Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ģimenes ārsti vakcinēt seniorus pret Covid-19 gatavi, bet skaidrības īsti nav

Veselības ministrija panākusi vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem Latvijā par senioru vakcinēšanu. Iedzīvotājus pēc 70 gadu vecuma paredzēts sākt vakcinēt jau no nākamās nedēļas.

Ģimenes ārsti vakcinēt seniorus pret Covid-19 gatavi, bet skaidrības īsti nav
Vakcinēšanās kabinetā Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centrā ir viss nepieciešamais, lai potētu cilvēkus, atliek vien sagaidīt līgumu un saņemt pašas vakcīnas pret Covid-19, darbam gatava ir arī ambulatorās aprūpes māsa Sarmīte Skabardniece. (Foto: Egons Zīverts)
19.02.2021 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

“Es vispār nevēlos šo komentēt. Mums pat nav atsūtīts parakstīts līgums no Nacionālā veselības dienesta. Pieteikumu iespējai vakcinēt pret Covid-19 nosūtījām jau janvāra vidū,” neizpratni par notiekošo pauž SIA “Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centrs” valdes locekle Ilona Kodola.

Līguma gaidās

Poliklīnikas vadītāja pauž neizpratni par haotisko vakcinācijas procesa koordinēšanu.

“Mēs esam gatavi vakcinēt kaut vai rīt – mums tam ir vakcinēšanas kabinets, ir ledusskapji vakcīnu uzglabāšanai un ir darbinieki, kas vakcinēs un veiks nepieciešamās formalitātes un veselības pārbaudes pirms vakcinēšanas,

taču mums nav prognožu, kad piegādās pašas vakcīnas, jo vēl pat nav noslēgts līgums, kuru jau ilgāku laiku gaidām.”

I. Kodola pastāsta, ka Jaunliepājas poliklīnikā paredzēts vakcinēt visus cilvēkus pēc 70 gadu vecuma neatkarīgi no tā, kas ir viņa ģimenes ārsts. “Pieraksts būs līdzīgs kā pie jebkura cita daktera. Cilvēki pieteiksies vai nu telefoniski, vai elektroniski un rindas kārtībā varēs nākt vakcinēties.”

Veselības iestādes vadītāja prognozē, ka vienā dienā varētu savakcinēt 10 cilvēkus. “Tiem 10 cilvēkiem dienā vajadzētu būt, jo “AstraZeneca” vakcīnām devas ir sadalītas pa 10 katrā.”

Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centrā esošie ģimenes ārsti strādās neatkarīgi no iestādes. “Ģimenes ārstu prakses strādā atsevišķi. Viņiem individuāli ir jānoslēdz līgums ar Nacionālo veselības dienestu. Kad viņiem būs šie līgumi, tad varēs izvērtēt, vai viņi vēlēsies vakcinēt savos kabinetos, vai attiecīgi vienosies ar mums vai kādu citu medicīnas centru par sadarbību. Mēs esam gatavi sadarboties.”

Cer uzsākt jaunnedēļ

Savukārt Vecliepājas primārās veselības aprūpes centrā vakcinēšana notiks centralizēti, par to nesen rakstījām laikrakstā. Poliklīnikā vakcinācijai ir izveidots atsevišķs procedūru kabinets.

“Saraksts ar pacientiem virs 70 gadu vecuma man ir izveidots, pagaidām vairāk vai mazāk vakcinēšanās process ir saprotams,” laikrakstam stāsta Vecliepājas poliklīnikas ģimenes ārste Anita Brauna.

Viņa skaidro, ka ārstu prakses vietās vispirms tiks aizpildīti nepieciešamie dokumenti, pārbaudīts cilvēka veselības stāvoklis, pēc tam viņš dosies uz procedūru kabinetu.

“Vēl gan vakcīnas redzējusi neesmu, bet cerams, ka nākamnedēļ tās būs pieejamas.”

“Mums vēl nekā nav, potes gaidām nākamnedēļ,” līdzīgu stāstu pauž ģimenes daktere Solveiga Ašmane.

Viņa ir arī neapmierināta ar to, kā tiek organizēta vakcinēšanās valstī: “Pēc manām domām, ir aplami veidot prioritāros sarakstus. Pirmos vajadzētu potēt visus tos, kas vēlas.”

Daktere apgalvo, ka vakcinēšanai viņas prakse ir gatava, un, līdzko vakcīnas būs, tā savus pacientus pēc 70 gadu vecuma potēs.

Saraksti ir, ledusskapja nav

Uz nākamā mēneša vidu vakcīnas gaida ģimenes ārsts Aļģirds Mockus, viņš necer saņemt tās ātrāk. “Pats process mums ir skaidrs, saraksts ar vakcinējamiem ir, to vēl turpinām papildināt. Kad būs vakcīnas, protams, vakcinēsim.”

Viņa praksē pacientu, kas vecāki par 70 gadiem, netrūkst. Cilvēki bieži zvanot uz praksi un jautājot, kad varēs potēties.

Dakteris vēl pārdomā, kā būtu pareizāk organizēt darbu. “Iespējams, būs viena diena nedēļā jāvelta tikai vakcinēšanai pret Covid-19, jo tas ir diezgan garš process – cilvēks vispirms jāizmeklē, jāaizpilda dokumentācija, pēc vakcinēšanas jānovēro. Būtu arī ērtāk, ja iegādātos otru datoru, lai darbi noritētu raitāk. Šīs lietas mums vēl jāsakārto.”

Kā veiks vakcināciju praktiski, vēl nevar pateikt arī ģimenes ārste Dace Krētaine.

“Mums kabinetā esošais ledusskapis paredzēts citām vakcīnām, pret Covid-19 nav vienīgās, ko pacientiem vajag.

Tādā gadījumā man būtu nepieciešams iegādāties jaunu ledusskapi, bet to tagad var izdarīt tikai internetā.”

Viņa laikrakstam pauž neapmierinātību par komunikāciju no valsts institūciju puses.

“Man, piemēram, nav nekādas skaidrības. Par to, ka ģimenes ārsti vakcinēs kabinetos, uzzināju, klausoties radio. Vai tā tam vajadzētu būt?”

Daktere gan atzīst, ka, iespējams, palaidusi garām kādu elektronisko vēstuli, bet pagaidām par vakcinēšanu viņa konkrētas atbildes nespēj sniegt.

“Sarakts ar pacientiem, kuriem ir vairāk par 70 gadiem, man ir, bet vakcinējamo plūsmu nav viegli noorganizēt, jo katrs pacients prasa laiku, bet mums darbinieku resurss nav liels.” Pagaidām viņa vakcīnas nav pasūtījusi, bet ir gatava to darīt, kad būs ieviesta zināma skaidrība.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz