Ceturtdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra

Āfrikas cūku mēris sasniedz Kurzemi; Liepājas pusē vēl nav

Āfrikas cūku mēris sasniedz Kurzemi; Liepājas pusē vēl nav
Foto: Egons Zīverts
26.10.2016 07:15

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no laboratorijas saņēmis izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēri divām Dundagas pagasta mežā atrastām meža cūkām, portālu informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Iepriekš Kurzemes pusē Āfrikas cūku mēris tika konstatēts meža cūkām Slampes pagastā, Tukuma novadā.

Ņemot vērā laboratorisko izmeklējumu rezultātus, PVD noteicis jaunu Āfrikas cūku mēra inficēto teritoriju, kas ietver Dundagas un Ances pagastus.

No inficētās teritorijas aizliegts izvest mājas un meža cūkas, meža cūku gaļu, subproduktus (aknas, nieres u.c.), maltu gaļu, svaigas gaļas izstrādājumus un produktus, kas satur meža cūku gaļu, skaidro I.Meistere.

Cūku turēšanas novietnēs jāievēro bioloģiskās drošības pasākumi, nekavējoties jāziņo par cūku saslimšanas gadījumiem.

PVD aicina medniekus stingri ievērot medību higiēnu un nekavējoties informēt pašvaldību vai Pārtikas un veterināro dienestu par beigtām meža cūkām.

Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts 875 meža cūkām 67 Latvijas novados un trijās pilsētās.

PVD atkārtoti aicina visus dzīvnieku turētājus, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādejādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

Portāls jau informēja, ka, lai mērķtiecīgi, medījot sieviešu kārtas meža cūkas, samazinātu meža cūku populāciju Latvijā, līdz ar to ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatību, un samazinātu slimības uzliesmojumu skaitu, no 1.septembra PVD atsāka maksāt medniekiem par katru nomedīto sieviešu kārtas meža cūku.

”Lai saņemtu atlīdzību 50 eiro apmērā par katru nomedīto meža cūku, medniekam, līdz ar aizpildītiem dokumentiem, PVD teritoriālajā struktūrvienībā jāiesniedz pierādījumi, ka nomedītā meža cūka ir sieviešu kārtas – astes gals un ādas fragments, kurā nepārprotami saskatāmi sieviešu kārtas meža cūku ārējie dzimumorgāni,” skaidroja I.Meistere.

Izmaksas tiek segtas no Āfrikas cūku mēra apkarošanas programmas, ko līdzfinansē Eiropas Savienība. Kopumā šim mērķim paredzēti 600 tūkstoši eiro.

PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece portālam atzina, ka mednieki Kurzemes pusē ir ļoti aktīvi, nododot nomedīto sieviešu dzimtes meža cūku paraugus: ”Kopā Liepājas, Kuldīgas un Saldus nodaļās pagājušajā gadā tika nodoti 3700 paraugi. Visi bija negatīvi.”

Arī šoruden mednieku aktivitāte ir ievērojama. Līdz šim Liepājas, Kuldīgas un Saldus nodaļās pieņemti ap 500 nomedīto cūku paraugi. ”Skaits pieaug ne tikai pa dienām, bet pat pa stundām,” tā G.Kapeniece. Un arī šoruden visi paraugi ir negatīvi.

PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja pauž cerību, ka arī šogad paraugi būs negatīvi: ”Bīstamākais ir septembris un oktobris, ziemā risks mazinās. Ja pārdzīvosim šo rudeni, tad jācer, ka līdz mūspusei sērga nebūs atnākusi.”

Viņa pauž pateicību Dievam, ka līdz mūspusei bīstamā slimība vēl nav atnākusi. Taču pateikties var arī pašiem PVD darbiniekiem: ”Cenšamies visādi. Vismaz reizi gadā kontrolējam mājas cūku novietnes. Tāpat nepārtraukti informējam cūkaudzētājus par nepieciešamību ievērot biodrošību.”

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, neārstējama dzīvnieku infekcijas slimība, kas apdraud gan meža, gan mājas cūkas. Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas, saimniecībai jāievēro stingri biodrošības pasākumi.

G.Kapeniece skaidro, ka Āfrikas cūku mēris, kas ir nāvējošs cūkām, nav bīstams cilvēkiem.

Taču uzsver: ”Nezināmas izcelsmes cūkgaļa ir bīstama nevis cilvēkiem, bet gan vietējām cūkām. Ja aizgaldā nonāks produkti, kas saskārušies ar inficēto cūkgaļu, cūkas būs pagalam.”

”Tieši tādēļ arī PVD darbinieki un muitnieki pastiprināti veic kontroli, piemēram, uz Baltkrievijas robežas, jo arī šajā valstī konstatēts cūku mēris. Cilvēkiem vajadzētu saprast, ka pat neliels mūsu valstī ievests inficētas cūkgaļas gabaliņš var sagraut visu Latvijas ekonomiku.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli