Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Četras Liepājas un novada notekūdeņu attīrīšanas iekārtas vidi piesārņo ilgāku laiku

Kur nonāk kanalizācijas saturs? Par to visdrīzāk aizdomājamies vien tad, kad pie ūdeņiem sajūtam nelāgu smaku vai arī pēkšņi notiek avārija, kāda jūlija beigās izsita no sliedēm Liepājas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas.

Četras Liepājas un novada notekūdeņu attīrīšanas iekārtas vidi piesārņo ilgāku laiku
Pēc avārijas Liepājā daudzi vaicāja – kāpēc attīrīšanas iekārtas ir tik tuvu jūrai? Tā būvē NAI, jo attīrīto ūdeni ir nepieciešams kaut kur novadīt, skaidro VVD. Jo tuvāk ir ūdenstilpe, jo zemākas ir ierīkošanas izmaksas. (Foto: Egons Zīverts)
Pēc avārijas Liepājā daudzi vaicāja – kāpēc attīrīšanas iekārtas ir tik tuvu jūrai? Tā būvē NAI, jo attīrīto ūdeni ir nepieciešams kaut kur novadīt, skaidro VVD. Jo tuvāk ir ūdenstilpe, jo zemākas ir ierīkošanas izmaksas. (Foto: Egons Zīverts)
23.08.2023 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Tomēr šis bija atsevišķs ārkārtas gadījums, bet, pēc Valsts vides dienesta datiem, Latvijā kopumā 26 lielākas un mazākas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas vidi piesārņo ilgāku laiku. Četras no tām atrodas Liepājā un Dienvidkurzemē.

Mainīgs “melnais saraksts”

Labāk vai sliktāk attīrīti, visi notekūdeņi nonāk virszemes ūdeņos – upēs, ezeros vai Baltijas jūrā.

Šovasar raksturīgās stiprās lietusgāzes ļoti ietekmē piesārņojuma ieplūšanu ūdenstilpēs, norāda Valsts vides dienesta (VVD) bijusī ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga, kura atstāja amatu augusta vidū.

Veselības inspekcijas brīdinājumi, ka peldēties bīstami vai aizliegts, visdrīzāk nozīmē, ka piesārņojums no decentralizētām kanalizācijas sistēmām vai lokālām attīrīšanas iekārtām nonācis ūdeņos.

”Ar stipru lietu nepietiekami attīrīts ūdens kopā ar baktērijām un piesārņojošām vielām, ja tādas ir, ieskalojas ūdenstecēs. Tāpēc

pašvaldībām vajadzētu aktīvāk veikt peldūdeņu kvalitātes analīzes tieši pēc stipriem lietiem, kad redzam savu labo vai ne tik labo darbu sekas,”

viņa stāsta.

Baktērijas atklātos ūdeņos nevairojas, tāpēc piesārņojums ir īslaicīgs un pārejošs, ūdentilpes ātri atjaunojas un peldēties atkal ir droši.

VVD 2019. gadā izveidoja īpašu problēmNAI sarakstu, kurā iekļāva iekārtas, kuru darbība neatbilst atļaujās izvirzītajiem nosacījumiem, kuras ilgstoši nenodrošina nepieciešamo notekūdeņu attīrīšanas kvalitāti un par kuru darbību ir pretrunīga testēšanas rezultātu informācija.

2023. gadā valsts testēšana tika nodrošināta 21 problēmNAI no 48 kopumā.

Testēšanas rezultāti uzrāda, ka neatbilstības ir konstatētas 12 iekārtu darbībā, bet 9 iekārtu darbība nodrošināja efektīvu notekūdeņu attīrīšanu.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu situācija ir pasliktinājusies – palielinājies to NAI skaits, kurās ir konstatēti robežvērtību pārsniegumi. To varētu skaidrot ar augsto gruntsūdens līmeni un augstajiem palu ūdeņiem šajā sezonā, pauž VVD.

ProblēmNAI dienests pievērš pastiprinātu uzmanību un sarakstu katru gadu atjauno. ”Kopš mēs šādu sarakstu izveidojām, iekļauto iekārtu skaits vairāk nekā divas reizes samazinājies – no 58 līdz 26. Gribu teikt – tikai 26, ja atceramies, ka kopā to ir 1300. Pozitīvā ziņa – piecas ir svītrotas, divas no tām – lielas.

Tieši ražošanas uzņēmumi notekūdeņos rada nozīmīgu piesārņojumu,”

uzsver E. Baklāne-Ansberga.

No 2023. gada no problēmNAI saraksta svītrotas piecas iekārtas, bet iekļautas tajā – trīs.

Vasarnieku pārslodze

Papildus valsts testēšanai šovasar saņemtas sūdzības par Pāvilostas NAI darbības ietekmi uz Sakas upi, iedzīvotāji ziņoja par smaku.

VVD konstatēja, ka nedarbojas viens no diviem BIO 75 aerācijas baseiniem, nepilnīgi attīrīti notekūdeņi nonāk Sakā un tālāk ieplūst jūrā. Pāvilostas NAI tikai iekļauta problēmiekārtu sarakstā.

Pāvilostas iekārtās ļoti mainīgs ir ienākošo notekūdeņu daudzums, atzīmē E. Baklāne-Ansberga. Šeit vasaras sezonā NAI nonāk paaugstināts notekūdeņu apjoms, jo ierodas atpūtnieki un vasarnieki.

”Tieši pēc Jāņiem, kad, iespējams, bija viesu pieplūdums, iekārta izgāja no ierindas un netika pienācīgi uzraudzīta.

Kopumā iekārtas nav piemērotas mainīgam notekūdeņu apjomam, būs nepieciešams veikt ieguldījumus, lai izveidotu baseinus uzkrāšanai šādos pīķa momentos, un iekārtu darbība ir jāuzrauga īpaši,” viņa pauž.

Pāvilostā NAI apsaimnieko ne tikai sadzīves, bet arī ražošanas notekūdeņus, kas arī veido lielākus piesārņojuma riskus.

Pāvilostas NAI SIA ”Grobiņas namserviss” darbinieks apsekojot regulāri un veicot ikdienas apkopes, stāsta uzņēmuma valdes locekle Ginta Veidemane.

Apsaimniekotāja ieskatā avārijas situācija radās Līgo svētku brīvdienās, jo pirms tām darbinieks veicis notekūdeņu paraugu ņemšanu attīrīšanas ietaisēs un nekas neliecinājis par tehniskām novirzēm.

”Avārijas situācija šobrīd ir novērsta,” viņa norāda.

Ņemot vērā Pāvilostas sezonalitāti, pašlaik apturēta iespēja pieslēgties notekūdeņu sistēmai jauniem klientiem, kā arī uzsāktas sarunas ar Dienvidkurzemes novada pašvaldību par iespējamiem risinājumiem attīrīšanas ietaišu paplašināšanai.

”Paralēli NAI atjaunošanas darbiem esam sākuši veikt auditu notekūdeņu tīkliem pieslēgtajiem objektiem, lai pārliecinātos par sistēmā novadīto notekūdeņu piesārņojošo vielu koncentrāciju atbilstību prasībām,” pastāsta G. Veidemane.

Sadzīves un ražošanas notekūdeņus apsaimnieko arī Kazdangas ciema NAI, kas attīrītos ūdeņus novada Alokstes upē.

Iekārtas jau ilgstoši ir ”melnajā sarakstā”, jo VVD atklāja, ka NAI ir pārāk maza jauda, lai vienmēr spētu attīrīt SIA ”Elpa” piena pārstrādes notekūdeņus.

2021. gadā uzņēmums ar pašvaldību pārrunāja iespējas būvēt priekšattīrīšanas iekārtas, taču jau 2022. gada pavasarī ekonomiskās situācijas dēļ pārtrauca ražošanu.

Maksātnespējīgās SIA ”Elpa” ražotni šogad iegādājās lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ”Baltu piens”.

”Problēmas bija tad, kad strādāja ražotne, prasības bija grūti izpildīt,” norāda Kazdangas NAI apsaimniekotāja SIA ”Aizputes nami” valdes loceklis Guntis Putniņš.

Viņš ticies ar ražotnes jauno īpašnieku, kurš gatavojot projekta pieteikumu priekšattīrīšanas iekārtas izveidei, kas samazinās notekūdeņu apjomu, kurš nonāk pašreizējā NAI. ”Domāju, ka visa problēma būs noņemta nākotnē. Uzreiz, protams, to neizdarīsim,” saka G. Putniņš.

ProblēmNAI sarakstā iekļauts arī SIA ”NS Estate” zivju pārstrādes uzņēmums Nīcā, ar kura vadību neizdevās sazināties.

Liepājas ostas iekārtas nesvītros

Vairākus gadus problēmreģistrā atrodas Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Liepājas ostā.

2020. gada 2. oktobrī VVD konstatēja, ka no LSEZ NAI Karostas kanālā tiek novadīti nepietiekami attīrīti notekūdeņi, un izdeva rīkojumu noslēgt izplūdes ventili.

Par pārkāpumu uzsākts administratīvā pārkāpuma process un piemērota soda nauda.

Līdz šim brīdim LSEZ NAI notekūdeņu novadīšana Karostas kanālā nav atļauta.

Notekūdeņus kanālā kopš tā laika arī nenovada, tos ar cisternām ved uz Lietuvu un nodod attīrīšanai Klaipēdas pilsētas attīrīšanas iekārtās.

Liepājas ostas NAI uzņem netīros ūdeņus ar naftas produktu piesārņojumu no kuģiem un naftas produktu pārkraušanas termināļiem.

LSEZ pārvaldes Drošības, aizsardzības un vides daļas vadītājs Kaspars Poņemeckis pēc tam, kad VVD izziņoja šā gada problēmNAI sarakstu, zvanījis dienesta pārstāvjiem un teicis, ka nesmuki tas viss sanācis.

”Vienīgais, ko viņi paskaidroja, – 2020. gadā, kad tā problēma bija, viņi ielikuši mūs sarakstā un joprojām aizmirsuši izņemt mūs ārā. Vienojāmies, ka viņi taisīs atsevišķu aktu un būs preses relīze, ka tiekam izņemti no saraksta ārā,” viņš pastāsta.

K. Poņemeckis pauž, ka neviens ražošanas uzņēmums pats neattīra savus notekūdeņus.

LSEZ atdala no ūdeņiem naftas produktus, bet tālāk viss tiek utilizēts likumā noteiktajā kārtībā un notekūdeņus nodod tālāk attīrīšanas iekārtām.

VVD viņam minējis, ka arī pērn LSEZ pārvalde bija sarakstā, taču vides daļas vadītājs uzsver, ka pirms gada neviens tajā tik rūpīgi neieklausījās, kā šogad, kad Liepājā notika attīrīšanas iekārtu avārija.

VVD ”Kurzemes Vārdam” atsūtītā oficiālā informācija ir atšķirīga. Dienestā atgādina, ka 2020. gadā neatbilstību novēršanai LSEZ ticis uzdots iesniegt iesniegumu A kategorijas vides piesārņojošās atļaujas nosacījumu pārskatīšanai un aktualizēšanai.

VVD atzīst, ka LSEZ spēj nodrošināt ar naftas produktiem piesārņotu ūdeņu un notekūdeņu priekšattīrīšanu, taču nespēj nodrošināt normatīvu notekūdeņu attīrīšanu atbilstoši MK noteikumu prasībām.

”LSEZ NAI iekļauts problemātisko NAI sarakstā, jo attīrīšanas iekārtu darbība nav pietiekoši efektīva, lai attīrītos notekūdeņus varētu atļaut novadīt vidē.

Tā kā LSEZ izsniegtā atļauja šobrīd paredz notekūdeņu novadīšanu vidē, tad NAI paliks problemātisko iekārtu sarakstā līdz brīdim, kad LSEZ pieņems lēmumu vai nu rekonstruēt esošās NAI tā, lai tās spētu attīrīt notekūdeņus atbilstoši normatīvo aktu prasībām, vai iesniegs iesniegumu atļaujas grozījumiem, kur paredzēs, ka arī turpmāk nepietiekami attīrītie notekūdeņi tiks nodoti citam komersantam,” informē VVD pārstāve Karīna Dvorjaņinova.

Labā stāvoklī ir tikai trešdaļa Latvijas ūdeņu

Ilga Kokorīte, LVĢMC Iekšzemes ūdeņu nodaļas vecākā speciāliste

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) veic virszemes ūdeņu kvalitātes valsts monitoringu upēs, to posmos un ezeros.

Visu lielāko upju grīvās monitoringu veic 12 reizes gadā,

vēl ir tādas stacijas, kur apsekojums ir retāks.

Pamatā veicam fizikāli ķīmiskos mērījumus – suspendētās vielas, skābekļa saturs, PH līmenis, slāpeklis, fosfors, atsevišķās stacijās skatāmies smagos metālus, bīstamās piesārņojošās vielas.

Svarīgs ūdeņu kvalitātes rādītājs ir bioloģiskie parametri – fitoplanktons, aizaugums, sugu sastāvs, organismi, kas apdzīvo upes vai ezera grunti.

Pēc Eiropas Savienības ūdeņu struktūras direktīvas vērtējuma, mums Latvijā tikai apmēram viena trešdaļa no visiem ūdens objektiem ir labā ekoloģiskā stāvoklī. Pamatā galvenie vaininieki ir slāpeklis un fosfors – aizaug ezeri un upes un savairojas aļģes.

Lielāka daļa mūsdienās ir izkliedētais piesārņojums, kas nāk no lauksaimniecības zemēm, arī izcērtot mežus, ar virszemes noteci var izskaloties.

Arī viensētas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtas dod savu slodzi.

Pat, ja attīrīšanas iekārtas funkcionē normāli, tās simtprocentīgi nenoņem piesārņojošās vielas – slāpekli, fosforu, suspendētās daļiņas vai dažādas organiskās vielas, tas nav iespējams.

Tomēr lielākais posts ir attīrīšanas iekārtas, kas nepilnīgi veic savu funkciju.

Veselības inspekcijas peldūdeņu monitorings pamatā ir vērsts uz cilvēku veselību, svarīgi ir mikrobioloģiskie parametri, lai tur nebūtu zarnu nūjiņas vai zilaļģes.

LVĢMC skatās ūdeņu kvalitāti no ūdeņu ekosistēmas viedokļa, mums ir svarīgi, lai ūdeņos norit dabiskie procesi, lai ūdenstilpe un tajā mītošie organismi jūtas labi, lai upe neaizaug un nepaliek par pļavu.

Nevar viennozīmīgi teikt, ka visās ūdenstilpēs kļūst tikai sliktāk, bet

redzama tendence palielināties slāpekļa savienojumiem, kas sekmē ūdens aizaugšanu.

LVĢMC gatavo pasākumu programmas, ko varētu darīt, lai uzlabotu vidējas vai sliktas kvalitātes ūdens objektus.

Upju un ezeru krastos nepieciešams atstāt dabiskās krūmu vai zāles joslas, nevajag tīrumu ierīkot un kaisīt minerālmēslus līdz pašai upītei. Nepieciešams izpļaut aizaugušās piekrastes un nopļautās niedres un citus augus aizvākt. Vajag pārskatīt savus paradumus sadzīves ķīmijas lietošanā.

Pie mazākām attīrīšanas iekārtām vai kanalizācijas sistēmām var veidot mitrzemes joslas, kas filtrē piesārņojumu.

Uzziņai

Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas (NAI)

Latvijā ir kopumā ap 3000 NAI.

VVD veic uzraudzību 1305 no tām.

Šī gada 8 mēnešos veiktas 184 pārbaudes, izdoti 9 lēmumi par veicamām rīcībām, piemēroti 6 administratīvie sodi, kuru kopējais apmērs – 6400 eiro.

26 NAI ilgstoši piesārņo vidi.

2022. gadā no notekūdeņu sistēmām un iekārtām vidē novadīti neattīrīti 1 593 085 m3 notekūdeņu jeb 0,92% no kopējā apjoma.

No 26 ūdens attīrīšanas iekārtām 9 apsaimnieko tikai sadzīves notekūdeņus, 8 – sadzīves un ražošanas notekūdeņus, savukārt 9 nepienācīgi attīra ražošanas notekūdeņus.

Avots: VVD

Es domāju tā: Vai uzticaties ūdens analīzēm?

Alda Jauģiete – pašnodarbinātā:

– Jā, uzticos. Ja par veiktajām analīzēm izlasu, tad esmu droša, ka viss kārtībā. Ja pasaka, ka konkrētā brīdī nevajag peldēties jūrā, tad ūdenī neeju. Gribas domāt, ka Liepājā pienācīgi seko līdzi tam, lai ar notekūdeņiem viss būtu kārtībā. Uzticos speciālistiem un viņu risinājumiem.

Dalija – advokāte:

– Esmu no Lietuvas, un man līdz šim nav bijušas šaubas par Lietuvā veikto ūdens analīžu patiesumu. Man vienkārši nav faktu, kas to apstrīdētu. Jā, uzticos ūdens analīzēm, jo līdz šim nav izdarīts nekas tāds, kas liktu uztraukties.

Evija – pārdevēja:

– Nē, neuzticos. Es vispār esmu tāda, kas neuzticas, iespējams, nekam. Paļaujos tikai uz sevi. Šogad līdz jūrai nemaz neesmu aizgājusi. Ūdens no krāna man garšo, lai arī tur iekšā droši vien ir viss kaut kas. Par notekūdeņiem nedomāju.

Edgars Pujāts – aktieris:

– Vispār uzticos. Ja saka, ka jūrā ūdens labs un tīrs, ticu un peldēt eju drošu sirdi. Nedzīvoju pilsētā, mums pašiem savs dziļurbums, un ūdeni esmu laboratorijā pārbaudījis. Ar sastāvu viss kārtībā.

Aleksandrs Žiļuks – liepājnieks:

– Ļoti gribu cerēt, ka viss ir kārtībā. Domāju, ka par jūras ūdens tīrību gan nekad nevar būt drošs par visiem 100 procentiem. Ja uztaisa analīzes un saka, ka viss labi, domāju, ka ar jūras ūdeni labi ir tikai par 80 procentiem. Ūdeni, kas tek no krāna, dzeru droši.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz