Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas Nakts patversmes jaunā vadītāja Ilona Šlisere: “Sociālo vidi iepazinu visās tās šķautnēs”

Padsmit gadu vecumā jauniete iepazinusi ielu dzīvi, skolas ikdienu atstājusi novārtā un no skolotājiem dzirdējusi, ka viņa no skolas jāizslēdz. ”Tā sanācis, ka sociālo vidi iepazinu visās tās šķautnēs, līdz vakarskolas skolotāja man noticēja. Tas mainīja visu,” atklāti saka Liepājas Nakts patversmes jaunā vadītāja Ilona Šlisere.

Liepājas Nakts patversmes jaunā vadītāja Ilona Šlisere: “Sociālo vidi iepazinu visās tās šķautnēs”
Foto: Ģirts Gertsons
Foto: Ģirts Gertsons
14.08.2023 00:00

liepajniekiem.lv

Strādājusi par sociālo pedagoģi skolā un bērnudārzā, bijusi vecākā inspektore Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, izglītojusi ieslodzītos – tā ir tikai daļa no I. Šliseres iepriekšējā veikuma.

Viņa ir pārliecināta: ja kaut kas nedarbojas, jārod iespēja, kā to labot.

Kā jūtaties jaunajā amatā?

– Katra diena ir izaicinājumu pilna. Ja, nākot uz darbu, plānoju kādu lietu izdarīt, plāni ātri izgaist, jo tieku ierauta ikdienā un attopos, risinot pavisam nesaistītas lietas.

Ir gadījuma lietas, kas jārisina, tāpat joprojām cenšos izprast, kā šeit viss darbojas. Sūdzēties nav par ko, bet izaicinājums liels. Sociālā joma jau pēc būtības ir neparedzama.

Pirmo pieredzi jau guvāt vakarskolā?

– Arī pati mācījos Liepājas vakara (maiņu) vidusskolā Dzelzceļnieku ielā 1. Šobrīd tā ir tukša un pamesta ēka, gribētos, lai tai dod otro iespēju, jo daudz patīkamu un pozitīvu brīžu šī vieta man devusi – gan izglītību, gan darba pieredzi.

Pusaudža vecumā, kas sakrita ar 90. gadiem, mūsu valsts pārmaiņu laikiem, iepazinu nedaudz ielas dzīvi, negribēju iet uz skolu, interesantāk bija pavadīt laiku ar draugiem, bija citas prioritātes, pieļauju, piederības meklējumi.

Mammai esmu daudz raižu sagādājusi, viņa, protams, man teica, ka ir jāmācās, jāiet uz skolu, bet tas man tajā brīdī nebija saistoši.

Tomēr pabeidzu vakarskolu un sāku studēt sociālo pedagoģiju, ar domu palīdzēt tiem bērniem, kuriem ir grūtības iekļauties skolas vidē.

Vēlāk jau vakarskolā atgriezos, lai strādātu par sociālo pedagoģi, un tur arī guvu savu pirmo pieredzi.

Kas noveda līdz ielu dzīvei?

– Visdrīzāk ģimenē uz to brīdi kaut kas sagrozījās ne tā, kā tam jābūt. Mamma daudz strādāja, lai nodrošinātu ģimenei iztiku. Kad jūties kaut kur viens, sāc meklēt savējos, līdzīgos, kas atbalstīs, un, protams, tie ir vienaudži ar līdzīgām situācijām. Tad nu šķita, ka mēs varam kopā izzināt nezināmo.

Liela loma tajā visā ir skolai, skolotājiem ir ļoti jādomā, ko un kā pasaka bērniem, vecākiem. Kā šodien atceros, ka bija komisija, kas sastāvēja no daudziem cilvēkiem, un tās priekšā manai mammai tika pārmests, ka viņa neprot audzināt meitu.

”Meita neko dzīvē nesasniegs, tāpēc vajadzētu viņu no skolas atskaitīt,” viņi teica.

Tos vārdus dzirdu joprojām, arī tad, ja vienkārši ar mammu runājam par skolas dzīvi. Pedagoga vārdi var sagraut pilnībā. Bērnu interesēm ir jābūt prioritātei – skolā, bērnudārzā, pašvaldībā.

Pie ielas var pierast?

– Tur ir savi noteikumi, un tā vide ļoti ātri ievelk. Turklāt ielu noteikumi cilvēkiem dažkārt ir pieņemamāki. Šķiet, absurdi, bet tā ir.

Cilvēkam, dzīvojot Nakts patversmē, ir jāievēro noteikumi, dažiem tos ir grūti ievērot. Tāpat viņiem ir jārūpējas par sevi, jārisina sociālie jautājumi, kā arī jāmācās plānot savu dzīvi. Uz ielas cilvēks dzīvo šeit un tagad, nedomā.

Kā tikāt prom no tā visa?

– Bērns no viena pedagoga izteikuma var zaudēt ticību sev un savām spējām, bet var arī sajust, ka viņam tic un uzticas.

Vakarskolā es piedzīvoju otro variantu, bija skolotāja, kura man noticēja, ka es varu un visu sasniegšu. Viņa man teica, ka galvenais ir neatkāpties. Šie motivējošie vārdi bija ārkārtīgi svarīgi.

Manā dzīvē šī skolotāja ir ļoti, ļoti svarīgs cilvēks. Pie skolotājas bija kārtība. Kā viņa to panāca? Ar inteliģenci, ar savu padomu, ticību, atbalstu. Arī bez pārējiem līdzcilvēkiem, protams, tas nebūtu izdevies.

Tolaik jau līdzās bija mans vīrs, vecāki, brālis. Tad piedzima meita, par kuru bija jāuzņemas atbildība. Mainījās prioritātes, vērtības.

Mainījāt lomas?

– Jā. Un paldies Dievam. Pusaudža vecums ir ārkārtīgi interesants – robežas tajā laikā var nejust vispār. Tas, ko tev pasaka un kā tev pasaka, izsauc vai nu pretreakciju, vai liek ierauties sevī pavisam. Līdzcilvēki ir ļoti svarīgi.

Bērniņa nākšana pasaulē nesa lielas izmaiņas, sapratu, ka tas stāsts nav tikai par mani, tā ir milzīga atbildība.

Un tad tu mācies darīt, mācies mainīt to, kas tev tavā ģimenē nav paticis. Grūti pateikt, kurā brīdī manī nostrādāja tas ”Stop! Ir jāmainās!”.

Ilona Šlisere atklāti stāsta par savu dzīvi un nekautrējas ieskatīties arī drūmākās lappusēs. Viņa spriež, ka jaunības dienās piedzīvotais apjukums, visticamāk, bijis tieši tas, kas virzījis viņu profesionāli attīstīties sociālajā sfērā. Foto: Ģirts Gertsons

Protams, vēlāk jau meitai nevarēju būt tik klātesoša, kā gribējās, jo bija jāsteidzas mācīties, karjera jāveido. Dzīvē gan izrādījās, ka mana ģimene ir uz disciplīnu tendēta: es strādāju labklājības jomā, bet pārējie aizsardzības jomā – Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Kādi ir jūsu profesionālā ceļa līkloči?

– Kaut kā tā sanācis, ka, vienu jomu izzinot, gribas iet un meklēt tālāk. Pēc darba vakarskolā pieteicos projektā, kura mērķis bija ieslodzīto personu izglītošana. Izgājām speciālas apmācības, apguvām vērtībizglītības programmu, ko projektā īstenojām.

Projekts Liepājas cietumā notika gadu, tas ļāva ieskatīties citā pasaulē, mēģināt izprast, kas notiek ar cilvēkiem, kādēļ viņi tur nonākuši. Šādas sarunas cilvēkos vieš skaidrību, un diemžēl problēmas saknes meklējumos bieži vien nākas atgriezties bērnībā, kur tas pamats jau ir ielikts.

Vēlāk strādāju Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā Kurzemes reģionā, biju vecākā inspektore. Tolaik nācās runāt par lietām, no kurām dažkārt mēdz izvairīties. Tās ir bērnu tiesības un pienākumi.

Jāsaprot, ka tiesības ar pienākumiem iet roku rokā, par to arī runājām skolās, bērnudārzos, pašvaldībās, tiekoties ar speciālistiem, pedagogiem. Kā inspektori veicām uzraudzības darbu, sekojām līdzi, lai tiktu ievēroti normatīvie akti, lai tiktu ņemtas vērā bērnu intereses.

Tāpat izglītojām pašus bērnus, vecākus, kā tikt galā krīzes situācijās, kā risināt konfliktus. Galvenais uzdevums bija izglītot.

Jūsu pieredze varētu būt par karjeras kāpņu paraugu.

– Tā sanācis, ka visa mana tīņa dzīve bija ceļš uz to, ka man jāiet strādāt šajā sfērā un jāmēģina aizpildīt iztrūkstošo, jo jau toreiz sapratu – kaut kas īsti nestrādā.

Dažkārt, tiekoties ar pedagogiem semināros vai diskusijās, tiek spriests par to, ka mēs kā sociālā atbalsta sniedzēji neizprotam kādu situāciju vai amatu, un tad es varu teikt, jo

pieredze man ir gana liela, ka zinu, kā ir būt pārdevējai, trauku mazgātājai kafejnīcā.

Uzskatu, ka dzīvē ir jāizdara daudzi, šķietami mazāk svarīgi darbiņi, lai saprastu, kas tad ir tas, ko gribi īstenībā. Es jau diezgan ātri sapratu, ka tās šausmīgi garās stundas pie kases aparāta strādāt negribu. Atnāc mājās pārguris, iekrīti gultā un nesaproti, kā līdz nākamai dienai no tā vispār atgūties.

Toreiz izlēmu – ir jāmācās! Likumsakarīgi viens posms veda pie nākamā.

No bēdu stāstiem nenogurstat?

– Mana pārliecība ir tāda, ka, lai darītu šādas lietas, ir jābūt degsmei. Darbs ar bērniem un bāriņtiesā… vai tas ir interesanti? Jā, ir. Darbs ir atbildīgs, ir iespēja palīdzēt, uzlabot situāciju.

Laika gaitā gan tu aptver, ka nevari dzīvot citu cilvēku dzīvi, cilvēkiem pašiem ir jāuzņemas atbildība. Tu vari sniegt padomu, iedrošināt. Novērots, ka mēs gribam ātru rezultātu, bet visam vajadzīgs laiks.

Nenoliedzami, ir situācijas, ko nākas izlaist caur sevi, tomēr robežu es cenšos ieturēt.

To ievērot palīdz likumi, kārtības noteikumi, arī tikšanās ar kolēģiem, citiem speciālistiem, izrunāšanās. Lai gan tiesību normas ir viena lieta un darbs ar cilvēku pavisam kas cits. Tas ir jautājums, vai tev ir, ko dot, vai vari sniegt atbalstu, piedāvāt idejas, ne vien skatīties no dokumentācijas puses. Taču ir ārkārtīgi svarīgi šo dokumentāciju pārzināt.

Vienā pusē likums, otrā – cilvēks. Tas nemaz nav tik vienkārši. Mūsu gadījumā – mēs sniedzam Nakts patversmes pakalpojumus, bet cilvēki te grib uzturēties arī dienas laikā, ko nu?

Plānojat pārmaiņas?

– Esam nonākuši pretrunās – mācāmies dzīvot pie esošās kārtības un mēģinām izprast, ko varētu mainīt. Ja vajadzība ir tiešām liela pēc cita veida pakalpojuma, iespējams, ir vērts izvērtēt, vai Nakts patversme ir vienīgā iespēja. Varbūt tiešām nepieciešama diennakts patversme?

Kopumā man radies daudz jautājumu par šo māju. Dzīvesstāsti te ir ļoti dažādi, vienam pakalpojums nepieciešams īslaicīgi, kādam vajadzētu garāku atbalsta laiku.

Smagi ir tad, ja redzam, ka kādam vēl mazliet pietrūkst, lai nostātos uz kājām, bet noteikumi saka, nē, laiks ir beidzies.

Cilvēkam jāiet prom, bet viņam jau nav, kur iet – ne dzīvesvietas, ne īsti darba.

Kā šobrīd trūkst sociālās jomas pilnveidei?

– Mēs gadiem ilgi runājam tikai par sekām. Atkal un atkal par to pašu, bet mums vajadzētu pievērsties cēlonim. Pašam sākumam.

Šajā sfērā esmu 20 gadus, un nekas tā īsti nav mainījies. Kad beidzot tā sistēma tiks sakārtota? Vēl šodien par to klausāmies valstiskā līmenī. Nezinu, varbūt mēs kaut ko par daudz gribam mainīt un koriģēt. Varbūt esam par daudz piesātināti ar zināšanām un līdz galam nesaprotam, ko īsti gribam?

Tāpat aizmirstam nospraust lielos mērķus, piemēram, ko mēs gribētu pēc aptuveni 5, 10, 15 gadiem?

Kā to labot?

– Iespējams, nepieciešami kādi atsevišķi cilvēki vai kāds koordinācijas centrs, kas šīs lietas kārtotu un virzītu. Lielas problēmas rada informācijas aprite, katra paša interpretācija.

Piemēram, ģimene tiekas ar kādu no speciālistiem, izstāsta savu problēmu, grūtības, visu, kas satrauc. Nākamajā vīzītē viņi varētu tikt tālāk un risināt to visu, tomēr tas nav iespējams, jo pie viņiem ierodas cits darbinieks un viņiem jāsāk stāstīt visu no jauna. Tas aptur lietu virzību, sniedz fragmentāru palīdzību.

Tāpat novērots, ka dažkārt cilvēki nepamatoti iejaucas un sāk noteikt, kas profesionāļiem jādara. Piemēram, vecāki ienāk skolā un sāk mācīt skolotājus, kā viņiem strādāt ar bērniem. Tā tam nevajadzētu būt.

Vēl viens liels jautājums, cik ļoti mēs uzticamies citiem. Aicinu būt iecietīgiem vienam pret otru!

VIZĪTKARTE

Ilona Šlisere

  • Liepājas Nakts patversmes vadītāja.
  • Ieguvusi maģistra grādu pedagoģijā, sociālā pedagoga, jurista palīga un sociālā darbinieka kvalifikāciju.
  • Ir vairāk nekā 15 gadu pieredze bērnu tiesību aizsardzības jomā un darba pieredze valsts pārvaldē.
  • Bijusi Priekules novada bāriņtiesas priekšsēdētāja.
  • Ir precējusies, audzina meitu.
  • Orientēta uz nepārtrauktu attīstību, jauniem sasniegumiem.
  • Dzīvnieku mīļotāja, mājās ir divi suņi un viens kaķis.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz