Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bērni kļūst par dabas mīļiem

Bērni kļūst par dabas mīļiem
Foto: Egons Zīverts
17.09.2016 07:06

liepajniekiem.lv

Divās Liepājas pirmsskolas izglītības iestādēs – “Dzintariņš” un “Rūķītis” tiek īstenots projekts “Lielās augu medības”. Bērnus iepazīstina ar apkārtnē sastopamajām augu un dzīvnieku sugām, tās pēta, vēro, tāpat apzina likumsakarības dabā, vāc ziedu sēklas, stāda, laista, veido biotopu kartes un dara vēl daudz interesanta. “Darbošanās ir patiesi daudzveidīga!” atzīst pedagogi, un priecājas par lielo aizrautību ar kādu mazie pētnieki līdzdarbojas.

Sajūsmina kā skudriņa, tā zirneklītis

Bērnudārzā “Rūķītis” projekts “Lielās augu medības” sācies tikai ar šo mācību gadu. Un šonedēļ notika pirmā nodarbība. Tās laikā piecus un sešus gadus veci bērniņi kopā ar savu audzinātāju Gitu Iļči noskaidroja, kas atrodas viņu rotaļu laukumā un pamanīto piefiksēja arī kartē. Pēc tam katrs audzēknis saņēma mazu rāmīti, ko bija jānoliek kādā paša izvēlētā vietā un jāpastāsta, ko tajā rāmītī redz. Uzdevums tika veikts ar lielu atbildību un arī sajūsmu, īpaši, ja rāmītī trāpījās kāda skudriņa vai zirneklītis. Tad to saskrēja lūkot teju visa grupiņa!

“Bērni patiešām aizrāvās,” atzina audzinātāja, vērtējot aizvadīto nodarbību.

“Kad uzdevumu it kā beidzām, pētīšanu bērni turpināja paši, neviena nemudināti. Tika pacelti akmeņi un skatīts, vai tur nav kāds kukainītis.

Viņiem patiešām patika. Priecājos, ka bērni runāja, stāstīja, ko redz, jo parasti viņi baidās izteikties,” G.Iļče atklāja – tad, kad bērni uzzinājuši, kas tiks darīts, nevarējuši vien sagaidīt, kad dosies laukā.

Projekta “Lielās augu medības” koordinatore pirmsskolas izglītības iestādē “Rūķītis” Anda Ziemele pastāstīja, ka šo projektu īsteno Vides izglītības fonds. Augusta beigās skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu koordinatori tika iepazīstināti ar projekta metodiskajiem materiāliem un iesaistīti praktiskās darbnīcās, kurās varēts uzzināt, kā izmantot skolu vai bērnudārzu pagalmu un apkārtējās dabas teritorijas, lai mācītu par augu un kukaiņu daudzveidību.

“Projekta galvenais uzdevums ir palielināt bērnu interesi par dabas vērtībām un ar konkrētām rīcībām veicināt sugu daudzveidības saglabāšanos vai pat pieaugšanu skolas, bērnudārza apkārtnē,” norāda A.Ziemele, un uzskata, ka dabas pētīšana ir projekta galvenā vērtība. “Projekts iet roku rokā jeb ciešā sasaistē ar visiem pārējiem mācību priekšmetiem. Jo skolotājs pieiet radoši un visu integrē. Pētot dabu, bērni mācās skaitīt, mācās krāsas un formas utt. Viss ir saistīts, nekas nav atrauts. Un bērni ir pietiekami atvērti, lai uztvertu un saprastu.”

Uzsākt projektu “Rūķītī” neesot bijis sarežģīti, vērtē A.Ziemele. Īpaši jau tādēļ, ka tas viss bērnudārzā jau ticis darīts. “Mums ir dabas nodarbības, kurās bērni darīja to pašu, ko paredz šis projekts. Tagad gan sistēma būs sakārtotāka un pārskatāmāka gan pedagogiem, gan bērniem.” Turklāt, lai procesu atvieglotu, bērnudārzs saņem atbalsta materiālus, kā organizēt nodarbības.

Atklājas dabas mīļi

Pirmsskolas izglītības iestāde “Dzintariņš” projektā “Lielās augu medības” ir jau otro gadu. Arī “Dzintariņā” ir aizvadīta pirmā nodarbība šajā mācību gadā. Seši un septiņus gadus veci mazie pētnieki ar audzinātāju Lienu Kulinsku mērīja, cik gari izauguši pašu izloloti ziedi – kannas un dālijas, kā arī ar lupām pētīja krāšņi sakuplojušās samtenes, bet pēcāk – to sēklas.

“Pavasarī strādājām ļoti cītīgi, šis ir mūsu lolojums,” ar lepnumu rādīja L.Kulinska, pastāstot, ka dēļ lielā sausuma cīnījušies, lai kaut kas izaugtu.

“Mēs iestādījām samtenes arī kastē, kurā ir smilšaina zeme, – lai pārliecinātos, ka tā īsti nav vide, kurā šīm puķēm patīk augt.

Kā redzams, tās nīkuļo. Tāpat arī samtenes iedēstītām bērnudārza ēnainajā pusē. Un atkal tieši tāpēc, lai saprastu – samtenēm vislabāk patīk augt saulītē,” nodarbībā bērni integrēti apguva vielu no dažādiem mācību priekšmetiem – matemātikas, mērot, cik gari ziedi ir izauguši, latviešu valodu, raksturojot, kāds ir samtenes zieds utt.

“Bērni ir ļoti gudri, redzēto un apgūto stāsta arī mājās, izglītojot savus vecākus,” priecājas audzinātāja. “Atklājas īsti dabas mīļi! Bērni jau ir patiesi, ja kaut kas nepatīk, tā arī pasaka, taču pēc nodarbībām viņi vienmēr saka – bija interesanti!” Vēl pirmajā nodarbībā mazie ķipari pētīja ziedu sēklas, savāca tās trauciņā, lai iesētu nākamgad, ar samteņu ziediem un lapām veidoja kopēju mākslas darbu un darīja vēl daudz citu aizraujošu lietu, iepazīstot apkārtējo vidi.

“Bērniem patīk pētīt un izzināt,” teic projekta koordinatore Guntra Lazdupe, ņemot vērā iepriekšējā gadā pieredzēto. “Viņi darbojas kā īsti pētnieki.” Uz jautājumu, kāds ir ieguvums no dalības projektā, G.Lazdupe atbild:

“Zinošāki bērni. Viņi daudz ko vairāk dabā pamana, ievēro likumsakarības, ko varbūt iepriekš būtu palaiduši garām.”

Un “Dzintariņš” atrodas ļoti labā vietā, tādēļ sanāk apskatīt dažādas vides, arī smilšainu, ko sniedz jūras tuvums.

Kopumā Vides izglītības fonda projekts ilgs piecus gadus – līdz 2019.gadam. Kas notiks pēc tam, kad projekts būs beidzies, G.Lazdupe pagaidām nemācēja teikt. Šobrīd bērni mācās atšķirt augus, kokus, apskata, cik daudz un dažādu ir lapu formu, ievāc sēklas, meklē saiknes un mijiedarbības dabā, tā iedvesmojoties rūpēties par bioloģisko daudzveidību. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz