Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ēku apzīmētāji Liepāju dara arvien raibāku

Ēku apzīmētāji Liepāju dara arvien raibāku
23.09.2011 07:06

Ligita Kupčus

Atslēgvārdi

“Tā jau ir kļuvusi par problēmu,” atzīst uzņēmuma “Green Reality” pārstāvji Ervins Cēbers un Edgars Bumbieris, runājot par nelegālo “mākslinieku” darbiem pilsētā.

Galvenokārt ir izraibinātas ēku fasādes un uzņēmuma ”Latvenergo” sadales skapīši, taču netiek smādēti reklāmu baneri, māju palodzes, žogi, ceļazīmes utt.

”Vandaļiem populārākā ir Kuģinieku iela, Peldu iela visā tās garumā, regulāri cieš arī Dzintara ielas privātmājas,” novērojumos dalās E.Cēbers. Vēl, viņaprāt, raibs esot J.Čakstes Liepājas 10.vidusskolas rajons, teritorija pie Līvu alus darītavas. Regulāri ciešot lielveikalu sienas. Jāpaskaidro, ka uzņēmums ”Green Reality” ikdienā nodarbojas ar grafiti zīmējumu likvidēšanu.

”Ir jādomā, ko darīt, jo dažas vietas ir tūristu iecienītas. Šādi ķēpājumi bojā pilsētas vizuālo skatu. Piemēram, pa Peldu ielu, dodoties uz pludmali, pārvietojas daudz cilvēku,” norāda E.Cēbers. To, ka pilsētā ir saasinājusies problēma ar fasāžu ķēpātājiem, redakcijai pauda arī citi cilvēki. Par atbaidošā skata likvidēšanu vajadzētu padomāt arī māju īpašniekiem, kas pilsētu darītu sakārtotāku. ”Es viņus saprotu! Kurš gan gribēs fasādes atjaunošanā ieguldīt naudu, ja nav garantijas, ka tajā pašā vakarā vai pēc nedēļas vietā nebūs jauns zīmējums. Tā ir cīņa ar vējdzirnavām,” sacīja E.Bumbieris.

Viens no šā brīža aktīvākajiem vandaļiem ir kāds ar pseidonīmu blenz. Viņa darbus ”Green Reality” puiši pamanījuši daudzviet pilsētā. ”Dzēšams nost,” – šādi par viņa veikumu izsakās E.Bumbieris, lai gan redzams, ka talants uz zīmēšanu ir, tie neesot slikti, taču viss, kas nesaskaņoti uzlikts uz kāda īpašuma, ir saucams par nelikumīgu rīcību. ”Varbūt kāds šīs izpausmes sauks par mākslu, bet vairums tomēr par ķēpājumu,” sacīja E.Bumbieris. ”Acīmredzot, māksliniekiem savā starpā patīk parādīt, ko prot.”

”Zīmētāji ir tajā vecumā, kad īsti neapzinās, ko dara. Nezinu, vai lielāki sodi, ko atrisinās. Nepietiek ar mēnesi vai gadu, sabiedrība jāizglīto vairāku gadu garumā. Mums ir ideja nākotnē piesaistīt šos zīmētājus un izveidot pilsētā punktus, grafiti sienas, kuras šādā veidā tiku atjaunotas,” plānos dalās E.Bumbieris. Šobrīd cīņā ar ķēpātājiem viņš iesaka izmantot 21.gadsimta piedāvātās tehnoloģijas, apstrādājot virsmu ar speciālu pārklājumu. ”Viņš nebūs ieinteresēts turpināt, ja redzēs, ka rodas notecējumi vai virsma zīmēto atgrūž,” uzskata E.Bumbieris.

Šogad Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldē (VP KRP) reģistrēti astoņi gadījumi Liepājā par būves patvarīgu apzīmēšanu, taču, kā atzina VP KRP priekšnieka palīdze Jolanta Knīse, šādu gadījumu ir daudz vairāk, tikai cilvēki ar sūdzību policijā negriežas. ”No astoņiem reģistrētajiem četros gadījumos ir noskaidrotas vainīgās personas. Divos gadījumos vainīgie aizturēti, pateicoties iedzīvotāju aktīvai rīcībai,” sacīja J.Knīse. ”Šādus gadījumus palīdz arī novērst novērošanas kameras pie dažādiem objektiem.”

J.Knīse apstiprina, ka visbiežāk ”mākslinieki” ir jauna gadagājuma cilvēki, tāpēc nereti policija aprobežojas ar audzinoša rakstura pārrunām. Policijas pārstāve atzīst, ka cīņa nav vienkārša un šī ”sērga” nav raksturīga vien Liepājā, bet arī citās Latvijas pilsētās un arī Eiropā.

Liepājas domes saistošie noteikumi paredz, ka “par būves patvarīgu apzīmēšanu ar dažādiem zīmējumiem un uzrakstiem, ja tie redzami no ielas vai blakus esošajiem īpašumiem, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudassodu līdz 100 latiem”. Vainīgajiem var piemērot arī Krimināllikuma par mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu, kas paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

Kā pastāstīja J.Knīse, teorētiski arī mājas īpašnieku var sodīt par īpašuma nesakopšanu, kā to paredz Liepājas saistošie noteikumi, lai gan šajā situācijā saimnieks nav vainīgs, ka kādam ”niezējuši nagi” apzīmēt viņa īpašuma sienas. Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas priekšnieks Normunds Dīķis informē, ka par būvju neuzturēšanu kārtībā ir paredzēta administratīvā atbildība. Par pārkāpumu var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudassodu fiziskajām personām no 50 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām – no 100 līdz 1000 latiem.

Šogad Pašvaldības policija par būvju neuzturēšanu kārtībā ir saukusi pie administratīvās atbildības 39 būvju īpašniekus vai to pilnvarotās personas, kā arī pašlaik ir uzsāktas vairākas administratīvās lietvedības par šāda veida pārkāpumiem.


Vandaļu sastrādātais Kuģinieku ielā.


Mākslas darbs Peldu ielā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz