Sestdiena, 15. augusts Dzelde, Zenta, Zelda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grāmatu otrā dzīve. Maini, dāvini, pārdod

Grāmatu otrā dzīve. Maini, dāvini, pārdod
Foto: liepajniekiem.lv
02.09.2019 07:09

liepajniekiem.lv

Kur likt vecās, izlasītās un vairs nevajadzīgās grāmatas? Portāls liepajniekiem.lv apkopoja dažas no iespējām, lai tās vienkārši nenāktu atkritumu konteineros vai netiktu nodotas makulatūrā.

… jo ir žēl izmest

Viena no vietām, kur Liepājā var ziedot grāmatas, ir labdarības veikals “Otrā elpa”, Graudu ielā. Taču, kā norādīts veikala mājas lapā otraelpa.lv, netiek pieņemtas padomju laikā izdotās grāmatu sērijas “Apvārsnis”, “Piedzīvojumi. Fantastika. Ceļojumi”, “Stāsti par dabu” un “Stāsti par vēsturi”, “Ievērojamu cilvēku dzīve”, kā arī latviešu un ārzemju rakstnieku kopotie raksti un Padomju enciklopēdijas. “To praktizē un stingrāk ievēro veikali Rīgā,” portālam liepajniekiem.lv sacīja Liepājas veikala vadītāja Egita Bluķe. Lai gan ar noteikumiem ziedotāji tiekot iepazīstināti, Liepājā “tas īsti nedarbojas”. “Cilvēki tik un tā nes un atstāj,” novērojusi E.Bluķe un spriež, ka acīmredzot ir žēl vienkārši izmest. Bet, kur un ko ar tām darīt, nezina. “Tāpēc nes uz šejieni, jo zina, ka te var atstāt.”

E.Bluķe gan teic, ka

tirgot šāda veida grāmatas veikalā nemēģinot, jo pircējiem neesot interese.

“Mēs tās liekam plauktā, kas ir tieši pirms ieejas veikalā. Jebkurš tās var droši ņemt, tās ir bezmaksas,” aicina E.Bluķe. Viņa smaidot pastāsta, ka dažkārt, dodoties atpūsties uz pludmali, cilvēki atnāk un paņem kādu lasāmvielu un, nākot atpakaļ, atgriež plauktā.

Šie bezmaksas plaukti regulāri tiekot papildināti. “Jā, kaut kas tiek paņemts, bet mazāk, nekā mums tiek atnests kā ziedojums. Kad jau vairs nav vietas, vecās grāmatas nododam makulatūrā.” E.Bluķe atminas, ka pagājušā gadā, kad izglītības iestādēs norisinājies makulatūras konkurss, arī veikala plaukti strauji tukšojušies. “Tēti un mammas nāca un jautāja, ko drīkst paņemt,” atceras veikala vadītāja. Iespējams, kāds vecās grāmatas arī paņem, lai mājās izmantotu kā iekuru. “Ir cilvēki, kas tur paliek un veikaliņā nemaz neienāk. Tā kā viss var būt.”

Grāmatu krātuves – ledusskapji

Neparasts grāmatu skapis ir ierīkot atkritumu poligonā “Ķīvītes”, Grobiņas novadā, “Liepājas RAS” atkritumu šķirošanas laukuma velo novietnes paspārnē. Par grāmatu krātuvi kalpo ledusskapji. “Grāmatu skapis mums ir jau no 2016. gada vasaras. Tā ir manas kolēģes Zanes Siksnas ideja, ko viņa smēlās no citu valstu pieredzes,” portālam liepajniekiem.lv pastāsta uzņēmuma “Liepājas RAS” jaunākā vides pārvaldības speciāliste Laima Lapiņa.

“Skapja saturu mēs papildinām no makulatūras konteinerā ievietotajām grāmatām. Lai gan arī reizēm apmeklētāji novietot grāmatas turpat pie ledusskapjiem.

Mēs gan skaitļos rosību pie Grāmatu skapjiem nevaram īsti novērtēt, jo tādu uzskaiti neveicam, bet pēc tā, kā tie tukšojas, varam noprast, ka apmeklētāji izrāda lielu interesi par tiem un to saturu. Īpaši pēc ekskursijām vai tad, kad ierodas uz šķiroto atkritumu savākšanas laukumu. Ir iecienīti arī žurnāli, kas pazūd ļoti ātri.”

Atkritumu poligonā “Ķīvītes” makulatūras konteinerā grāmatu esot ļoti daudz. Varot just, ka cilvēki cenšoties no tām atbrīvoties. “Manuprāt, ir mainījies tas, kā cilvēki patērē informāciju. Tagad, protams, ir vairāk un dažādāki veidi, kā to iegūt un lietot. Un šobrīd lielas mājas bibliotēkas vairs arī nav moderni. Tā vienkārši ir dabīga lietu attīstība,” L.Lapiņa min iemeslus, kāpēc arvien biežāk atkritumu konteineros nonāk grāmatas.

“Esam novērojuši, ka pārsvarā makulatūras konteinerā nonāk padomju laika grāmatas. Bet grāmatas un citi, mūsuprāt, interesanti atradumi savukārt atkal nonāk mūsu Nenovērtēto lietu muzejā.” Uzņēmuma pārstāve norāda, ka vislabāk gan būtu grāmatas nogādāt kādam, kam tās noderētu.

Maini, dāvini, pārdod

Jau vairākus gadus Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas (LCZB) 2.stāva vestibilā ir ierīkots grāmatu plaukts ar nosaukumu “Ņem mani līdz”. Sākotnēji tas bija iecerēts kā iespēja lasītājiem savstarpēji apmainīties ar grāmatām no personīgiem krājumiem. Taču ideja, šķiet, ir pārprasta, norāda bibliotēkas darbinieki.

Plaukts pārvērties par vietu, kur iedzīvotāji atstāj sev vairs nevajadzīgās grāmatas lielā apjomā, pārsvarā izdotas padomju laikā.

Tā kā lasītājus vairāk interesē jaunāki grāmatu izdevumi, rodas problēmas, ko iesākt ar iedzīvotāju bibliotēkā atstātajiem iespieddarbiem lielā daudzumā. Šī situācija liek LCZB vadībai izvērtēt, vai turpināt atbalstīt iedzīvotāju savstarpējo grāmatu apmaiņu bibliotēkas telpās.

Atrast jaunus īpašniekus grāmatām var dažādās interneta vietnēs, piemēram, iBook.lv, kur par izdevīgu cenu var nopirkt un pārdot grāmatas visdažādākajās nozarēs un žanros, vai vienkārši tās uzdāvināt. Gan meklēt, gan piedāvāt grāmatas var arī sociālā tīkla “Facebook” grupās “Grāmatas Liepājā – maini, dāvini, pārdod, pērc”, “Grāmatas. Pērk, pārdod, maina un atdod”, “Izcilas grāmatas” u.c. Lai arī varētu šķist, ka vecas grāmatas nevienu neinteresēs, zinātāji norāda: “Kas vienam šķiet pavisam nevērtīgs, otram varētu būt ļoti nepieciešams.”

Vēl viena no iespējām, kur likt sev nevajadzīgās grāmatas, ir sociālās iestādes – pansionāti, dienas centri.

Iespējams, darbinieki tās pieņem, lai dotu lasīt saviem klientiem.

Jāatzīmē, – Liepājas dzīvnieku patversmes vecās grāmatas pakaišiem neizmanto. Der tikai avīzes, tās tiek klātas dzīvnieku būros.

Ja veco grāmatu, žurnālu un cita veida papīru krājumi ir lieli un vēlaties tos tomēr nodot makulatūrā, tad, iepriekš sazinoties, tos pieņems atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi. Sev nevajadzīgās grāmatas var likt vieglā iepakojuma šķirošanas konteineros, kur ievieto tīru, sausu plastmasas, metāla un papīra iepakojumu.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz