Pirmdiena, 6. aprīlis Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

Gladiolu izstāde – prieks un skumjas vienlaikus

Gladiolu izstāde – prieks un skumjas vienlaikus
Foto: Ruslans Šuļga
23.08.2018 12:57

liepajniekiem.lv

No šodienas, 23.augusta. līdz 25.augustam liepājnieki un pilsētas viesi Liepājas Latviešu biedrības namā var apskatīt majestātiskās un cēlās rudens puķu karalienes – gladiolas. Krāšņā izstāde vienlaikus priecē un raisa skumjas, jo atgādina par tuvojošos rudeni.

Gladiolu ziedu izstāde Liepājā norisinās jau devīto reizi un, kā ierasts, to organizē Liepājas Latviešu biedrības nams sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību.

Krāšņajā izstādē apmeklētājus priecē vairāk nekā 100 dažādu nokrāsu gladiolu ziedu šķirnes, kas izaudzētas Liepājā un visā Kurzemes reģionā. Šogad puķu mīļotājiem tiek piedāvātas arī jaunas ziedu šķirnes no Krievijas, Ukrainas, Lietuvas un Čehijas, kas atbilst Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.

Izstādes apmeklētāji var sastapt arī Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidentu – selekcionāru Laimoni Zaķi, kurš sniedz konsultācijas par gladiolu audzēšanu un šķirņu izvēli.

”Pārsvarā apskatāma vietējā selekcija. Šī vasara pārsteidza ar negaidītu karstumu un sausumu, gladiolas uzziedēja neparasti agri. Ziedu kvalitāte cieta no mitruma trūkuma, daudzas šķirnes veidoja neraksturīgi strupas ziedvārpas ar mazākiem ziediem,” stāsta L.Zaķis.

Gladiolas pasaulē mēdz saukt par zobenlilijām un dažviet arī par kukurūzas lilijām. Gladiolu nozīme kultūrvēsturē lielākoties saistāma ar cīnītāju aizsardzību un veiksmi, bet Latvijā šie ziedi daudziem saistās ar rudens tuvošanos un mācību uzsākšanu, kad ar iespaidīgā izmēra augiem rokās skolēni priecīgi dodas uz skolu.

Zobenlilijas uz izstādi atveduši kolekcionāri, selekcionāri un gladiolu kultūras entuziasti – Laimonis Zaķis, Ilga Vinķele, Visvaldis Vinķelis, Gunta Jēkabsone, Juris Bāze, Raimonds Puriņš, Ērika Ozere, Imants Ziemelis un Inese Brizga.

Ilga Vinķele, kura gladiolas audzē jau pusotra desmita gadu un vienlaikus ir īrisu kolekcionāre, portālam kautrīgi bilst, ka viņa nav gladiolu audzētāja, vien piestrādā pie šīm skaistajām puķēm: ”Galvenokārt palīdzu Visvaldim Vinķelim, kuram gladiolas ir pasaules centrs.”

Kopā ar hibrīdiem, Viņķeļu kolekcijā ir aptuveni 600 gladiolu šķirnes – no baltām līdz visu toņu zaļām un pat melnām jeb ebonīta krāsā. ”Ir gan ar gludiem ziediem, gan saburzītiem,” smaida Ilga Vinķele: ”Gan ar mi8lzīgi lieliem, gan sīkiem ziediem.”

Tiesa, gladiolas nav tās puķes par kurām priecāties, baudot to smaržu, viņa atzīst. Zobenliliju krāšņuma jābauda ar acīm, jo šīs puķes nesmaržo.

Taujāta, vai gladiolas ir ļoti kaprīzas, vai arī iesācējs var izaudzēt krāšņus ziedus, Ilga Vinķele klāsta” ”Nē, gladiolas nav cimperlīgas. Drīzāk pacietīgas. Arī šogad, kaut vasara karsta un sausa, zied krāšņi, jo sakņu sistēma laba. Vien, iespējams, kāti īsāki un ziedi mazliet sīkāki.”

Iesācējiem viņa iesaka: ”Jāatceras, ka rudenī gladiolas sīpols jāizrok un jānožāvē. Tam jānogriež ne vien saknes, bet arī kāts, atstājot aptuveni puscentimetra garu ”astīti”. Sīpolu glabāšanai ideālā temperatūra ir no + 4 līdz + 5 grādiem, bet ne vairāk kā + 10 grādos.”

Dārzā pēc gladiolu audzētājas teiktā sīpolus var sākt izstādīt aprīļa beigās vai maija sākumā: ”Līdzko atļauj laikapstākļi. Ziedēšana sākas no jūlija otrās puses un ilgst līdz salnām.” Un piebilst, ka gladiolas no pirmajām salnām nebīstas tik ļoti, kā, piemēram, dālijas un samtenes: ”Ir izturīgākas.”

Gladiolu izstāde Biedrības nama foajē būs apskatāma trīs dienas: Šodien, 23.augustā, līdz pulksten 18; rīt, 24.augustā, – no pulksten 10 līdz 18; sestdien, 25.augustā, no pulksten 10 līdz 17. Ieeja izstādē ir bez maksas.

Un jāpiebilst, ka izstādes apmeklētājiem ir iespēja ne tikai apskatīt ziedus, bet arī pasūtīt selekcionāru Laimoņa Zaķa un Visvalža Vinķeļa gladiolu katalogus, lai ziemā varētu pasūtīt sīpolus nākamajai sezonai.

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli