Egons Zīverts
12.12.2016 07:06

"Kurzemes Vārds"

Lai straujais piena iepirkuma cenas kāpums neradītu zaudējumus atbalsta pretendentiem “Skolas piena” programmā, valdība šonedēļ apstiprinājusi grozījumus noteikumos par valsts un ES atbalsta piešķiršanu piena produktu piegādei izglītības iestādēs.

“Kurzemes Vārds” jau rakstījis, ka Kazdangas piena pārstrādes uzņēmums “Elpa” no novembra programmā “Skolas piens” iesaistītajām skolām vairs nepiegādā ne izlejamo, ne viena litra pakās pildītu pienu. No izlejamā piena piegādes “Skolas piena” programmā esot atteikusies arī “Food Union” grupa, kurā iekļautas AS “Rīgas piena kombināts”, SIA “Rīgas piensaimnieks” un AS “Valmieras piens”.

Tas saistīts ar tirgus situāciju. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka valsts atbalsts programmā iesaistītajām skolām mainās katru ceturksni, ņemot vērā iepriekšējo trīs mēnešu piena iepirkuma cenas Latvijā. Eiropas Savienības atbalsts, kas visu laiku ir nemainīgs, kopā ar piemaksu no valsts septembrī bija 47 centi par litru. Tā kā kopš rudens saistībā ar situāciju Eiropas piena tirgū strauji pieaugusi piena iepirkuma cena – līdz pat 30 centiem litrā –, bet iepakojums vien maksā sešus centus, uzņēmējam iznāk darboties ar zaudējumiem. Pienam porciju iepakojumā atbalsts ir lielāks, tādēļ to “Elpa” un “Food Union” programmas laikā turpina piegādāt. Jau novembra sākumā Kazdangas piena pārstrādes uzņēmuma vadītājs Gundars Sisenis skaidroja, ka notiek sarunas ar Zemkopības ministriju par elastīgāku mehānismu valsts atbalsta aprēķinam.

Šonedēļ valdības apstiprinātie grozījumi nosaka – ja mēnesī, kad tiek iesniegts pieteikums, valstī vidējā piena iepirkuma cena ir bijusi vismaz par 12 procentiem augstāka nekā vidēji ceturksnī, Lauku atbalsta dienests atbalstu palielina par šo cenu starpību. Par to informē Zemkopības ministrijas pārstāve Rūta Rudzīte. Ja atbalsta pretendents nav piena pārstrādes uzņēmums, tad šo palielinājumu pārskaita piena pārstrādes uzņēmumam.

Jaunos nosacījumus par atbalsta palielinājumu var piemērot produktiem, kas piegādāti, sākot ar 1. oktobri.

Septembrī un oktobrī cenas kāpums pret iepriekšējo mēnesi bija attiecīgi 13 un 18 procenti. Tirgus prognozes rāda, ka arī turpmāk sagaidāms cenas kāpums – piebilst R. Rudzīte.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli