Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nopietnas traumas, apdegumus gūst arī no maziem spridzekļiem

Jauno gadu mēs tradicionāli sagaidām ar krāšņu pašvaldības rīkotu uguņošanu pilsētas centrā, taču šogad tāda kopā sanākšana pandēmijas dēļ nenotiks. Tomēr cilvēkiem šos svētkus nav liegts atzīmēt bez raķešu šaušanas.

Nopietnas traumas, apdegumus gūst arī no maziem spridzekļiem
Foto: Ģirts Gertsons
22.12.2020 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Uguņošana iedzīvotājiem saistās ar pozitīvām emocijām, prieku un svētkiem, bet svinēšanas virpulī visbiežāk tiek aizmirsts par drošību.

Jaungada nakts ikreiz bijis saspringts laiks gan ugunsdzēsējiem, gan mediķiem, jo izšautie pirotehnikas izstrādājumi izraisa ugunsgrēkus un diemžēl cieš arī cilvēki.

“Ņemot vērā to, ka pašvaldības organizēts salūts pilsētas centrā šogad ies secen, tas varētu būt papildu stimuls cilvēkiem pašiem iegādāties pirotehniku un jauno gadu sagaidīt ar pašu rīkotu uguņošanu. Atskatoties uz iepriekšējiem gadiem, nevarētu teikt, ka negadījumu skaits ir ļoti liels, taču arī to varētu nebūt, ja cilvēki rīkotos apdomīgi,” pastāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 1. daļas komandieris Jānis Pošeiko.

Viņš atceras kādu nelaimes gadījumu 2017. gadā Rīgā, kad viena no šautajām raķetēm trāpījusi mājas piektā stāva balkonā, kur glabājušās dažādas mantas, kas ātri uzliesmojušas. Balkons pilnībā izdedzis. Tāpat viņš piebilda, ka nereti ugunsgrēki izceļas arī tādēļ, ka iedzīvotāji pēc salūta nepieskata kartona kastes, kas pēc raķešu šaušanas vēl kādu laiku saglabājas karstas un var aizdegties.

“Vispirms jau gribas uzsvērt, ka pirotehnika ir jāiegādājas sertificētos veikalos un obligāti pirms uguņošanas jāizlasa lietošanas instrukcija, par ko daudzi aizmirst vai vienkārši neņem vērā. Kā jau mēs zinām, daudzi cilvēki jauno gadu sagaida ar alkohola lietošanu, kas nu nekādi neiet kopā ar uguņošanas rīkošanu. Pareizākais solis šādos gadījumos būtu jau laikus izvēlēties cilvēku, kurš par salūtu atbildēs un noorganizēs to skaidrā prātā,” stāsta J. Pošeiko.

Lietojot pirotehniku, piemēram, šaujot raķetes, jāņem vērā, ka vismaz 35 metru rādiusā ap uguņošanas vietu nedrīkst atrasties cilvēki, mājdzīvnieki, ēkas vai automašīnas – būtībā jebkas, kas ir degtspējīgs. Tāpat uguņošanai jāizvēlas atbilstoša virsma – sausa, stabila, lai pats raķešu bloks neapgāztos. “Uguņošanas rīkošanai vēja stiprumu 5 metri sekundē jau var uzskatīt par bīstamu, tādēļ svarīgi, lai raķetes būtu atbilstoši nostiprinātas. Ir ziema, un zeme var būt sasalusi, tāpēc jāpievērš tam īpaša uzmanība, pretējā gadījumā var sanākt tā, ka raķetes iet uz visām pusēm,” sacīja J. Pošeiko. 

Nereti gadās situācijas, kad pirotehnika nenostrādā vai nesprāgst. “Tādos gadījumos vismaz pusstundu jau nu noteikti nevajadzētu iet tai klāt.

Jānogaida drošā attālumā un tad tikai var iet pārbaudīt. Diemžēl bieži vien vecāki nepadomā un iegādājas saviem bērniem pirotehniku, taču šādai rīcībai var būt nopietnas sekas,” turpina J. Pošeiko.

Tāpat viņš uzsver, ka nopietnas traumas, apdegumus var gūt arī no maziem spridzekļiem un tā saucamajiem vulkāniņiem. “Izmēros tie varbūt šķiet maziņi, taču gūtie savainojumi, apdegumi var būt tikpat nopietni kā šaujot raķetes. Ģimenē jau laikus tas ar savām atvasēm ir jāizrunā, turklāt nav izslēgts, ka bērns pie pirotehnikas var tikt, tā teikt, no rokas rokā. Tas var būt pat daudz bīstamāk.”

SIA “Gards”, kas nodarbojas arī ar pirotehnikas tirdzniecību, pārstāve Jolanta Bērziņa laikrakstam pastāstīja: “Pagaidām veikalos vēl nav novērots, ka pirotehniku pirktu lielos daudzumos. Parasti tas notiek pēdējā brīdī, kad cilvēki izsecina, ka viņiem vajag papildu prieku, kas vizuāli, protams, ir skaisti, tomēr nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par drošību. Latvijā jau vairākus gadus ir aizliegts tirgot tā saucamās bombačkas. Tās var iegādāties tikai cilvēki ar mednieku apliecību, tādēļ par tām interese un pieprasījums ir mazinājies.”

Kā cilvēks var būt drošs, ka viņš iegādājies kvalitatīvu pirotehniku? “Skaidrs, ka tā ir jāpērk licencētos veikalos. Tas ir drošības garants, ka tā ir pārbaudīta un, sekojot lietošanas instrukcijai, nepatīkamiem starpgadījumiem nevajadzētu būt. Uguņošanai visdrošākie un reizē arī krāšņākie ir tā saucamie salūtu bloki. Galvenais to nolikt uz stabilas, līdzenas vietas, lai apkārt nebūtu nekādu zaru, elektrības vadu, sausas zāles utt.” Tāpat viņa sacīja, ka pirotehnikai neesot noteikta uzglabāšanas termiņa. “Ilgstoši gan mājās pirotehniku turēt nevajadzētu, tā jāglabā sausā, bērniem nepieejamā vietā. Tāpat pirotehniku jātur pa gabalu no dažādiem sildelementiem, piemēram, radiatoriem,” skaidro J. Bērziņa.

Cilvēku biežāk pieļautās kļūdas, lietojot pirotehniku

  • Pirotehnikas izstrādājumi tiek pirkti neoficiālās vietās vai “no rokas”, kā rezultātā tiek iegādāti nekvalitatīvi, kas nenostrādā vai nostrādā ar traucējumiem;
  • pirms lietošanas netiek izlasīta lietošanas instrukcija, un tādēļ pirotehnikas izstrādājums tiek lietots nepareizi;
  • neatbilstoša vietas izvēle – pārāk tuvu ēkām, cilvēkiem un degtspējīgiem priekšmetiem. Katru gadu uz kāda no daudzdzīvokļu ēkas balkoniem aizdegas sadzīves mantas, jo tajās iekrīt pirotehnikas izstrādājums;
  • salūta veidotājs tiek izvēlēts nejauši no svinētāju vidus, nereti viņš ir alkohola reibumā;
  • viens no populārākajiem pirotehnikas izstrādājumiem ir “Salūta baterija”. Visbiežāk traumas cilvēki gūst, jo izvēlēta nepiemērota vieta un kaste apgāžas, bet skatītāji neievēro drošu attālumu. Slīpi izšauti lādiņi var iekrist balkonos, ēkās, uz mašīnām u.c. degtspējīgos priekšmetos un izraisīt ugunsgrēku;
  • “Raķete ar koka kātu” jāievieto speciāli izgatavotā caurulē, kas jāierok zemē un jānostiprina. Raķete jāievieto caurulē tā, lai tās kāta garuma divas trešdaļas atrastos caurulē un kāts brīvi varētu kustēties un atrastos vertikāli. Traumas izraisa tas, ka raķete tiek aizdedzināta, turot kātu rokās, iespraužot zemē vai arī to palaižot no balkoniem vai pie atvērta mājokļa loga.

Avots:Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz