Ceturtdiena, 1. oktobris Lāsma, Zanda, Zandis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Arī liepājnieki jūt līdzi savējiem Baltkrievijā

Arī liepājnieki jūt līdzi savējiem Baltkrievijā
Foto: Publicitātes
12.08.2020 06:00

Ilze Ozoliņa, Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Liepājnieki, kuriem radi Baltkrievijā, seko līdzi notiekošajam pēc nedēļas nogalē notikušajām valsts prezidenta vēlēšanām, arī uztraucas, vai tuvinieki ir drošībā. Viedokļi par to, vai satraukumam ir pamats, un par to, kāds ir noskaņojums, atšķiras.

Liepājas baltkrievu kopienas “Mara” pārstāve Raisa Demeško stāsta, ka viņas radi dzīvo laukos, pensionāriem ir sava saimniecība, dzīve esot laba un nekādas pārmaiņas viņiem neesot vajadzīgas. “Manai māsai ir 65 gadi, viņas bērns ir invalīds, valsts palīdz, viss ir labi, neko mainīt negrib,” saka R. Demeško. To, kādas ir radinieku domas pēc vēlēšanām, vai ir satraukums par nemieriem, gan viņa nezina, jo pēdējoreiz ar māsu runājusi apmēram divas nedēļas pirms vēlēšanām, tomēr liepājniece uzskata, ka neesot par ko uztraukties, radi ne par ko arī nebaidoties.

Pretējās domās ir kāda cita liepājniece, kura piesardzības dēļ nevēlas minēt nedz savu vārdu, nedz arī radu vārdus. Pēc medijos redzētajiem videosižetiem par to, kā naktī pēc vēlēšanām baltkrievi izgājuši ielās un kā notikušas sadursmes starp iedzīvotājiem un policiju, viņa ļoti satraukusies. Pirmdien radus sazvanījusi, aprunājusies un sajutusies atvieglota uzzinot, ka neviens no tuviniekiem, kuri dzīvo dažādās Baltkrievijas pilsētās, protesta akcijās nav piedalījies.

Radi izmantojuši iespēju balsot iepriekš, lai brīvdienās varētu doties uz laukiem. Internetā sazināties nav bijis iespējams, radi pastāstījuši, ka tas kopš svētdienas pievakares nedarbojas. Vēlēšanās atklājās spēcīgs paaudžu konflikts, liepājniece atstāsta radinieku pausto. Dzimtas pensionāres, kuras dzīvo Gomeļā un kurām ir pāri 70 gadiem, balsojušas par ilggadējo prezidentu Aleksandru Lukašenko, jo uzskata, ka viņam pateicīgas par labu pensiju no 55 gadu vecuma, ir mierīga dzīve, un labi dzīvojušas arī iepriekš, visu mūžu strādājot rūpnīcā.

“Ir labi, un neko vairāk nevajag,” uzskatot seniores. Turpretī viņu atvases ar saviem vecākiem sastrīdējušās. Jaunāko paaudzi te pārstāv jau tie, kuriem pāri 40. “Mans brālēns, sociālais darbinieks no Brestas, saka, ka šī ir katastrofa un izskatoties, ka cilvēki vairs nenomierināsies, ir “noskaņoti iet līdz galam”. Bresta esot rietumnieciski noskaņota, turienieši vēloties pārmaiņas, cilvēki daudz braukājuši pa pasauli, redz, kā dzīvo citur, un grib labāk dzīvot arī Baltkrievijā. Arī brālēna meita, 24 gadus vecā studente no Minskas, kura vēlēšanās piedalījusies pirmo reizi, cerot, ka beidzot kaut kas Baltkrievijā mainīsies. “Viņai svarīgi, lai ir godīgas vēlēšanas, un tādas ir apsolījusi sarīkot opozīcijas kandidāte, par kuru viņa balsojusi,” saka liepājniece.

“Es vēlos, lai Baltkrievijā ir stabilitāte un nav asinsizliešanas. Baltkrievu tauta ir ļoti pacietīga, strādīga, tai vajag mieru. Nevajag karot savā starpā. Bet cilvēki ir ļoti nokaitināti, viņi vēlas godīgas vēlēšanas. Radi saka – valstī viss stagnē, taču viņi grib, lai arī Baltkrievija attīstās, grib dzīvot labāk, vēlas brīvi ceļot, vēlas pārmaiņas, saka, esot noguruši no Lukašenko politikas. Varbūt šis ir laiks, kad vecajam prezidentam vislabāk būtu aiziet pašam un nodot grožus jaunajiem,” spriež liepājniece.

Baltkrievijā varas opozīcijai gan nav vienotas kopīgas organizācijas, tomēr šī esot pirmā reize, kad opozīcija spējusi vienoties par vienu kopīgu prezidenta kandidātu. Liepājniece arī izskaidro, ka nevēlas ne sevi, ne radus nosaukt vārdos tāpēc, ka ir bažas par iespējamām represijām. “Ja es pateikšu, kā mani sauc, viņus ļoti ātri izskaitļos. Represijas var būt dažādas. Piemēram, cilvēki, kuri strādā valsts iestādēs, var zaudēt darbu, pret viņiem var vērst negodīgus paņēmienus, piemēram, aizturēt par kaut kādu izdomātu pārkāpumu.”

“Viss ir normāli!” jautāts, kas notiek Baltkrievijā, saka liepājnieks Viktors Jantsevičs, kuram Minskā un citās kaimiņvalsts pilsētās dzīvo brālis un citi radi. “Brālis kā gāja uz darbu, tā arī turpina iet, nekas nav mainījies. Naktī [uz pirmdienu] tiešraidē sekoju līdzi notiekošajam Baltkrievijā.

Visu laiku tika pārraidīts, ka Minskā notriekts protestētājs, kurš gājis bojā, taču pirmdienas rītā bija publicēts video, kurā redzams, ka šis cilvēks lēca virsū braucošai automašīnai un pakļuva zem tās riteņiem. Tagad ir ļoti daudz informācijas no dažādām pusēm,” klāsta V. Jantsevičs. Viņš teic, ka Baltkrievijā, tāpat kā citās valstīs, cilvēkiem klājas dažādi. Kas vēloties nodarboties ar biznesu, to arī dara, un paziņas jaunākai meitai, kura dzīvojot Minskā, neklājoties sliktāk kā vecākajai meitai Amerikā.

Liepājnieks ir pārliecināts, ka protesti Baltkrievijā nepāraugs lielākos nemieros, tāpēc par savu tuvinieku drošību neraizējas. “Ņemot vērā iedzīvotāju protestus, domāju, kaut kādas izmaiņas Baltkrievijā gaidāmas arī Lukašenko vadībā. Citādi nevar būt.”

V. Jantsevičs gan neņemas vērtēt, vai Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas bijušas godīgas. “Vienīgi varu pateikt, ka Liepājas baltkrievu kopienā notika izbraukuma balsošana. Iepriekš vēlmi balsot Liepājā bija pauduši 29 Baltkrievijas pilsoņi, bet balsoja vien 18. Aprunājoties ar balsotājiem, secināju, ka vairums balsoja par Lukašenko un tikai divi pret viņu.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz