Otrdiena, 2. jūnijs Lība, Emma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Fiziķis: Jaunākās paaudzes telefonu radītais starojums ir niecīgs

Fiziķis: Jaunākās paaudzes telefonu radītais starojums ir niecīgs
Foto: Publicitātes
17.08.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Elektromagnētiskā lauka ietekme uz veselību cilvēkus satraukusi, kopš tas vispār atklāts. Piektās paaudzes mobilo tīklu jeb 5G ieviešana un bāzes stacijas atklāšana Liepājā radījusi jaunas bažas. “Mēs peldam neredzamo signālu – elektromagnētisko viļņu – jūrā. Uztvērējs un raidītājs, no kā sastāv mobilais tālrunis, mūsdienās ir kabatā katram skolēnam,” saka fizikas zinātņu doktors, profesors Valfrīds Paškevičs. Taču eksperimenti pierādījuši, ka tieši jaunākās paaudzes telefonu radītais starojums ir niecīgs, salīdzinot ar agrāk lietotajiem.

Ātri ielēcām sakaros

Fiziķis atzīst, ka nezinot pilnīgu atbildi uz jautājumu par elektromagnētiskā starojuma ietekmi: “Tā iemesla dēļ, ka ir pagājis relatīvi īss laiks, kopš katram ir telefons un pa visu valsti uzcelti sakaru torņi. Kad 1908. gadā piedzima mans tēvs, radio tikko bija izgudrots. Padomju Savienībā pat stacionārais telefons bija super izņēmums, parādījās televīzija. Mēs ielēcām sakaru valstībā ļoti ātri.” Tālruņu ražotājs nekad neteikšot – sargieties no mana telefona, tur var būt kaut kas kaitīgs! Protams, Latvija ir pārņēmusi Eiropas Savienības elektromagnētiskā starojuma normas. “Varbūt vēlāk būs šausmas un pārsteigums – ko mēs darījām?! Tāpat kā ar radioaktivitāti. Kad to atklāja, cilvēki gar radioaktīvām vielām grābstījās ar rokām un lika kabatās. Tagad, protams, zinām vairāk. It kā jau nekas nenotiek, bet vēža saslimšanu statistika aug. Kas zina, vai vainīga Černobiļa vai kas cits. Pārāk īsu laiku dzīvojam pie elektromagnētisko viļņu jūras, lai kaut ko izsecinātu,” saka profesors. Neesot noslēpums, ka noteiktu viļņu frekvenci var izmantot, lai savaldītu agresīvu pūli. Tā iedarbojas uz cilvēka psihi, lai tas nomierinātos.

Eksperimentos fiziķi pārliecinājušies, ka vecās paaudzes mobilie telefoni zvana saņemšanas brīdī dod tik stipru starojumu, ka elektromagnētiskā lauka jaudas mērītāja indikators pīkst. “Visintensīvāk tieši tad, kad saņem signālu, tāpēc kādreiz bija instrukcija pagaidīt pāris sekundes, nelikt uzreiz pie auss. Jaunie, viedie telefoni uztaisīti jau aizsargāti, tie nedod tādu starojumu, nereaģē ne tad, kad piezvana, ne tad, kad pats zvani. Trīsfāzu sadales dēlis, kāds atrodas visās ēkās, pīkst kā traks, bet telefons ne,” pastāsta profesors. Vai nu 5G izgudrotāji būšot tādi, kas paši sevi un citus bendēs nost?! Viņš pieļauj, ka kampaņa pret jaunāko tehnoloģiju varētu būt saistīta ar konkurenci: “Domāju, ka visdrīzāk kāds pīli palaida, ka visi tagad beigti būs.”

Jālien metāla kārbā

No elektromagnētiskā lauka pilnībā izolēties varot tikai metāla būrī. Kādreiz studenti veikuši eksperimentus ar radioaparātu. “Uz galda smuki skan. Ieliec spainī – neskan. Tagad ar studentiem eksperimentējām ar viedtālruņiem. Ielikām vienu konfekšu kārbā no metāla. Zvanot uz to, meitene izdzirdēja, ka abonements pašlaik nav sasniedzams. Protams, metāla kārbā cilvēks nelīdīs. Taču puscaurlaidīgu materiālu, kas absorbē elektromagnētisko starojumu, fiziķi var izgudrot. Ne jau cilvēku tādā apģērbt, bet telefona aparātu ietērpt,” spriež V. Paškevičs.

Viņaprāt, cilvēks vienmēr rēķināsies ar ērtībām un neatteiksies no mobilā tālruņa. Viss esot atkarīgs no elektromagnētiska starojuma enerģijas daudzuma, ko cilvēks saņem. “Izdzer 50 gramus šņabja, nekas nenotiks, izdzer pudeli, un būs slikti. Stāsts ir līdzīgs. Telefoniem starojuma jauda pie noteikta viļņu garuma aprēķināta tāda, ka neizsauc nekādus tūlītējus efektus. Drošības instrukcijas principā nosaka – esiet paši piesardzīgāki,” stāsta V. Paškevičs. Speciālisti iesaka turēties tālāk no elektromagnētiskā starojuma avotiem. Jauda sarūk proporcionāli attāluma kvadrātam. Jo tālāk esi, jo uz lielāku virsmu tā izkliedējas. Piemēram, stacionāro datoru zem galda nelikt sev cieši blakus un nevajag naktī turēt mobilo telefonu pie gultas.

Sadzīves tehnikas veikalos var iegādāties elektromagnētiskā starojuma detektorus, to cena sākas no 45 eiro.

Augiem starojums iet cauri

Internetā var uziet daudz ieteikumu par istabas augu izmantošanu elektromagnētiskā lauka intensitātes neitralizēšanai. Ieteikts pie datora novietot kaktusus, fikusus, līdakastes un citus augus. Inženierzinātņu doktors vides zinātnē Viesturs Kalniņš uzskata, ka elektromagnētiskā lauka ietekme esot stipri pārspīlēta. Mobilo sakaru bāzes stacijas tuvumā tas būs spēcīgs, taču tāpēc jau tur ir nožogojumi un brīdinājumi netuvoties. “Augiem starojums iet cauri. Runas par to spējām neitralizēt elektromagnētisko lauku balansē uz zinātnes robežas un tāds mīts vien ir. Neko jau tie augi nemaina. Tiem nav attiecīga mehānisma – ko gan tas augs izdarīs un kur liks elektromagnētisko lauku?” saka zinātnieks.

Portāls kasjauns.lv apraksta Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēnu grupas pētījumu par kaktusiem un mobilajiem telefoniem: “Eksperiments norisinājās šādi. Ņēmām kompasu un atzīmējām ziemeļu virzienu. Tad blakus kompasam novietojām mobilo tālruni. Adatas smaile novirzījās no kursa. Pēc tam apkārt tālrunim un kompasam novietojām kaktusus. Eksperimentu atkārtojām dažādos veidos un dažādās telpās, lai izvairītos no iespējas, ka apkārtējās vides faktori ietekmē rezultātus. Novērojums sagādāja vilšanos – kompasa adata kā bija, tā palika nobīdījusies no ziemeļu virziena. Tātad kaktusi uz elektromagnētisko starojumu neiedarbojas.”

Internetā iespējams iegādāties uzlīmes mobilajiem tālruņiem, kuras, pēc to tirgotāju teiktā, absorbējot 99% elektromagnētiskā starojuma un pārvēršot to siltuma enerģijā. Veselības inspekcijā pret šo izturas piesardzīgi, pieļaujot, ka šādas uzlīmes vairāk ir mārketinga triks. Meklējot informāciju par EMS MAXTM un EMSI CleanTM  tehnoloģijām, atklājas, ka tās pieminētas tikai uzlīmju tirgotāju vietnēs, sīkāk neizskaidrojot, kas šie par materiāliem. Paļauties vai nepaļauties, ka šīs esot ASV bruņoto spēku slepenās tehnoloģijas, ir katra paša ticības jautājums

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz