Pirmdiena, 17. februāris Konstance, Donats

“Tā būtu pašnāvība!”

“Tā būtu pašnāvība!”
Foto: Egons Zīverts
29.08.2017 07:09

"Kurzemes Vārds"

Tā kā samazinājies valsts līdzfinansējums nu jau apvienotajai “Skolas piena” un “Augļi skolai” programmai, piena piegāde vairs nenotiks visu mācību gadu. Mainījušies arī vairāki citi noteikumi, un piegādātāji jau paredz problēmas.

“Kurzemes Vārds” jau rakstījis, ka no jaunā mācību gada Eiropas Savienībā stājas spēkā jauni nosacījumi augļu, dārzeņu un piena piegādes atbalstam izglītības iestādēm. Tie paredz lielāku atbildību un rīcības brīvību dalībvalstīm. Piemēram, pašām jānosaka atbalsta programmas mērķauditorija, atbalsttiesīgo produktu saraksts un izvirzītie kritēriji, atbalsta lielums. Ļoti liels uzsvars tiks likts uz bērnu un viņu ģimenes locekļu izglītošanu. Augļus, dārzeņus un pienu saņems ne tikai 1. – 9. klases skolēni, bet arī bērnudārznieki. Iepriekš pirmsskolas izglītības iestādes varēja piedalīties tikai “Skolas piena” programmā.

Katra valsts arī turpmāk saņems noteiktu finansējumu atbalsta programmas īstenošanai, stāsta Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane. Latvijai 2017./2018. mācību gadam augļiem un dārzeņiem piešķirti 831,1 tūkstotis eiro, bet pienam – 745,5 tūkstoši eiro. Lai nodrošinātu bezmaksas produktus izglītojamiem, tiek paredzēts arī valsts līdzfinansējums 2,89 miljonu eiro apmērā.

D. Freimane norāda, ka salīdzinājumā ar līdzšinējām programmām piešķirtais finansējums ir mazāks. “Ja augļiem un dārzeņiem ne tik ievērojami, tad pienam gan. Tieši tādēļ arī piena piegāde vairs nenotiks visu mācību gadu un katru mācību dienu.” Pienu bez maksas bērni varēs dzert, sākot no 1. oktobra, līdz aptuveni aprīļa vidum vai beigām trīs reizes nedēļā. Augļu un dārzeņu programma tiks īstenota no 1. novembra līdzīgi kā pagājušajā mācību gadā.

“Skaidrs, ka tas mūs ietekmēs un jau ietekmē,” atzīst SIA “Elpa” vadītājs Gundars Sisenis. Kazdangas piena pārstrādes uzņēmums ir viens no galvenajiem piena piegādātājiem Kurzemes skolām. “Augusts un septembris ir tukšie mēneši. Tas prasa ražošanas pārskatīšanu,” viņš atzīst. Augustā skolas gads vēl nav sācies, bet bērni jau atgriežas pirmsskolas izglītības iestādēs. “Esam nedaudz nobažījušies, kā izmaiņas mūs skars un ietekmēs naudas plūsmu.”

Iepriekš maksu par pienu pārstrādātājam noteica, vadoties pēc trīs mēnešu vidējās cenas. Līdz ar to veidojās problēmas naudas apritē. Pagājušajā gadā, cenai strauji pieaugot, pārstrādātāji vēl bija spiesti izglītības iestādēm pienu piegādāt par daudz zemāku samaksu, lai gan lauksaimniekiem jau maksāja vairāk. Tagad nolemts cenu pārskatīt reizi mēnesī. G. Sisenis gan atzīmē, ka tik un tā tā ir iepriekšējā mēneša vidējā samaksa. Patlaban tā tuvojas 30 centu atzīmei.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 29.augusta numurā.

#kvards-20170829-06#

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli