Trešdiena, 19. februāris Zane, Zuzanna

Vāc atmiņas par slaveno dzemdību nodaļu

Vāc atmiņas par slaveno dzemdību nodaļu
Foto: Egons Zīverts
26.04.2018 07:02

"Kurzemes Vārds"

Aizputes novadpētniecības muzejs šogad Muzeju naktī, kuras tēma ir “Šūpulis”, vēlas celt gaismā atmiņu stāstus par reiz tuvu un tālu izslavēto Aizputes Zonālās slimnīcas Dzemdību nodaļu. Tāpēc muzejs aicina ikvienu dalīties gan ar fotogrāfijām no ģimenes albumiem, gan ar saviem stāstiem, saka muzeja vadītāja Jolanta Berga.

Nav vēl precīzi noskaidrots, kad Aizputes Dzemdību nodaļa sākusi darbu. Tas bijis drīz pēc Otrā pasaules kara, kad partijas komiteja pārcēlusies uz Liepāju. Toties skaidri zināms slimnīcas slēgšanas datums – 2007. gada 15. marts. “Kopš tā laika vairs nevienam cilvēkam dzimšanas vieta nav reģistrēta Aizputē,” saka J. Berga.

Šajā nodaļā pasaulē nākušas vairākas aizputnieku paaudzes. Savulaik tā bija izdaudzināta vieta, kurā jaunās māmiņas un jaundzimušie tiek aprūpēti ar īpašu sirsnību, tāpēc turp dzemdēt brauca māmiņas no visas Kurzemes un pat Rīgas.

Aizputnieki ir ļoti atsaucīgi un dalās savās atmiņās gan feisbukā, gan sūta pa e-pastu, atzīst muzeja vadītāja. Daudz foto liecību sanesušas bijušās darbinieces. Muzejs joprojām aicina sūtīt vai atnest agrāko laiku liecības par Aizputes dzemdību nodaļu. Fotogrāfijas pēc ieskenēšanas atdos atpakaļ īpašniekiem.

1978. gada septembrī Liepājas dzemdību nodaļa karantīnas dēļ bijusi ciet un mammu veda uz Aizputi, muzeja profilā feisbukā stāsta Roberta Viļumsone. “Kā mēs smejamies, esmu dzimusi “aiz Ļeņina”, jo tolaik Aizputes slimnīcas pašā priekšā bija piemineklis. Dzemdības pieņēma jauns dakteris – Seržants. Mamma stāstīja, ka palātā meitenes smējušās, ka dzemdības pieņemot kaut kāds vajennijs – toļi kapitan, toļi seržant.” Savukārt Arturs Nīmanis padalījies ar tēva stāstu, kā 2001. gadā trīs stundas vasaras svelmē gājis 18 kilometrus kājām uz Aizputi, jo bijis nemierīgs prāts. “Līdz ar pērkona dārdiem ap pusnakti piedzima dēls. Man atļāva pārgriezt nabas saiti un, kad viss bija beidzies, palūdza iziet no zāles.”

Muzeju nakts pasākumā 19. maijā atmiņu stāstu palīdzēs izstāstīt Dzemdību nodaļas ilggadēja vadītāja daktere Rasma Vītola, Aizputes Zonālās slimnīcas vadītāja Ingrīda Circene un nodaļas māsiņas un vecmātes. “R. Vītola visu dzīvi ir veltījusi Aizputes Dzemdību nodaļai,” atzīst J. Berga.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli