Piektdiena, 12. aprīlis Jūlijs, Ainis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Skolas āboli” – gan vitamīni, gan uzturēšanas atspaids skolēniem

No oktobra visā Latvijā skolēni un pirmsskolēni saņem bez maksas pienu, augļus un dārzeņus programmā “Piens un augļi skolai”. Viņu skaitā arī 4116 bērnu un jauniešu Dienvidkurzemes izglītības iestādēs, portālu informēja Lauku atbalsta dienesta Stratēģiskās komunikācijas un klientu pārvaldības departamenta direktore Kristīne Ilgaža.

“Skolas āboli” – gan vitamīni, gan uzturēšanas atspaids skolēniem
Programmā “Piens un augļi skolai” produkti, ko piedāvās bērniem, ir pasterizēts piens, āboli, bumbieri, kāposti, kolrābji, burkāni, ķirbji, kāļi, lielogu dzērvenes. No nākamā mācību gada būšot arī gurķi, pastinaki un tomāti. Ābolus skolēni labprāt ēdot ziemā, bet rudenī, kad tie daudziem ir pašu dārzos, pieprasījums krītas. (Foto: Ģirts Gertsons)
Programmā “Piens un augļi skolai” produkti, ko piedāvās bērniem, ir pasterizēts piens, āboli, bumbieri, kāposti, kolrābji, burkāni, ķirbji, kāļi, lielogu dzērvenes. No nākamā mācību gada būšot arī gurķi, pastinaki un tomāti. Ābolus skolēni labprāt ēdot ziemā, bet rudenī, kad tie daudziem ir pašu dārzos, pieprasījums krītas. (Foto: Ģirts Gertsons)
02.11.2023 05:30

liepajniekiem.lv

Piegādā labus augļus

Māteru Jura Kazdangas pamatskolā ir skolēni, kuri pienu nelieto, bet ne daudz; kopumā bērni pienu dzer labprāt. To viņiem dod trīsreiz nedēļā pēc pirmās stundas. Paši ir paņēmuši līdzi kādu cepumu vai sviestmaizi, ko apēst klāt, tā ka sanāk vēlākas brokastis.

“Bērni šo iespēju novērtē, ar laiku pierod pie piena un to gaida. Cik daudz saņemam, atkarīgs no skolēnu skaita,”

skolas direktore Aija Dreimane stāsta, ka diemžēl piena nav pieticis visam mācību gadam, citugad tas beidzies maija vidū, citugad – maija sākumā.

Piens pieprasīts un gaidīts, bet ar augļiem ir nedaudz citādāk. Ziemā novērtē arī tos, bet oktobrī, kad bērniem āboli ir pašiem dārzā, tik daudz tos neēd.

Direktore par to spriež pēc nepaņemtajiem augļiem; nav jāapēd obligāti, var atstāt uz galda.

“Katrā ziņā programma ir vērtējama pozitīvi, jo ne visiem mājās ir augļi.

Nav runas par to, ka nevar atļauties nopirkt, bet par to, ka neiegādājas, taču āboli tāpat kā piens nepieciešami uzturā,”

A. Dreimane dalās pārdomās.

Kazdangas skolēniem dots arī ēst bez maksas burkānus, tomēr tie īsti viņiem negāja pie dūšas, tāpēc skolas vadība palika pie āboliem un bumbieriem.

“Piegādātāja ir zemnieku saimniecība “Lejasdārzi” no Kuldīgas novada, tai augļi kvalitatīvi, lieli, skaisti. Saimniecība mūs uzrunāja, kad pieteicāmies programmā, un nu jau mums sešus septiņus gadus ilga sadarbība,” direktore atceras, ka “Lejasdārzi” skolai piegādes neatteica arī sliktas ražas gadā.

Liels atspaids

“Mūsu skolai šī programma ļoti vērtīga,” Mežupes pamatskolas direktore Anitra Šneidere saka uzreiz.

“Ēdinām bērnus par valsts naudu no skolas uzturēšanas līdzekļiem; tā kā esam speciālās izglītības iestāde, viņiem par pusdienām nav jāmaksā. Tie skolēni, kuri dzīvo internātā, visas ēdienreizes ēd par velti.

“Piens un augļi skolai” ir liels atspaids, ņemot vērā šībrīža pārtikas cenas un to, ka Izglītības un zinātnes ministrija nav ne centa pielikusi pie uzturēšanas līdzekļiem jau kopš 2016. gada.

Par programmu priecājamies. Bērniem piens “Lāsēns” iepakojumā ar salmiņu īpaši garšīgs, viņi to nevis uztver kā ēdienu, bet vērtē kā kārumiņu.”

Mežupes skolēni no āboliem un bumbieriem nekad neatsakās, atbalsta programmā viņiem tos ved no Medzes.

Direktore saka ar nožēlu, ka augļus neiedod tik daudz, lai pietiktu visu mācību gadu. Taču labi, ka pie skolas ir augļu dārzs, tur nolasītus ābolus arī dod bērniem. “Viņi ābolus ļoti ēd!” novērojusi Anitra Šneidere.

Lai pietiktu visu mācību gadu

Eiropas Savienības atbalsta programmu augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm īsteno Zemkopības ministrija ar mērķi veicināt bērniem veselīgu ēšanas un uztura paradumu veidošanos.

Programmas nosacījumi paredz, ka svaigus augļus, dārzeņus vai šo produktu asorti, kā arī pasterizētu pienu trīs reizes nedēļā bez maksas var saņemt bērni pirmsskolas izglītības iestādēs un 1.–9. klasē.

Izdales periods sākas 1. oktobrī un ilgst līdz 31. maijam 1.–9. klasēs, līdz 31. jūlijam – pirmsskolā.

Tomēr iespēju saņemt produktus ietekmē to sezonālā pieejamība, kā arī budžeta un atbalsta likmju apmērs,

finansējuma ierobežojums, proti, katrai izglītības iestādei tiek aprēķināta individuāla apgādes tiesību (atbalsta) aploksne, kas ir atkarīga no skolā reģistrēto bērnu skaita.

No 2019. līdz 2022. gadam programmas “Piens un augļi skolai” īstenošanu negatīvi ietekmēja Covid-19 pandēmija, jo mācības ilgi norisinājās attālināti, tādēļ produktus skolēniem izsniedza mazāk nekā iepriekšējos gados.

Savukārt 2022./2023. mācību gadā izdalīto produktu apjomu un izdales perioda ilgumu būtiski samazināja pieaugušās produktu izmaksas.

To dēļ bija nepieciešams paaugstināt atbalsta likmes, līdz ar to ierobežota programmas budžeta apstākļos produktu izdalīšana lielākajā daļā izglītības iestāžu bija iespējama vien līdz pirmā semestra beigām vai vēl neilgi otrā semestra sākumā.

Valdība apstiprināja grozījumus programmas īstenošanā no 2023./2024. mācību gada, paredzot, ka atbalsta likmju apmēru Zemkopības ministrija pārskatīs trīs reizes mācību gadā – laikposmam no 1. oktobra līdz 31. decembrim, no 1. janvāra līdz 31. martam un no 1. aprīļa līdz 31. jūlijam.

Tādējādi varēs ātrāk reaģēt uz tirgus situācijas izmaiņām un noteikt atbilstošāku atbalsta lielumu.

Apstiprinātie grozījumi paredz arī no 2024./2025. mācību gada programmā iekļaut jaunus dārzeņus.

Atbalsta programma skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu vienotā ietvarā darbojas no 2017./2018. mācību gada, apvienojot pirms tam īstenotas atsevišķas programmas “Skolas piens” un “Augļi skolai”.

Uzziņai

– Programmā šajā mācību gadā augļus un dārzeņus ēd 270 633 bērni 1335 izglītības iestādēs, bet 1247 izglītības iestādēs 261 854 bērni dzer pienu.

– 2022./2023. mācību gadā programmā iesaistījās 1372 izglītības iestādes. Tajās 859 tonnas bezmaksas augļus un dārzeņus saņēma 270 073 bērni un jaunieši (95% no mērķauditorijas), bet 2118 tonnu piena – 258 898 audzēkņi (91% no mērķauditorijas).

– ES finansētās produktu izdales atbalsta programmās skolām Latvijā līdz 2023. gadam izdalīts vairāk nekā 44,8 tūkstoši tonnu piena un tā produktu (kopš 2004. gada) un vairāk nekā 10,6 tūkstoši tonnu augļu un dārzeņu (kopš 2010. gada), programmā līdz šim izmaksāts atbalsts 48,08 miljonu eiro apmērā (valsts un ES finansējums).

Avots: Lauku atbalsta dienests

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz