Ceturtdiena, 2. aprīlis Imgarde, Irmgarde

Ēka Kuršu ielā atgūst savu vēsturisko izskatu

Ēka Kuršu ielā atgūst savu vēsturisko izskatu
Foto: Aigars Štāls, Būvvaldes arhīvs
15.07.2019 16:42

liepajniekiem.lv

Būvvaldes komisija ir pieņēmusi ekspluatācijā būvprojekta ”Ēkas fasāžu un jumta restaurācija Kuršu ielā 2, Liepājā” otrās kārtas būvdarbus.

Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls informē, ka kopš pagājušā gada vasaras ir restaurētas apjomīgās 18. gadsimtā būvētās koka ēkas trīs fasādes (pret Peldu ielu, pret Kuršu ielu un fasāde virs kafejnīcas Bulanžērija) un tās logi. Līdz ar to ēka ar baroka stila iezīmēm atguvusi savu vēsturisko izskatu.

Ēkas sienām restaurācijas gaitā ir noņemts nepiemērotais pārklājums – ruberoīds, kas agrāk, Latvijas PSRS laikā, uzklāts uz nesošajām konstrukcijām un veicināja to bojāšanos. Demontēts arī sliktā tehniskā stāvoklī esošais un ēkas arhitektūrai neatbilstošais dažādu izmēru dēļu pārklājums un bojātās apdares detaļas.

Pēc trīs fasāžu atsegšanas veikta bojāto koka konstrukciju protezēšana vai nomaiņa un nodrošināts kokam labvēlīgs mikroklimats. Koka guļbūves statņu pamatkonstrukcija ir nosegta ar kokšķiedras izolācijas plātnēm un virs tām uzklāti jauni apdares dēļi. Zem apdares virskārtas un sienu pamatplakni izveidota gaisa šķirkārta, kas nepieciešama ēkas vēdināšanai un žūšanai.

Bojāto vai zudušo fasādes, dzegu, starpdzegu un logu aiļu apdares elementu vietā ir pielikti jauni, kas izgatavoti analogi pēc esošo detaļu paraugiem.

Fasādes daļā pret Peldu ielu atsegta un restaurēta zelmiņa pildrežģa konstrukcija, kas pirms tam bija apslēpta zem 20. gadsimta 80. gados klāta nolietojušos dēļu apšuvuma. Tādā veidā ēka atguvusi spilgtu sava arhitektoniskā rakstura iezīmi.

Zelminim dienvidu pusē, virs kafejnīcas Bulanžērija, izveidota jauna dēļu apdare.

Fasādes daļā pret Kuršu ielu attīrīts, remontēts un atbilstoši gruntēts un krāsots frontona apmetums, kā arī pamatu cokola apmetums.

Šajā būvdarbu kārtā apjomīgi darbi paveikti, restaurējot ēkas logus un trūkstošos izgatavojot pēc vēsturisko 18. un 19. gadsimta groplogu paraugiem.

Uzstādīti kopā 28 koka groplogi, tie ir dubulti, iekšpusē vērtnes ar stikla paketi. Iespējami saglabātas oriģinālās iepriekšējo gadsimtu detaļas.

Fasādes dēļu apdare, groplogi un to apdare ir krāsota ar dabīgu lineļļas krāsu. Toņi izvēlēti, vadoties pēc arhitektoniski mākslinieciskajā izpētē fiksētajiem uz logu ailu vai dzegu detaļām, un tie atbilst 19. gadsimta beigu krāsojumam.

2017. gada vasarā vairākus mēnešus norisinājās jumta restaurācija. Tad šīfera jumta vietā jumta daļai, kas vērsta uz Kuršu ielu, uzlika sarkano māla dakstiņu segumu un restaurēja jumta nesošās konstrukcijas.

Šobrīd ir sākusies verandas restaurācija Peldu ielas pusē. Verandas konstrukcijas ir demontētas, marķētas, tās tiek tīrītas, protezētas un zudušo detaļu vietā tiks izgatavotas jaunas.

Veranda ar restaurētiem un jauniem logiem, smalku koka mežģīņu apdari un jumtiņa nobeigumu pēc uzstādīšanas sākotnējā pozīcijā, jācer, pārsteigs daudzus garāmgājējus. Tad vēl atliks izgatavot ēkas galvenās durvis un būvprojekts būs pabeigts.

Ēkas Kuršu ielā 2 restaurācija sākās 2016. gadā, kad ar pašvaldības līdzfinansējumu paveikta tās arhitektoniski mākslinieciskās izpēte.

Četros aizvadītajos gados restaurācijas būvprojekta izstrādei un trīs būvdarbu kārtām, būvzuraudzībai un autoruzraudzībai pašvaldība īpašniekam sniegusi maksimālo iespējamo atbalstu kultūras pieminekļu saglabāšanas programmas ietvaros – 50 000 eiro.

Ēka Kuršu ielā 2 ir kādreizējā Tāšu muižas īpašnieka Fridriha Heinriha fon Korfa pilsētas māja jeb ”pilsētas pils”. Tādas bijušas tikai Kurzemes lielākajās pilsētās.

UZZIŅAI

Ēkas fasāžu un jumta restaurācijas 2. kārta Kuršu ielā 2

Pasūtītājs: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību ”M.Dž.Našķis”, Maija Džeriņa

Būvprojekta izstrādātājs (autoruzraugs): SIA ”KOKILE”, arhitekte Laura Kozlovska

Restaurācijas darbu veicējs: SIA ”Celtne FLP”, Ēriks Freimanis

Pašvaldības līdzfinansējums (2. kārtas būvdarbi un autoruzraudzība):  18 032,41 EUR

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli