Sestdiena, 24. oktobris Renāte, Modrīte, Mudrīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Var panākt, ka mežs dod ilglaicīgu labumu

Var panākt, ka mežs dod ilglaicīgu labumu
06.07.2007 18:21

0

Atslēgvārdi

Pasaules dabas fonds sadarbībā ar privātajiem mežu īpašniekiem Latvijā izveidojis četras meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritorijas. Trīs no tām atrodas Vidzemē, viena – Kurzemē. Pilnīgi bez kailcirtēm strādāt apņēmies Rucavas pagasta “Bajāru” viesu nama saimnieks Otomārs Ozols, kurš uzskata, ka tādējādi no mežiem iegūst ilglaicīgāku labumu. Par to, kā norit mežu īpašnieka un dabas sargu sadarbība, pirms sestdien pulksten 10 un 14 “Bajāros” paredzētās Atvērto durvju dienas šonedēļ preses konferencē sarunājāmies ar O.Ozolu un Pasaules dabas fonda projekta vadītāju Jāni Rozīti.

Kokmateriāli vajadzīgi saimniekošanai

Apsaimniekošanu, kas balstīta uz audžu dabisko atjaunošanos, dažāda vecuma koku saglabāšanu, saimnieciski izdevīgākā sortimenta izmantošanu, samazinātiem izdevumiem un regulāru ienākumu gūšanu, iespējams pielietot dažāda lieluma un rakstura mežos. Šī metode, uzsvēra J.Rozītis, prasa strikti izvērtēt, kuru koku cirst un kuru atstāt. Tā paredz ieguldīt mazāk līdzekļu un laika meža atjaunošanā un nemazina meža vērtību. Tomēr ne visi īpašnieki šīs privilēģijas esot gatavi izmantot. Vidzemnieki izrādījušies atsaucīgāki, viens otrs pat pats piedāvājies, turpretī kurzemnieki bijuši ļoti atturīgi. Arī rucavnieks ilgi domājis, līdz piekritis sadarboties.

“Bajāru” saimnieks no kailcirtēm savā 26 hektārus lielajā teritorijā, kurā ir četri meža puduri, gan faktiski atteicies jau pirms daudziem gadiem. Ikgadējais ciršanas apjoms viņa mežos gadā nepārsniedzot 150 kubikmetru. Vienā nogabalā izlases cirte notikusi pirms trim gadiem, otrā – pirms diviem, bet trešajā koki vēl tikai iezīmēti, jo saimnieks pērnajā ziemā slimojis.

Būtiska loma lēmuma pieņemšanā par sadarbību ar Pasaules dabas fondu bijusi vairākiem apstākļiem. Pirmkārt, viņš savulaik beidzis Ogres Meža tehnikumu un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Mežsaimniecības fakultāti. Otrkārt, guvis krietnu praktisko rūdījumu, jo daudzus gadus strādājis par mežzini, bet tagad iesaistījies akciju sabiedrībā “Latvijas Valsts meži”. Turklāt jau no bērnu dienām Otomārs aizraujas ar galdniecību. Šai nodarbei pievērsties pamudinājis vectēva, kuram Nīcā bijusi darbnīca.

Lai, roku rokā strādājot ar vecākajiem dēliem, labiekārtotu viesu namu un uzceltu pirtiņu, “Bajāru” saimniekam saimniecībā nepieciešami atšķirīga sortimenta kokmateriāli. Resnākos izmantojot dēļu un brusu ieguvei, tievākie kalpojot citām vajadzībām. “Es neesmu tirgotājs. Man koki nepieciešami saimnieciskām vajadzībām. Paredzu, ka arī nākamajām paaudzēm tas būs aktuāli. Ja es mežu nocirtīšu pavisam, paies simt gadu, kamēr tas ataugs, bet koki būs vajadzīgi jau maniem trim dēliem. Kur viņi tos ņems?” sprieda rucavnieks.

Salīdzina ar banku

Mazsvarīga neesot arī ainava un sakārtotība, kas priecē acis un sirdi. Daudzviet pārliecinājies, ka pēc kailcirtēm meža ceļi izskatās līdzīgi cūku rakumiem. Smagās tehnikas izveidotās dziļās rises likums gan prasa sakārtot. “Tas arī tiek izdarīts, to pļurru nostumjot. Vietā paliek neizbrienams grāvis,” ir novērojis meža īpašnieks. Ne ogotājs, ne sēņotājs, ne mednieks tādam vairs netiek pāri. Arī vējgāžu postījumi tajos mežu kvartālos, kur blakus veikta kailcirte, ir briesmīgāki.

Tāpat Otomārs nepiekrīt viedoklim, ka diži koki nav jāaudzē, audze jāizcērt, tiklīdz beigusies tās straujā attīstība, un nepieciešamā sortimenta kokmateriālus iespējams salīmēt. “Ne jau visiem pieejamas līmētavas. Turklāt veselam un pareizā laikā nocirstam kokam piemīt pavisam cita aura,” sacīja Otomārs, piebilstot, ka pašlaik guļbaļķu sienas būvei uz virpas apstrādā kokus, kas cirsti pirms gadiem simt. Tie joprojām smaržojot pēc sveķiem, tajos nav trupes un zilējuma, šķiedrai ir neparasta krāsa un raksts.

Projekta vadītājs uzskata, ka aizvien palielinās to cilvēku skaits, kas cenšas iegūt nevis ātru peļņu, nocērtot mežaudzi, bet regulārus ienākumus, saglabājot un pamazām vairojot sava īpašuma vērtību. Tam piekrīt arī Otomārs: “Kopā ar dzīvniekiem, augiem, kukaiņiem mežs ir kā dzīva būtne, kam, nesaudzīgi saimniekojot, ir jāpārdzīvo stress. Manam mežam stress iet secen. Man mežs ir kā banka ar vislielākajiem procentiem. Nevēlos to zaudēt un pēc tam dzīvot ar domu, ka nav pat vairs, kurp aiziet.”

Trijos gados partneri iepazīti

“Jāsaprot, ka mežs ir kaut kas vairāk nekā koksnes devējs, ko novācam, un atkal stādām no jauna,” sabiedrībā vēl samērā plaši izplatītu nostāju apstrīdēja J.Rozītis. Oponentiem viņš vienmēr skaidrojis, ka meži dod arī sociālu labumu. Pļavas cilvēkus priecē ar ziediem, bet mežs var piedāvāt, teiksim, lāčus. Nesen Papes audzēs uz stigas viens tāds atstājis pēdu nospiedumus. Ja mežus necirstu nemaz, kas zina, pēc cik gadiem lāči jau staigātu pa “Bajāru” sētsvidu.

Zviedrijā, kur bijis brīvdabas seminārs, demonstrēta izlases cirsmu izstrādes mūsdienu tehnika. Lai kokus izvestu, nesagandējot audzi, kādreiz izmantoja zirgus. Arī tagad tos vēl šur tur izmanto, lai pie ceļa pievestu kokmateriālus. Tomēr Skandināvijā šīs funkcijas aizvien vairāk veic ar manipulatoriem un kvadricikliem, kā arī meža kaķiem vai dzelzs zirgiem. “Nemaz nav tā, ka tikai jaudīgie hārvesteri redzami mežos. Gan jau arī mēs līdz tam nonāksim,” rezumēja Pasaules dabas fonda pārstāvis. Viņš uzskata, ka elastīgākas likumdošanas dēļ Latvijas mežu īpašnieki jau tagad ir nedaudz priekšā kolēģiem Lietuvā un Igaunijā.

“Viss notiek. Trijos gados, kopš sadarbojamies, esam iepazinuši cits citu kā partneri. Būtībā viss ir meža īpašnieka ziņā. Dabas fonda uzdevums ir rosināt un veicināt attīstību,” sacīja J.Rozītis, kurš mežkopību apguvis deviņus gadus, taču uzskata, ka īstu pieredzi meža kopšanā var uzkrāt, nostrādājot šajā jomā 30 vai pat 40 gadu.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Sadarbības partneri – Otomārs Ozols (no labās) un Jānis Rozītis – aplūko gleznu mežaudzi Rucavas pagastā, kur izlases cirte jau paveikta.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz