Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dezinfekcija, temperatūras mērīšana, aizsargbarjeras – darbavietās sargājas, kā māk

Dezinfekcija, temperatūras mērīšana, aizsargbarjeras – darbavietās sargājas, kā māk
Vairāki pircēji citiem aizrādīja par spiešanos klāt, bet atbildē dažkārt dabūja arī purpināšanu vai pat izcēlās neliels skandāls. (Foto: Egons Zīverts)
24.03.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Dezinfekcija, strādājošo ķermeņa temperatūras mērīšana, aizsargbarjeras, darbs aiz slēgtām durvīm vai attālināti no mājām – vīrusa Covid-19 izplatības dēļ šāda šodien ir ikdiena daudzos Liepājas uzņēmumos un iestādēs. Visi esam vienādā situācijā, un piesardzīgam jābūt ikvienam, lai šo krīzi pārdzīvotu pēc iespējas ātrāk, saka darba devēji.

Iesaka ņemt līdzi ēdienu

“Esam izdevuši rīkojumu, ka visiem, kam tas iespējams, jāstrādā attālināti. Galvenokārt tie ir ofisa darbinieki. Otrkārt, pastiprinātu uzmanību pievēršam higiēnai. Esam iegādājušies higiēnas piederumus, to skaitā dezinfekcijas līdzekļus. Tāpat ir iepirkti termometri, lai divreiz dienā cehu darbiniekiem mērītu ķermeņa temperatūru. Ja tā ir paaugstināta, ir dots uzdevums iet mājās un vērot, kas notiek tālāk. Cienot citus un esot atbildīgiem pret apkārtējiem, pie jebkuras vismazāko simptomu parādīšanās darbiniekiem jāatstāj darbavieta. Maksimāli ierobežojam arī iešanu uz ēdnīcu, kas ir publiski pieejama. Darbiniekiem iesakām ēdienu ņemt līdzi no mājām. Esam arī atcēluši visus komandējumus un atteikuši jebkādas vizītes, lai uzņēmumā neiekļūtu nepiederošas personas,” uzņēmumā “Lauma Lingerie” ieviestos piesardzības pasākumus uzskaita tā valdes priekšsēdētāja Linda Matisone, atzīmējot, ka vairāk nekā 200 cilvēku lielais uzņēmuma kolektīvs, ieskaitot strādājošos filiālēs Kuldīgā un Talsos, ir “diezgan pašizolējies no apkārtējās pasaules”.

Arī L. Matisone pagājušonedēļ strādājusi attālināti un, visticamāk, šādā režīmā lielākoties strādāšot arī turpmāk, izņemot tad, kad būs nepieciešamība fiziski būt klāt uzņēmumā. “Man jau ir pieredze strādāt attālināti, jo to darīju, esot bērna kopšanas atvaļinājumā. Šādi strādājot, sevi ir ļoti jādisciplinē. Jāuzliek darba plāns, kas jāpaveic, jo mājas solis jau visu laiku kaut ko no tevis prasa. Tas ir grūtāk nekā sēdēt ofisā, kur tu koncentrējies uz tām lietām, kas jāizdara, tikmēr strādāt no mājām, īpaši, ja apkārt ir bērni, ir milzīgs izaicinājums.”

Pieklauvē un iet prom

Liepājā viesmīlības un ēdināšanas uzņēmuma “Tiamo grupa” atsevišķas struktūrvienības šomēnes darbu pārtraukušas. Nedarbojas “Lotte Caffe” kafejnīcas Liepājas Universitātē un Olimpiskajā centrā, slēgts arī klubs “Cukurfabrik'”. Pārējām struktūrvienībām aktīvākā darbība šobrīd saistīta ar ēdienu piegādi. “Darbinieki nodrošināti ar nepieciešamajiem dezinfekcijas līdzekļiem, ir izstrādātas striktas instrukcijas par to, kad un cik bieži jādezinficē rokas. Par mūsu pakalpojumiem ir iespēja norēķināties tiešsaistē, ko mēs klientus aicinām arī darīt. Pasūtīto ēdienu noliekam pie klientu durvīm, pieklauvējam un dodamies prom, lai nav nekādu kontaktu ar tiem, kas veic pasūtījumus. Visām struktūrām iegādāti arī bezkontakta termometri darbinieku ķermeņa temperatūras mērīšanai. Strādājošajiem temperatūru mēra pirms darba uzsākšanas. Ja temperatūra ir paaugstināta vai ir kādi citi saslimšanas simptomi, tad, protams, darbinieks tiek sūtīts mājās. Darbu viņš turpināt nedrīkst,” stāsta “Tiamo grupas” pārstāvis Toms Zukulis.

Pastiprinot drošības pasākumus, “Latvijas Pasts” pagājušonedēļ sāka izvietot stikla aizsargbarjeras reģionu nodaļās, lai ierobežotu saskarsmi starp operatoru un klientu. Savukārt darbinieki, to skaitā visi pastnieki, apgādāti ar dezinfekcijas un citiem drošības līdzekļiem personiskajai lietošanai, informē uzņēmums.

Dezinficē kapličas

Liepājas Kapsētu pārvaldes darbinieki šobrīd strādā aiz slēgtām durvīm un cilvēkus apkalpo tikai bēru gadījumos, vispirms ar viņiem sazinoties telefoniski. Līgumi par kapavietas uzturēšanu pagaidām netiek slēgti.

“Visiem darbiniekiem izsniegti dezinfekcijas līdzekļi, arī cimdi. Pirms un pēc bērēm dezinficējam kapliču. Bēres atcelt nevaram, tāpēc cilvēkiem pašiem tomēr jāievēro visi drošības pasākumi, to skaitā distancēšanās. Aicinām arī bēru jautājumus nākt kārtot tikai vienai personai, kas atbildīga par kapavietu. Pārējos lūgsim uzgaidīt ārpusē,” pastāsta Liepājas Kapsētu pārvaldes direktors Ivo Pavlušenko.

Piesardzības nolūkā Kurzemes rajona tiesas Liepājā apmeklētāji tagad tiek tikai līdz apsargam. Pie ieejas novietota kaste, kurā var ielikt dokumentus un prasību pieteikumus, bet uz durvīm atrodas informācija par to, kā ar tiesas darbiniekiem var sazināties telefoniski, e-pastā vai izmantojot pasta pakalpojumus. “Ja kādam tiešām jāierodas uz tiesas sēdi, tad jāaizpilda apliecinājums, ka cilvēks pēdējo 14 dienu laikā nav bijis ārvalstīs, kā arī nav kontaktējies ar personām, kuras varētu būt inficējušās ar Covid-19. Tikai pēc tam apsargs apmeklētāju pielaiž pie tiesas sastāva,” klāsta Kurzemes rajona tiesas pārstāve Velga Lūka.

Tiesas darbinieki nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, un arī viņiem jāievēro visi drošības pasākumi. Lai mazinātu iespējamos riskus, Latvijas tiesās šobrīd mutvārdu procesā skata tikai atsevišķas kategorijas lietas. Tā, piemēram, ārkārtas situācijas dēļ no izskatīšanas noņemta lieta par Sindijas Rones slepkavību, kas pastrādāta pagājušā gada aprīlī.

Tīra naudas traukus

Pētertirgus skārņos uz grīdas ir uzlīmes, kas norāda, cik lielu atstatumu cilvēkiem ievērot. Informatīvie plakāti arī ir, taču, kā “Kurzemes Vārds” novēroja vienā no aktīvākajām tirgus dienām, piektdien, daudzi pircēji norādes ignorē. Tirdzniecības vietas cita citai ir tuvu, cilvēku telpā daudz, un īsti arī nav kur stāvēt rindā tā, lai ievērotu divu metru distanci. Vairāki pircēji citiem aizrādīja par spiešanos klāt, bet atbildē dažkārt dabūja arī purpināšanu vai pat izcēlās neliels skandāls. Kāda sieviete norādīja sirmgalvim, lai turas no viņas tālāk, taču krieviski runājošais vīrietis atcirta: “Te stāvēju es!” Visvairāk klientu bija pie svaigas gaļas stendiem, un pārdevējas ik pa laikam aizrādīja cilvēkiem, lai nedrūzmējas.

Lai regulētu cilvēku plūsmu, pie skārņu durvīm ir norādīts, ka šeit ir tikai ieeja vai tikai izeja, tomēr ļaudis pārsvarā vispār nepievērš uzmanību plakātiem un turpina staigāt šurpu turpu. Norāžu ievērošanu neviens nekontrolē.

“Liepājas Pētertirgus” direktore un valdes locekle Vineta Priedniece pastāsta: “Pastiprināti gan rītā, gan vakarā tirgū notiek lielā uzkopšana, biežāk tiek tīrītas arī telpas. Visiem nomniekiem ir dezinfekcijas līdzekļi, tirgus administrācijas darbinieks ik pa laikam apstaigā tirgotājus un dezinficē viņu darba virsmas un naudas traukus, kas varētu būt vīrusa lielākais perēklis.”

Tirgus administrācija šobrīd strādā aiz slēgtām durvīm, ar nomniekiem komunicējot tikai telefoniski vai elektroniski. “Uz vietas esam, taču administrācijas ēkā cilvēkus no malas iekšā nelaižam. Darbinieki pastiprināti ievēro arī higiēnas pasākumus. Ja būs nepieciešams, tos pastiprināsim,” saka tirgus vadītāja.

Viņa aicina pircējus uz tirgu nenākt “lielās masās” un kopā ar bērniem. “Arī gados veciem cilvēkiem jāpārdomā iepirkšanās grafiks. Nav jēgas vienā dienā nopirkt 300 gramus gaļas un nākamajā dienā nākt atkal. Kad cilvēku ir mazāk, mums ir vieglāk arī uzkopt telpas,” atzīmē V. Priedniece.

Apzinīga tikai puse pircēju

Lai noskaidrotu, cik atbildīgi iedzīvotāji izturas pret ārkārtas situāciju valstī un ņem vērā piesardzības pasākumus, “Kurzemes Vārds” tirdzniecības namā “Kurzeme” esošajā veikalā “Maxima” gandrīz stundu sekoja līdzi, vai pircēji dezinficē rokas un izmanto tur pieejamos polietilēna cimdus. No simts veikala klientiem rokas dezinficēja 57 apmeklētāji. Liela daļa no viņiem gan neizmantoja cimdus, jo tie uz laiku nebija pieejami. Tiesa, pēc tam, kad viena no veikala apmeklētājām par to paziņoja “Maxima” darbiniekiem, tos tūlīt atkal novietoja cilvēkiem labi redzamā vietā – pie ieejas veikalā, kur ir pieejams dezinfekcijas līdzeklis.

Pēc laikraksta novērojumiem varēja secināt, ka ļoti atbildīgi pret roku dezinficēšanu izturas pusmūža un vecāka gada gājuma cilvēki. Lielākā daļa jauniešu pat neuzmeta aci uz viegli pamanāmo paziņojumu “Neaizmirstiet dezinficēt rokas!”. Kāda sieviete veikalu apmeklēja, izmantojot aizsargmasku.

“Domāju, ka tikai tagad cilvēki reāli sāk apzināties situācijas nopietnību. Arī pati maksimāli ievēroju visus drošības pasākumus, apmeklējot veikalu: dezinficēju rokas, izmantoju cimdus un cenšos ieturēt attiecīgo distanci. Tagad jau citādi nevar. Biju arī tirgū, tur atsevišķi cilvēki joprojām neievēro distanci. Vienai sievietei par to aizrādīju. Viņa jutās vainīga un piebilda, ka vienkārši neesot apradusi ar esošo situāciju,” teica veikala “Maxima” apmeklētāja Renāte.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz