Sestdiena, 4. maijs Viola, Vizbulīte, Vijolīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Drošs ceļš uz skolu. Vecāki paši atbild par sava bērna drošību

Vēl pavisam nedaudz, un atsāksies mācības izglītības iestādēs. Daudzi skolas virzienā soļus spers pirmo reizi. Ir vairākas būtiskas lietas, kas pirmklasnieku vecākiem būtu jāzina, lai atvases ceļš uz skolu būtu drošs. Tai skaitā – no cik gadu vecuma to drīkst darīt viens pats un braucot ar velosipēdu.

Drošs ceļš uz skolu. Vecāki paši atbild par sava bērna drošību
Lai gan tiesiskais regulējums ļauj bērnam atrasties vienam publiskā vietā bez pieaugušo klātbūtnes jau no septiņu gadu vecuma, likumsargi aicina vecākus tomēr izvērtēt, vai bērns tam ir gatavs un zina, kā rīkoties neierastās situācijās. (Foto: Note Thanun – unsplash.com)
24.08.2022 00:02

liepajniekiem.lv

Vienatnē bērns uz skolu drīkst doties no 7 gadu vecuma, taču tikai tādā gadījumā, ja viņš jūtas tam gatavs. Liepājas Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Elva Lubāne uzsver: ”Vecākiem ir strikti jāizvērtē, vai viņu bērns ir spējīgs un atbildīgs šo ceļu veikt vienatnē.”

Liepājas Ezerkrasta sākumskolas skolotāja Dace Bunka, daloties savos novērojumos, teic, ka visbiežāk 1. klases skolēns patstāvīgi sāk doties uz skolu vai no tās mājup tikai mācību gada otrajā pusgadā. ”Taču ļoti daudzi skolēni joprojām paliek pie tā, ka viņus pavada vecāks vai kāda cita atbildīga persona, jo ir pārāk liela baiļu sajūta.

Uz skolu nākt vieni izvēlas tie bērni, kas paši to pavēstījuši vecākiem, un liela daļa no viņiem dzīvo netālu.

Ja tiek izlemts, ka bērns uz skolu ies viens, tad to kārtīgi izrunā, kopā tiek iziets maršruts, sarunāts, ka bērns ar vecāku uzturēs regulāru saziņu, vēstot, ka ir ieradies skolā vai no skolas mājās. Vecāki izmanto arī aplikācijas telefonā, lai redzētu, kur bērns atrodas.”

D. Bunka atzīmē, ka par drošu ceļu uz skolu vai no tās mācību gada laikā ar audzēkņiem tiekot pārrunāts vairākkārt – gan uzsākot mācības, gan aizejot vasaras brīvdienās. Tāpat pedagogs uztur kontaktu ar vecākiem, kas informē, kādā veidā skolēns nokļūst skolā un kādā veidā atpakaļ savā dzīvesvietā.

Būtiski atcerēties – bērns viens pats uz skolu doties ar velosipēdu drīkst tikai tādā gadījumā, ja viņam ir velosipēda vadītāja apliecība.

Un to var iegūt tikai no 10 gadu vecuma. ”Līdz tam bērns ar velosipēdu drīkst pārvietoties tikai vecāku pavadībā,” atgādina E. Lubāne. Policijas pārstāve papildina: ”Velosipēdam ir jābūt labā tehniskā kārtībā, aprīkotam ar atstarojošajiem elementiem un slēdzeni.”

Tā kā skrejritenis ir uzskatāms par sporta inventāru, bērns ar šāda veida pārvietošanās līdzekli braukt no 7 gadu vecuma drīkst, attiecīgi – arī doties uz izglītības iestādi, un nav nepieciešama vecāku klātbūtne. ”Taču vecāki paši atbild par sava bērna drošību. Lai izvairītos no traumām, aicinām lietot aizsargķiveres, kā arī mācīt bērniem būt piesardzīgiem uz ceļa,” uzsver E. Lubāne.

Ar skrejriteni drīkst pārvietoties pa ietvi, gājēju ceļu, pa kopīgu gājēju un velosipēdistu ceļu vai nomali – ir atļauts, ja tas netraucē gājējus. Šķērsot brauktuvi ar minēto inventāru atļauts ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu.

”Par to, kādā veidā bērns nokļūst līdz skolai, aicinām vienoties ar skolotāju. Jo var būt situācija, ka tomēr pedagogs norādījis – uz skolu ar skrejriteni bērns doties viens nevar, jo šaubās par bērna spējām uzņemties atbildību mērot ceļu uz mājām vienatnē,” min E. Lubāne, piebilstot, ka svarīgs aspekts ir skrejriteņa droša novietošana.

”To pieslēgt ar slēdzeni ir daudz sarežģītāk nekā velosipēdu, līdz ar to, lai izvairītos no tā nozagšanas, skrejritenis jānovieto mācību iestādes telpās, ko, iespējams, mācību iestādes iekšējās kārtības noteikumi nepieļauj.”

Padomi vecākiem

  • Izplānojiet un izejiet maršrutu (vairākus, ja tādi ir).
  • Plānojot maršrutu, pārrunājiet satiksmes drošības jautājumus.
  • Izspēlējiet rotaļu, kurā vecāki ar bērnu ir mainītās lomās (maršruts tiek veikts bērna vadībā).
  • Izrunājiet drošākā maršruta izvēli – labāk garāks, bet drošāks (bez tumšiem posmiem, pamestām mājām, neapdzīvotām vietām, aizaugušiem parkiem u.tml.).
  • Atrodiet objektus, kas palīdzēs bērnam orientēties (veikals, baznīca u.tml.).
  • Pievērsiet uzmanību objektiem, kuri varētu būt bīstami, un izrunājiet, kāpēc tie ir bīstami.
  • Kopīgi izgatavojiet vecāku vizītkarti un ielieciet to bērna mugursomā vai kabatā, lai nepieciešamības gadījumā to varētu ātri atrast un izmantot.

Avots: Valsts policija

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz