Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tūkstošiem narcišu un tulpju mazajā Holandē pie Aizputes

“Mans sapnis vienmēr ir bijis kaut vienu reizi aizbraukt uz Holandi, bet, tā kā tagad nekur nevar aizbraukt, uztaisīju mazo Holandi pie sevis, lai varētu priecāties pati savās mājās ilgāku laiku,” saka Aizputes novada z/s “Amaranti” saimniece un puķu mīļotāja Inguna Vālodze.

Tūkstošiem narcišu un tulpju mazajā Holandē pie Aizputes
Aizputes novada z/s "Amaranti" saimniece Inguna Vālodze ar savu krāšņi ziedošo bagātību – tulpēm. Tās viņa audzē pirmo gadu, un, lai gan sīpoli pagājušā gada decembrī iestādīti īsi pirms sala, vairāk nekā 40 šķirņu dažādu krāsu un formu ziedi liek dārzniecei savās mājās sajusties kā tulpju mekā Holandē. (Foto: Dainis Ģelzis)
21.05.2021 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Papildus 20 gadu ilgajai pieredzei liliju audzēšanā un vairāk nekā 10 gadiem, kas veltīti gladiolām, viņa pērn un šogad pieķērusi klāt pavasara puķu karalienes – narcises un tulpes. Ziedu sezonas sākums reizē gan paātrināts, gan pagarināts par vismaz diviem mēnešiem.

Iestāda dienu pirms sala

“Šogad narcises zied vēlāk. Tulpes vēl varbūt ir paspējušas savā laikā. Kad narcisēm bija jāaug, bija ļoti auksts. Kātiņi bija tik īsi, ka domāju, nebūs, ko vāzē ielikt. Tomēr uznāca siltums un pastiepa garumā. Tulpītes pat ar kātiņu piecu, septiņu centimetru garumā jau sāka ziedēt,” saka Inguna, vezdama uz ziedošo narcišu un tulpju vagām, kurās, abiem ar vīru iestādot vairākus tūkstošus puķu sīpolu, ziedi sakombinēti pa krāsām.

Jau pirmajā gadā tulpes zied visā krāšņumā – veselīgas un spilgtas, dažām ziedlapas dekoratīvi krāsainas un izcakotas, apliecinot šķirņu daudzveidību.

“Šķirnes vēl nezinu no galvas, bet nosaukumi ir tādi ārzemnieciski. Daudziem ir pārsteigums, tostarp man, ka tulpes arī smaržo. Tās klasiskās sarkanās un dzeltenās, kas bija padomju laikos, īsti nesmaržoja.”

Tulpju ziediem un lapām ir ļoti dažādas formas: ziedi var būt pavisam vienkārši, bet ziedlapu maliņas dekoratīvas, citām atkal ziedi ir salikti vai pa vairākiem uz viena kāta. Ir tulpes ar tik piepildītu viducīti, ka tās vairāk atgādina rozes ziedu. Ideja par tulpju lauku radusies, iedvesmojoties no video un bildēm.

“Kovida dēļ pasūtītie sīpoli no Holandes nenāca un nenāca. Mēs tos zemē iestādījām decembrī, dienu pirms sākās sals. Baidījos, kas no tā visa sanāks,” atzīstas Inguna. Taču redzot, ka sīpoli izdzīvojuši un tagad tulpes ir pilnos ziedos, puķu mīļotāja ir gandarīta par izvēli un ieguldījumu.

Šogad ģimene no kataloga izvēlējusies 40 tulpju šķirnes. Tie ir apmēram 4000 sīpoli – no katra pa ziedam. Bet visas neuzzied reizē – ziedēšanā tās lēnām nomaina cita citu. Lai prieku neizbojātu meža dzīvnieki, apkārt dobei apvilkts elektriskais gans. “Tulpes dikti patīk aļņiem,” piezīmē dārzniece.

Ja ir, tad gribas vēl!

“Man narcises tā nopietnāk ir otro gadu. Ļoti patīk pildītās, vēl tās, kurām apkārt ir rinda ar dzeltenām ziedlapām, bet vidus – balts. Tās izskatās tik akurātas un dekoratīvas! Kā izgrieztas no papīra!” stāsta dārzniece.

Ingunas puķu laukā zied ap 2000 narcišu, pārstāvot apmēram 20 šķirnes. Gan tulpēm, gan narcisēm patīkot vēss ūdens un vēsāka atrašanās vieta. “

Jāzina arī laiks, kad ziedus griezt, lai tie ilgāk saglabātos. Saulē ziedi pavisam atveras,” piebilst puķu mīļotāja.

“Ar visām puķēm ir tā: ja ir, tad gribas vēl! Man nav interesanti gaidīt, kad ziedēs tā šķirne, kuru es jau zinu. Gribas redzēt, kas jauns parādījies, gribas nākt un skatīties, kā tā puķe un kā šī ziedēs,” skaidro Inguna.

Tādēļ kolekcijas noteikti tiks papildinātas vēl un vēl.

Lielāko daļu puķu dobju aizņem Ingunas “firmas zīme” – lilijas. Ar tām viņa arī aizsāka savu sirdslietu, bet nu jau var citiem pārdot gan ziedus, gan sīpolus. No jūnija vidus līdz augustam šeit acis žilbinās un gaisu piesmaržinās 80 šķirņu lilijas.

“To man ir kādi 30 tūkstoši,” palepojas Inguna, norādot, ka no galvas zina, kurā vietā katra šķirne atrodas. Viņas lilijas atrādītas izstādēs gan Aizputē, gan citviet. Ciemos bijis arī audzētājs no Holandes, kurš vēlējies redzēt, kā šeit patīk augt lilijām. Kad lilijas ar savu ziedēšanu būs tikušas galā, tās nomainīs gladiolas, atgādinot, ka tuvojas skolas laiks.

Pandēmijas laikā dārzniece novērojusi, ka cilvēkiem interese par puķu audzēšanu ir pieaugusi – pieprasījums ir lielāks, nekā bija pirms kovida. “Man vislabāk patīk, ka cilvēki paši atbrauc, apskatās, pasmaržo, nopērk ziedus, un pie reizes sīpolus pieroku klāt,” norāda Inguna.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz