Piektdiena, 17. maijs Umberts, Herberts, Dailis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zemnieks nav noteicējs par savu produkciju

Zemnieks nav noteicējs par savu produkciju
15.02.2008 18:53

0

Atslēgvārdi

Uzmanības degpunktā kārtējo reizi nonākušas piena cenas. Pārstrādātāji uzskata, ka nekas briesmīgs nenotiktu, ja litrs maksātu vienu latu. Premjers Ivars Godmanis turpretī apgalvo, ka piena sadārdzināšanās ir beigusies un tuvākajās nedēļās tā cenas varētu samazināties. Bet kā šīs runas uzņem piena ražotājs un ko viņš saka par tirgū notiekošo? Šo jautājumu redakcija uzdeva Medzes pagasta zemnieku saimniecības “Grāveri” īpašniekam Aino Skubiņam, kurš kopīgi ar sievu Dzintru aprūpē 30 slaucamas govis.

Govīm barību izaudzē pats

“Mēs slaukumu pārdodam kooperatīvajai sabiedrībai “Nadziņi 1”, kas pienu nogādā akciju sabiedrībai “Rīgas piensaimnieks”. Maksa, ko saņemam, nav stabila,” pastāstīja medzenieks, kurš savu ganāmpulku sācis veidot pirms 16 gadiem no vienas gotiņas un, čakli strādājot, sasniedzis apbrīnas vērtus rezultātus. “Ziemas sākumā saimniecībai kontā pārskaitīja 26 santīmus par litru, taču drīz vien, uzskatot, ka saņemam par daudz, šo cenu samazināja uz 24 santīmiem. Tomēr pēc tam, kad vairāki lielāka apjoma ražotāji atteicās rīdziniekiem pienu pārdot, pārstrādātāji mums vienu santīmu atkal piesvieda klāt.”

Taču Aino uzskata, ka attīstību nodrošinājis ne jau, pateicoties piena cenām, bet gan tāpēc, ka produkcijas pašizmaksu izdodas samazināt, audzējot un izbarojot gotiņām graudus, kā arī sējot ilggadīgos zālājus. Tomēr ilgi tā vairs nebūšot, jo jau šoziem par 70 – 80 procentiem kāpušas minerālā mēslojuma cenas, kas nekavējoties atsauksies uz graudu izmaksām.

Vienalga, kuram miljonāram pārdod

“Īsto graudu cenu mēs uzzināsim jau šajā rudenī un tad varēsim spriest, atmaksājas vai neatmaksājas nodarboties ar piena ražošanu,” zemnieks teica. Faktu, ka citi kolēģi slaukumu ar kooperatīvās sabiedrības “Dzēse” palīdzību realizē Lietuvā, “Grāveru” saimnieki nenosoda. Ja viņiem radīšoties tāda iespēja, arī viņi to nelaidīšot garām, jo šajā gadījumā nevarot būt runa par kaut kādu patriotismu. “Kuram miljonāram pārdot pienu, man ir pilnīgi vienalga,” zemnieks sprieda, piebilstot, ka arī Latvijā strādājošo piena pārstrādes uzņēmumu īstie īpašnieki neesot latvieši.

Viņš neticot arī solījumiem, ka piens veikalā varētu palikt lētāks. Kaut gan masu informācijas līdzekļi vēsta, ka cenu kāpums pienam Eiropas Savienībā ir apstājies, neesot pamata cerībām, ka to pārdos par mazāku cenu. “Kur jūs esat redzējis, ka desmit gadu gaitā tā būtu noticis?” Aino vaicāja.

“Grāveru” īpašnieks izrēķinājis, ka pašlaik tirgotāji paņemot sev 30 – 40 procentu no piena cenas. Tas esot tieši tik daudz, cik tiek samaksāts ražotājam, kurš veic pamatdarbu – sēj, cilā mēslu dakšas, slauc un novāc ražu. Tāpēc, ka tā notiek, un ražotājam šajā valstī par savu produkciju nav pilnīgi nekādas noteikšanas, bet visu nosaka tikai pārstrādātāji un tirgotāji, zemniekam neesot arī drošības sajūtas par priekšdienām.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Dzintra un Aino Skubiņi aprūpē 30 slaucamas govis un ražo augstas kvalitātes pienu, bet drošības par rītdienu tiem neesot.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz