Svētdiena, 3. marts Tālavs, Tālis, Marts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar abām kājām uz zemes. Atmiņu stāsti par Atmodas laiku


Mazliet naivas, bet tik mīļas un smaidu raisošas. Tādas ir daudzas no mūsdienu trīsdesmit un četrdesmitgadnieku bērnības atmiņu epizodēm. Taču, vērīgi ieklausoties stāstos par Atmodas laiku, dzirdamas arī skumjākas notis un velkamas šādas vai tādas paralēles ar mūsdienām.
Ar abām kājām uz zemes. Atmiņu stāsti par Atmodas laiku
Ilustratīvs (Foto: Joanna Kosinska on Unsplash)
Ilustratīvs (Foto: Joanna Kosinska on Unsplash)
04.05.2023 00:00

Ilze Šķietniece

"Liepājas Vēstules"

Kaut ko gaidīt – tas ir skaisti!

Zanda Borga uzauga kultūras cilvēku ģimenē. Viņas tētis Gunārs ir bijušais Liepājas teātra aktieris. Teātrī darbojās arī omīte Zelma, bet mamma Benita tur strādā joprojām – kasē. 1990. gadā Zandai bija septiņi gadi. Tagad viņa ir Liepājas teātra literārā padomniece.

”Visa mana bērnība pagāja teātrī. Atceros to kā ļoti laimīgu laiku. Man patiešām nelikās, ka kaut kā pietrūktu. Domāju, tajā ļoti liels nopelns ir maniem vecākiem. Lai cik mums bija spiedīgi apstākļi, viņi vienmēr parūpējās par to, lai mājās nebūtu jūtama emocionāla nospiestība. Patiesībā

aktiera alga tajā laikā bija smieklīga. Salīdzinājumam – mammīte vienu brīdi strādāja ”Metalurga” administrācijā un pelnīja vairāk nekā tētis.

Taču tētis bija dziedošais aktieris, un viņu ļoti daudz aicināja uz haltūrām. Viņam nevarēja samaksāt naudā, bet deva preces un produktus. Zinu, ka aizbrauca uz kolhozu Otaņķos un atbrauca mājās ar visādiem lauku labumiem.

Reiz no Dobeles atveda pilnu čemodānu ar gumijas rotaļlietām. Tur bija kādas simts! Ar tām tika piekrāmēti visi mani guļamistabas plaukti, ko tētis pats bija taisījis.

Tajā pašā laikā mamma vienmēr ļoti domāja, ko gatavot. Cepa kotletes uz skaitu. Mēs bijām četri cilvēki ģimenē, katram pienācās divas. Otrai omītei – mammītes mammai – bija dārzs, kur viņa audzēja burkānus, kartupeļus, kāpostus, bietes, un arī mēs dabūjām pārtiku no turienes.

Vēl atceros epizodi, kad mana bērnudārza biedra mamma bija dabūjusi kasti ar banāniem. Kad aizgāju ciemos, viņa iedeva manai mammai ķekaru ar zaļiem banāniem.

Mēs mājās tos gatavinājām, un mans pirmais apēstais banāns bija puszaļš. Lai cik smieklīgi tas būtu, bet man joprojām garšo tieši tādi banāni.

Reiz mamma dabūja paciņu ar ledenēm no Čehijas – apelsīnu un plūmju karameles ar zaptīti iekšā. Mums ar māsu katru dienu deva pa vienai konfektei. Es biju tik stipra, ka nedēļu krāju un apēdu visas reizē. Kā man pēc tam sāpēja aukslējas!

Protams, mājās runāja par Atmodu un neatkarību. Tētis piedalījās arī barikādēs. Atceros, ka naktī gulēju mammas gultā un mēs visu nakti klausījāmies radio, kur stāstīja, ka ”tagad svilpj lodes”.

Mans tēvs darbojās arī dziedošo aktieru kopā ”Desmit kungi no Liepājas teātra” Valda Aivara vadībā. Viņiem jau 80. gadu beigās, 90. gadu sākumā bija programmas ar tam laikam diezgan drosmīgām dziesmām.

Jau 1991. gadā tēvs ”Desmit kungu” sastāvā pirmoreiz aizbrauca uz Ameriku un

atveda lietas, ko Latvijā tajā laikā nevarēja dabūt: krāsainas košļenes un ultrazilus legingus, ko pēc tam vilku sporta stundās.

Mums bija kaķis, un tētis viņam atveda konservu – tolaik pie mums tādu nebija. Bet kaķis neēda, jo bija pieradis pie zivīm un piena.

No bērnības man prātā palikušas trīs ar kultūru saistītas vietas. Viena ir koncertdārzs ”Pūt, vējiņi!”. Reiz bija atbraukusi grupa ”Zodiaks”. Aiz nojumes ir puķu dobe, un es sēdēju uz malas, lai varētu kaut ko redzēt. Koncertā Zigfrīds Muktupāvels un Maija Lūsēna dziedāja ”Taisnību”. Tagad tā ir viena no manām mīļākajām dziesmām.

Zanda koncertdārzā ”Pūt, vējiņi!” bērnībā… Foto: no personīgā arhīva

Otra vieta, ko atceros, ir kinoteātris ”Liepāja”. Citus bērnus vecāki veda uz multiplikācijas filmām, bet mani mamma paņēma uz ”Vējiem līdzi”. Kopš tā laika esmu to redzējusi neskaitāmas reizes. Un, katru reizi skatoties, atceros to brīnišķīgo sajūtu, kad mamma mani aizveda uz pieaugušo filmu. Arī teātrī es skatījos visu – ne tikai bērnu izrādes. Man ļoti patika, ka vecāki to ļāva.

Zālē man bija mīļākā vieta, kur sēdēt – mūsdienās tur strādā skaņotājs.

Vēl man patika sēdēt labās puses trešajā ložā. Vienmēr atnācu pusstundu agrāk un vēroju, kā ierodas skatītāji, kā apsēžas, kā aizpilda vietas. Bija izrādes, uz kurām atnāca tikai 30 vai 40 cilvēki. Tad priecājos par katru aizņemto vietiņu! Bija likums, ka izrāde ir jāspēlē, ja biļetes nopirkuši 13 skatītāji.

Kad omīte vadāja pa pilsētu teātra afišas, es vienmēr devos viņai līdzi, un mums bija tradīcija pēc darbiņa iet panašķoties. Protams, neņēmām neko īpašu – parasti kādu bulciņu un tēju. Ekskluzīvākā vieta, kuru apmeklējām, bija restorāns ”Pavards”, kas atradās netālu no 1. ģimnāzijas. Es pat nezinu, kā mēs to varējām atļauties. Tā bija pirmā vieta, kur ēdu olīvu – viena bija sagriezta un uzlikta uz karbonādes. Un man šausmīgi negaršoja!

…un tagad. Foto: Egons Zīverts

Lai cik neparasti izklausītos, esmu pateicīga, ka esmu dzīvojusi gan padomju laikos, gan Atmodas gados. Piedzīvojot kaut ko tādu, cilvēks daudz vairāk novērtē lietas. Manas māsas dēlam šobrīd ir 17 gadu, un viņam nekad nekā nav trūcis.

Viņš nevar pateikt, kas visvairāk garšo. Bet, ja man prasītu, es uzreiz varētu atbildēt: tā plūmju karamele ar zaptīti iekšā, un ne jau tāpēc, ka būtu īpaša.

Svētkos mamma pēc savas īpašās receptes cepa vistu ar sieru. Es to ļoti gaidīju. Un man joprojām tā vista ļoti garšo!

Man liekas, ka cilvēkam vienmēr vajag kaut ko, pēc kā ilgoties. Bet lai neviens nepārprot – es ļoti mīlu savu valsti un zemi un esmu neizsakāmi laimīga, ka dzīvojam brīvā Latvijā!”

Lai turpinātu lasīt, nepieciešama reģistrācija un "liepajniekiem.lv plus" abonements vai arī reģistrētas pārāk daudz ierīces!

Līdz 2 ierīcēm

Dienai

1.99€

Mēnesim

0.01*
Līdz 10 ierīcēm

Līdz 10 ierīcēm

Mēnesim

9.99€

Līdz 2 ierīcēm

Dienai

1.99€

Mēnesim

0.01*

Līdz 10 ierīcēm

Mēnesim

24.99€

Līdz 2 ierīcēm

Mēnesim

11.99€
Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz