liepajniekiem.lv
Aizputes, Apriķu, Kazdangas, Bārtas, Pāvilostas un Vērgales muzeja apmeklējums pieaugušajiem būs par trīs eiro, bet bērniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – par eiro vai bez maksas. Atlaides paredzētas arī daudzbērnu ģimenēm.
Nedrīkst zemu sevi vērtēt
Deputāts Sandris Bēča portālam skaidro, ka, tā kā muzeji iepriekš darbojušies bijušajos novados, kas pirms gada apvienojās vienā, katrai pašvaldībai un iestādēm bija savi noteikumi un izcenojumi.
“Bija nepieciešams izlīmeņot cenas, pieregulēt, lai vienlaikus arī motivētu muzeju darbību, kā arī sniegt priekšrocības ģimenēm, lai tās apmeklētu mūsu vietējos muzejus,” pamato deputāts.
Izmaiņas un korekcijas muzeju maksas pakalpojumos rosināja pavasarī, kad novada Kultūras pārvalde rīkoja kopīgu tikšanos ar muzeju nozares pārstāvjiem.
Muzejiem tuvojas akreditācijas, piemēram, Aizputes novadpētniecības muzejam, kurš ir lielākais Dienvidkurzemes novadā, un maksas pakalpojumu cenrāža iekļaušana ir viens no priekšnosacījumiem, domes sēdē deputātiem skaidroja Dienvidkurzemes novada Kultūras pārvaldes vadītājas vietnieks Gundars Venens.
Tāpat notikusi Kurzemes muzeju nozares kultūras speciālistu tikšanās, un, novērtējot citu pieredzi, secināts, ka nepieciešams strādāt pēc vienotiem noteikumiem.
“Lai nav tā, ka vienā vietā ir par 20 centiem, bet citā – par diviem eiro,”
piebilda G. Venens.
Arī Dienvidkurzemes novadā bijuši muzeji, kur apmeklējums bijis noteikts par mazām kapeikām, piemēram, bērniem, teic G. Venens. Muzeju speciālisti arī pauduši satraukumu, kā tas būs un ko tas nozīmēs, ja ieejas maksu pacels tik krasi.
“Atšķirības starp muzeju maksas pakalpojumiem bija tiešām lielas, bet nedrīkst sevi un speciālistu ieguldīto darbu par zemu vērtēt!” uzsver Dienvidkurzemes novada Kultūras pārvaldes vadītājas vietnieks.
Tāpat pēc pārrunām nonākuši pie slēdziena, ka, piemēram, vietējie bērni uz muzeju neiet katru nedēļu, ka muzejus pārsvarā apmeklē interesenti, ekskursantu grupas no citām vietām, ārzemnieki.
No diviem eiro uz trīs, no pusotra uz vienu
Iesākumā Kultūras pārvalde deputātiem iesniedza cenrādi, kur muzeja apmeklējums pieaugušajiem izmaksātu divus eiro, bet bērniem, skolēniem, studentiem, pensionāriem un 3. grupas invalīdiem – pusotru eiro. Muzeja apmeklējums bez ieejas maksas bija paredzēts pirmsskolas vecuma bērniem, 1. un 2. grupas invalīdiem, Latvijas muzeju darbiniekiem, Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem, kā arī gadījumā, ja muzeja ekspozīcija tiek izmantota mācību stundas norisēm Dienvidkurzemes novada skolu klasēm.
Domes sēdē deputāts Andrejs Radzevičs norādīja, ka arī šajā jautājumā jāskatās ekonomiskais pamatojums un cilvēku reālā pirktspēja.
Tāpat deputāti minēja vēl vienu būtisku muzeju darbības specifiku – īpaši vasaras sezonās tos apmeklē iebraucēji un ārzemnieki, kā arī ģimenes ar bērniem iekļauj tos savu vasaras ekskursiju maršrutos.
“Kā mēs izskatāmies uz Liepājas fona?” kolēģiem sēdē jautāja deputāts, priekšsēdētāja vietnieks Aivars Galeckis.
Liepājas muzejā pamatekspozīcijas apskate ir bez maksas, taču atsevišķas izstādes vai ekspozīcijas apskate ir no 1,50 līdz 7 eiro, jaunatvērtajā Hoijeres kundzes namā – visa muzeja apmeklējums maksā 3 eiro.
Vairāki deputāti rosināja priekšlikumu, ka pieaugušajiem muzeja apmeklējuma cena jāceļ no plānotajiem diviem eiro uz trim. Deputāts A. Galeckis to pamatoja:
“Lai nav tā, ka atbrauc ārzemnieks ar jahtu, bet viņam par muzeju paprasa divus eiro, un viņš smaida!”
Bet bērniem no 1,50 eiro biļetes jāsamazina cena uz vienu eiro.
Savukārt deputāte Laila Roga rosināja priekšlikumu par ģimenes maksu muzejā vai atlaidēm ģimenēm.
Lielākā daļa deputātu kopīgi nonāca pie priekšlikuma, ka “Ģimenes kartes 3+” īpašniekiem piešķirtu atlaidi 50% apmērā no noteiktās maksas.
Minētos priekšlikumus atbalstīja 13 deputāti, viens bija pret, bet viens balsojumā nepiedalījās.
Portāla liepajniekiem.lv aptaujātie iedzīvotāji, kuri šovasar plāno apceļot un iepazīt Dienvidkurzemes novadu, šaubās, vai šāds lēmums tomēr ir bijis pareizs, jo arī muzeju lielumi atšķiras.
Iedzīvotāji norāda, ka tomēr vajadzējis izvērtēt muzeju lielumu, specifiku un piedāvājumu, un vai no šādas ieejas maksas mazākie muzeji būs ieguvēji vai drīzāk zaudēs savus, iespējams, vienīgos retos apmeklētājus.
“Divi eiro ārpus lielām pilsētām vēl ir pieņemama summa!” norāda bijusī aizputniece Iveta Ozola-Vilka, kura šovasar pēc trīs gadu pārtraukuma ar vīru Ludi plāno atbraukt uz savu dzimto Aizputi un apciemot vīra radus Pāvilostas pusē. “Bet, tiesa, uz muzeju jau neies katru dienu – tā maksa novadu muzejos ir simboliska, lai muzeji spētu attīstīties,” viņa vērtē.
Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga portālam liepajniekiem.lv sacīja, ka iepriekš apmeklējums muzejā bijis par diviem eiro pieaugušajam, bet 1,50 eiro skolēnam, studentam, pensionāram.
“Neviens līdz šim nekad nav teicis, ka par dārgu tas būtu, citi prasa – kāpēc tik simboliska maksa,”
viņa saka. “Ja esam viens novads, nepieciešams strādāt pēc vienas sistēmas un cenām,” viņa pauž.
Par citiem maksas pakalpojumiem muzejos diskusiju nebija, izņemot to, ka pēc L. Rogas rosinājuma tika precizēts, ka muzeja organizētās izstādes par samazinātu maksu būs skolas vecuma bērniem, bet pirmsskolas vecuma bērniem būs bez maksas.
Nepieciešamība pēc korekcijām un apstiprināt deputātes priekšlikumu bija nepieciešams, jo pirmsskolas vecuma bērni bija nosaukti kā auditorija, kas var apmeklēt izstādes gan bez maksas, gan ar samazinātu maksu.
Pieaugušajiem par muzejā rīkotajām un notiekošajām izstādēm būs jāmaksā viens eiro, bet 50 centi skolas bērniem, studentiem, senioriem un 3. grupas invalīdiem, bet bez maksas izstādi varētu apmeklēt pirmskolas vecuma bērni, invalīdi, Latvijas muzeju darbinieki, kā arī ICOM biedri.
Tāpat visos Dienvidkurzemes novada muzejos ekskursantu grupām pakalpojums maksās no pieciem līdz 10 eiro, bet ārpus muzeja teritorijas gida ekskursija maksās 20 eiro.
Interesanti, ka muzejpedagoģijas nodarbības norit tikai Aizputes un Apriķu muzejos un arī turpmāk šeit par tām vienam cilvēkam būs jāmaksā divi eiro. Tāpat šie abi muzeji ir vienīgie, kas piedāvā īpašās programmas jaunlaulātajiem. Savukārt Bārtas muzeja piedāvājumā arī turpmāk būs iekļauta etnogrāfiskā programma ar Bārtas sievu dziedājumu.
Pēc jaunā apstiprinātā cenrāža muzeji sāks strādāt, tiklīdz to saņems no Dienvidkurzemes novada pašvaldības, norāda G. Venens.
“Domes sēde bija pagājušajā nedēļā. Tā kā deputāti izteica vēl priekšlikumus par ieejas maksu lielumu un atlaidēm, iepriekš izstrādātais cenrādis izmainījās, tas bija jāpārstrādā,” pamato Kultūras pārvaldes pārstāvis.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.