Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

8 milimetru pase zem ādas. Daudzi joprojām ignorē dzīvnieku čipēšanas prasību

8 milimetru pase zem ādas. Daudzi joprojām ignorē dzīvnieku čipēšanas prasību
Goldas saimniece ir parūpējusies, lai viņas mīlule būtu reģistrēta, tāpēc kucītei ir arī čips. Suņa atpazīšana notiek pavisam vienkārši, mikročipa nolasītāju pieliekot pie suņa kakla. Mazākiem suņiem zem ādas ir 8 milimetru čips, lielākiem – 13 milimetru. (Foto: Egons Zīverts)
08.07.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Manā praksē nav gadījumu, kad kāds no kucēnu saimniekiem būtu kategoriski atteicies iegādāto suni čipēt. Tie, kas nāk no godprātīgiem dzīvnieku audzētājiem, pie jaunajiem saimniekiem jau nonāk ar čipu un sakārtotiem dokumentiem,” pastāsta veterinārārste Endija Venškevica, kad vaicājam viņai, kā mūspusē ir ar obligāto suņu čipēšanu. Taču viņa atzīst, ka joprojām ir tiešām daudz suņu, kuru saimnieki ignorē valsts noteikto prasību par mīļdzīvnieku čipēšanu un reģistrēšanu Lauksaimniecības datu centra datu bāzē.

Ar kucēniem viss kārtībā

“Vairums čipēto ir kucēni, pieaugušus suņus čipē un reģistrē tikai retais,” saka E. Venškevica. Šim novērojumam piekrīt arī viņas kolēģe, veterinārārste Ina Lāce. “Protams, ir daudzu pieaugušu suņu saimnieki, kuri savu dzīvnieku pat negrasās čipēt. Kad pie manis ierodas cilvēks ar nečipētu kucēnu, lai veiktu vakcināciju, stāstu, ka čipēšana ir obligāta un bez tās neiztikt. Ja saimnieks no tās grib atteikties, paskaidroju, ka par šo gadījumu mans pienākums ir ziņot Pārtikas un veterinārajam dienestam. Tad cilvēks aizdomājas un parasti pieņem lēmumu par labu čipēšanai,” daktere pastāsta. Savukārt veterinārārste Sarma Korkliša rezumē, ka nebūt nevar apgalvot, ka ar obligāto čipēšanu Liepājā un tuvākajos novados viss ir kārtībā. Daļa saimnieku ir apzinīgi un rūpējas par saviem mīluļiem, daļai, maigi sakot, ir vienalga. Bet veterinārārsts Uģis Skangals atzina – čipēti pie viņa tiek ne tikai suņi un kaķi, bet arī bruņurupuči, iguānas, lielie papagaiļi un cita radība, kas saimniekam tiešām mīļa un svarīga.

Jāatceras par reģistrāciju

Kā norādīja Liepājas domes Vides pārvaldības konsultante Rita Emsiņa, visiem suņiem līdz 4 mēnešu vecumam obligāti jābūt čipētiem un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra datubāzē. Citu mājdzīvnieku reģistrācija ir brīvprātīga, bet tā būtiski atvieglo noklīduša mājdzīvnieka atgriešanu pie saimniekiem. Ja mājdzīvniekiem ir tendence klaiņot, noderīga būs arī kaklasiksna ar žetonu, kurā atrodama saimnieka kontaktinformācija. 

Mājdzīvnieka apzīmēšanu jeb mikročipēšanu var veikt pie ikviena praktizējoša veterinārārsta, maksa ir atkarīga no pakalpojumu cenrāža.

Būtiski uzsvērt, ka pēc mikročipa ievadīšanas mājdzīvnieks saimniekam vēl ir jāreģistrē. Mikročipa ievadīšana pie vetārsta nenozīmē, ka mājdzīvnieks automātiski ir reģistrēts datu bāzē. Suņu īpašniekiem pašiem ir pienākums pārliecināties, ka viņu mīlulis ir reģistrēts. To var izdarīt, ielogojoties Lauksaimniecības datu centra bāzē caur tīmekļa vietni www.latvija.lv. Reģistrēšanu var veikt arī klātienē pašvaldībā. Dzīvnieka īpašniekam jāuzrāda personas apliecinošs dokuments un dzīvnieka pase, kā arī maksājumu apliecinošs dokuments par dzīvnieka reģistrēšanu datubāzē. 

Ar dokumentiem ātrāk mājās

Liepājas pašvaldības dzīvnieku patversmes “Lauvas sirds” vadītāja Nora Brūdere novērojusi, ka vairums noklīdušo suņu patversmē nonāk bez mikroshēmas vai arī dzīvniekam mikročips ir, bet tas nav reģistrēts, līdz ar to daudz sarežģītāk atrast dzīvnieka saimnieku. 

Ik dienas sociālajos tīklos tiek publicēta informācija par noklīdušiem un atrastiem kaķiem. Visbiežāk arī kaķiem nav mikročipa, kas palīdzētu atrast saimniekus daudz ātrāk.

Šogad vien jau dzīvnieku patversmē nonākuši 52 noklīduši suņi. Ja mājdzīvnieki būtu čipēti un reģistrēti datubāzē, īpašnieki par savu mājas mīluli informāciju saņemtu pat pusstundas laikā kopš mājdzīvnieka nogādāšanas dzīvnieku patversmē. Turpretī neatpazīti mājdzīvnieki visbiežāk patversmē pavada pat nedēļu, kamēr ierodas īpašnieks. 

Goldas saimniece ir parūpējusies, lai viņas mīlule būtu reģistrēta, tāpēc kucītei ir arī čips. Suņa atpazīšana notiek pavisam vienkārši, mikročipa nolasītāju pieliekot pie suņa kakla. Mazākiem suņiem zem ādas ir 8 milimetru čips, lielākiem – 13 milimetru.

UZZIŅAI  

  • Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas, Liepājas pilsētā ir reģistrēti 3917 suņi. Reģistrēto dzīvnieku skaits neatbilst faktiski esošajam suņu skaitam Liepājā.
  • Likumā kā obligāta prasība ir noteikta mājdzīvnieka apzīmēšana jeb mikročipēšana, ko var veikt pie ikviena praktizējoša veterinārārsta, maksa ir atkarīga no pakalpojumu cenrāža.
  • Mājdzīvnieku reģistrēt elektroniski var gan Lauksaimniecības datu centra portālā www.ldc.gov.lv, gan valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv. Reģistrācija izmaksās 3,5 eiro. Reģistrāciju var veikt arī pie vetārsta, bet par šo pakalpojumu var tikt piemērota papildu samaksa.
  • Reizi gadā visiem suņu īpašniekiem Liepājā jāmaksā suņa turēšanas nodeva 8,54 eiro gadā par vienu suni. No nodevas samaksas iegūtie līdzekļi tiek izmantoti ne vien pašu suņu īpašnieku ērtību nodrošināšanai – suņu pastaigu laukumu uzturēšanai un mājdzīvnieku ekskrementu urnu apsaimniekošanai. Daļu no līdzekļiem novirza klaiņojošu dzīvnieku izķeršanai un bezsaimnieka kaķu programmas “Noķer, sterilizē, atlaiž” realizācijai.
  • Jautājumu gadījumā par mājdzīvnieku reģistrāciju var sazināties ar pašvaldības Vides nodaļu, zvanot pa tālruni 63404744.
  • Par klaiņojošu, bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu, agresīvu un bojā gājušu dzīvnieku, kā arī par sava mājdzīvnieka pazušanu ir jāziņo Liepājas pilsētas pašvaldības dzīvnieku patversmei “Lauvas sirds” patversmes darba laikā, zvanot pa tālruni 63443909. Pēc patversmes darba laika, brīvdienās vai svētku dienās, zvanot patversmes dzīvnieku ķērājam pa tālruni 26660552.

Avots: www.liepaja.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz