Ceturtdiena, 23. janvāris Grieta, Strauta, Rebeka

Iesniedz parakstus pret ogļu termināli

Iesniedz parakstus pret ogļu termināli
Foto: Egons Zīverts
02.07.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Piektdien, 28. jūnijā, Liepājas Reģionālajā vides pārvaldē, Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājam Jānim Vilnītim un Vides komisijas priekšsēdētājam Gunāram Ansiņam iesniegtas vēstules, kuras parakstījuši ap diviem tūkstošiem liepājnieku. Viņi iebilst pret SIA “Karosta LP” ieceri veidot kravu, to skaitā, ogļu, pārkraušanas kompleksu Turaidas ielā.

Iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāve Kristīne Dzelme pastāsta “Kurzemes Vārdam”, ka parakstus vākušas vairākas personas, tāpēc katru no iesniegumiem parakstījis dažāds skaits cilvēku: “Visvairāk, pāri diviem tūkstošiem parakstu ir iesniegumā Valsts vides dienestam (VVD), kas dod galalēmumu par B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas izsniegšanu uzņēmumam.” “Karosta LP” ir simtprocentīgs LSEZ SIA “Ekers Stividors LP” meitas uzņēmums. Iedzīvotāji vēstulē VVD norāda, ka abu uzņēmumu valdes priekšsēdētājs un patiesā labuma guvējs Gatis Svētiņš “līdz šim sarunās ar iedzīvotājiem solījis veikt uzlabojumus LSEZ SIA “Ekers Stividors LP” darbībā, novēršot antracīta ogļu pārkraušanas laikā radīto piesārņojumu, bet nav to veicis, vai veicis nesekmīgi, kā arī nav uzklausījis iedzīvotāju lūgumu, palielinot pārkrauto ogļu kravu apjomu ostā, būvēt slēgtu termināli.” Vēstulēs pašvaldībai parakstījušies liepājnieki lūdz nepieļaut jauna ogļu termināļa izveidi pilsētā.

Liepājas Reģionālās vides pārvaldes direktors Ruslans Pečulis apstiprina, ka iedzīvotāju iesniegums esot saņemts un tiks analizēts. “Mēs ņemsim vērā iebildumus, un attiecīgi tiks uzstādītas paaugstinātas prasības operatoram, par to esam ar viņu runājuši. Pašlaik viņi izpilda visus likumdošanas punktus. Mums nav formāla iemesla noraidīt un neizsniegt viņiem [atļauju]. Protams, gan iedzīvotāji, gan uzņēmumi, kas strādā viņiem kaimiņos, var šo atļaujas izsniegšanu apstrīdēt. VVD arī pieprasot pašvaldībai oficiālu atzinumu, vai tā vēlas šo uzņēmumu savā teritorijā. “Ja pašvaldība noraida, tad mēs šo atļauju neizsniedzam,” saka direktors.

Domes priekšsēdētāja vietnieks G. Ansiņš esot informēts par iedzīvotāju iesniegumu, taču esot atvaļinājumā. “Mēs iesniegumu analizējam, protams. Pašlaik norit publiskā apspriešana, un tas ir normāls process,” viņš saka par iedzīvotāju viedokli. Pēc diskusijas fāzes tikšot sniegts atzinums, kuru izvērtēs kompetentas institūcijas, un tad lēmums tiks pieņemts.

J. Vilnītis vakar vēl nebija saņēmis iedzīvotāju iesniegumu. “To nosaka VVD,” viņš komentē atļauju uzņēmumam darboties. “Šis nav izņēmums – īpašā piesārņojuma gadījums, kam atļauju dod pašvaldība. Šis ir standarta pasākums, tas notiek ostas teritorijā. Var vienmēr meklēt ceļus, kā ierobežot un sodīt. Taču par šo uzņēmēju es varu pateikt, ka tas ieklausās, ko pašvaldība un SEZ ar viņu runā. Tas nav sliktais piemērs.” J. Vilnītim ar “Ekers Stividors LP” esot pozitīva pieredze – uzņēmējs uzlicis mitrinātājus, iegādājies speciālu tehniku un piecus slēgtā tipa konveijerus, lai ogles mazāk tiktu šķeltas un rastos mazāk putekļu.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)