Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dotācijas mudina radīt darbavietas jauniešiem bezdarbniekiem

Dotācijas mudina radīt darbavietas jauniešiem bezdarbniekiem
15.06.2011 07:06

Atslēgvārdi

Kopš 13.aprīļa Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) aicina darba devējus pieteikties jaunā nodarbinātības pasākumā “Darba vieta jaunietim”. Pateicoties uzņēmēju interesei, pagaidām Liepājā ir radītas 40 darbavietas, taču aizņemtas vien 17.

Galvenā problēma – nav kritērijiem atbilstošu jauniešu.

Šobrīd darbavietas piedāvā deviņi Liepājas uzņēmumi, piemēram, SIA ”Kings”, SIA ”Roņu 6”, SIA ”Ģimenes saliņa” u.c. Pēc NVA datiem, pagaidām noslēgt nevienu līgumu nav izdevies SIA ”Scan-Plast Latvia”, SIA ”X-sēta”, SIA ”UPTEX”, kā arī individuālajam komersantam Artūram Baumanim. Kā paskaidroja ESF projekta “Kompleksi atbalsta pasākumi” vadītāja Andra Osīte, brīvas vietas ir tādēļ, ka nav darba devēja vēlmēm atbilstošu kandidātu vai arī pašus jauniešus neapmierina izvirzītās prasības, darba apstākļi. ”Iespējams, ir specifisks darbalaiks, kādas veselības, valodu problēmas vai neatbilst iegūtā izglītība,” iemeslus min A.Osīte, atzīmējot, ka šobrīd darba devēji vēlas cilvēkus, kuriem ir vismaz vidējā izglītība.

Pasākumā ”Darba vieta jaunietim” var piedalīties jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kuriem vismaz sešus mēnešus ir bezdarbnieka statuss, kā arī persona pēc bērna kopšanas atvaļinājuma (tēvs vai māte) un persona ar invaliditāti. Kā atzina A.Osīte, pirmais kritērijs ir galvenais klupšanas akmens, jo jaunieši ir aktīvi un reti kurš pusgadu atļaujas būt bezdarbnieks. ”Viņi meklē pagaidu darbu vai nolemj turpināt izglītību, iesaistīties kādos kursos,” sacīja A.Osīte. Jaunā nodarbinātības pasākuma mērķis ir integrēt jaunieti bezdarbnieku darba tirgū, vienlaikus veicinot pastāvīgas darba vietas izveidi un jauniešu pastāvīgu nodarbinātību. Kā norādīja A.Osīte, darba devējam ir jāizveido pilnīgi jauna darbavieta tādēļ, lai izvairītos no tā, ka viņš atlaiž savus šā brīža pastāvīgos darbiniekus, vietā pieņemot jauniešus bezdarbniekus.

”Pats galvenais, kas interesē uzņēmējus un kas mudina viņus pieteikties, ir finansiālais atbalsts,” sacīja A.Osīte. Līgums tiek noslēgts uz deviņiem mēnešiem, un darba devējs saņem dotāciju jaunieša bezdarbnieka algai, kas ir 100 lati mēnesī (par jaunieti ar invaliditāti – 150 lati) pirmos sešus mēnešus un 50 latus mēnesī (par jaunieti ar invaliditāti – 100 lati) pēdējos trīs mēnešus. Taču darba devējam jaunieša bezdarbnieka darba algai ir jānodrošina papildu finansējums, jo darba samaksa nevar būt zemāka par valstī noteiktās minimālās algas apmēru – 200 latiem. Jāpiemaksā apmēram 140 lati. ”Ja tiek domāts par ražošanas apjoma kāpināšanu vai kāds jaunizveidots uzņēmums vēlas izmēģināt savus spēkus biznesā, tad tas ir izdevīgi,” uzskata A.Osīte, jo tiek ietaupīti pašu finansu līdzekļi. Darba vieta jaunietim netiek organizēta nekvalificētos un mazkvalificētos darbos, piemēram, sētnieku, apkopēju un citos līdzīgos darbos.

Iesaistīties motivēja sapratne, ka uzņēmums kā organizācija nav nošķirts no sabiedrības. Strādāt ar jauniešiem ir interesanti. Mums principā nav pretenziju arī pret vecāka gadagājuma darbiniekiem, tomēr pieredze rāda, ka cilvēki ar padomju laika darba pieredzi mēdz būt tās sistēmas ”samaitāti”. Attieksme nereti ir tāda – sak’, es te atnākšu uz darbu, drusku pagrozīšos un man par to jāmaksā. Jaunieši ir atvērti jaunajam, atvērti pārmaiņām,” iemeslus paskaidro LSEZ SIA ”Lesjofors Springs LV” direktors Ģirts Ančevskis.

Viņš nepiekrīt viedoklim, ka šāda programma kropļo darba tirgu, jo klapatas ar papīru rakstīšanu projekta ietvaros ir gana lielas, ka stipri jāizsver, vai šī birokrātija kombinācijā ar jauniešu pieskatīšanu ir samērojama ar atmaksāto naudas daļu par katru jaunieti. ”Pieņemot jauniešus darba programmas ietvaros, nevaram garantēt pastāvīgu darba vietu, jo tā ilgst pusgadu un nevar prognozēt, kas šajā periodā mūsdienu mainīgajā ekonomiskajā situācijā var notikt. Tomēr uzstādījums ir tāds, ka tiem jauniešiem, kas programmas laikā sevi pozitīvi parāda, mēs labprāt, ja situācija ar pasūtījumiem to ļauj, piedāvājam pastāvīgu darbu. Līdz šim tas ir izdevies,” sacīja Ģ.Ančevskis, atzīmējot sadarbību ar NVA arī citas reizes, kad nodrošinātas darba prakses vairākiem jauniešiem LSEZ SIA ”Lesjofors Springs LV” un LSEZ SIA ”Lesjofors Gas Springs” uzņēmumos. Kā uzskata NVA, tā ir iespēja darba devējiem piesaistīt jaunus un perspektīvu darbiniekus. Turklāt laikā, kad arvien aktuālākas kļūst ar sabiedrības novecošanos saistītās problēmas, īpaši nozīmīgi ir novērtēt jauniešu potenciālu.

Kā atzīmēja A.Osīte, pasākumam ”Darba vieta jaunietim” joprojām tiek aicināti pieteikties šādi darba devēji: komersanti (izņemot izglītības un ārstniecības iestādes), pašnodarbinātie, biedrības vai nodibinājumi (izņemot politiskās partijas). Kā darba devēji nevar piedalīties valsts un pašvaldību iestādes.

Pasākumā ”Darba vieta jaunietim” 2011.gadā plānots iesaistīt 1050 jauniešus bezdarbniekus visā Latvijā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz