Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Unikālajām Dienvidkurzemes jakām veltīta grāmata

Unikālajām Dienvidkurzemes jakām veltīta grāmata
Foto: no LNKC arhīva
08.02.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) izdevis grāmatu “Dienvidkurzemes adītās jakas”. Tīkla patenta adījumā darinātas jakas kopš 19. gadsimta otrās puses bijušas izplatītas Rucavā un Nīcā. Septiņas šādas jakas glabājas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā, taču arī pašlaik Rucavas rokdarbnieces prot noadīt šo ļoti silto apģērba gabalu, kas spēj pat aizstāt mēteli, stāsta Rucavas tradīciju kluba vadītāja Sandra Aigare.

Rucavas sievas iesaistījās jaku adīšanā jau pirms vairākiem gadiem, izmantojot projektā iegūtos līdzekļus, par kuriem iegādātas dzijas. “Pašadītas jakas Rucavā ir Aleksandrai Maksakovai un Dacei Lipartai, Rīgā tādas ir Dacei, Ingai un Mārai Tapiņām,” atklāj S. Aigare, kurai Māra uzadījusi ļoti skaistu jaku. “Iznākot grāmatai, ir radīts ļoti liels lepnums par šīs puses jakām un tiek izrādīta liela interese. Rucavnieces, kas pašas neada, zvana un grib, lai viņām darina jakas. Nīcas etnogrāfiskais ansamblis brauks pie mums mācīties.” Adītās jakas esot unikālas, līdzīgas pazīstamas tikai ap Baltijas jūru – arī Zviedrijā un Krievijā. “Adījums ir ļoti biezs, tāpēc adās lēni. Taču jakas ir mūsdienīgas, tās atsvaidzina arī modernus apģērba gabalus un labi izskatās gan pie svārkiem, gan biksēm,” atzīst Sandra. Grāmatu “Dienvidkurzemes adītās jakas” varēs iegādāties arī Rucavā, iespējams, Tūrisma informācijas centrā, par to esot noslēgts līgums ar LNKC.

Nīcas senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga stāsta, ka šobrīd nezinot nevienu rokdarbnieci, kas darinātu Nīcas adītās jakas. “Zinu, ka ir cilvēki, kas grib to darīt, bet pagaidām adītāju pulciņā to nedara.” Nīcas jakas Liepājā ada Tautas lietišķās mākslas studijā “Kursa”.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir izveidojis Dienvidkurzemes jaku virtuālo izstādi, kas aplūkojama tā mājaslapā.

2018. gadā Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā ierakstīta gan Rucavas tradicionālā kultūras telpa, gan lībiešu kultūrtelpa. Tādēļ simboliski tas, ka grāmata, kas veltīta Rucavas nemateriālajam kultūras mantojumam, tika atvērta tieši 2018. gada nogalē dibinātā Lībiešu institūta telpās.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz