Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iespēja sievietēm parūpēties par sevi

Tas, ka ir uzaicinājums ierasties uz krūšu pārbaudi jeb izmantot valsts apmaksātu mamogrāfijas izmeklējumu sievietēm no 50 līdz 68 gadiem, vēl nenozīmē, ka jādomā pats ļaunākais!

Iespēja sievietēm parūpēties par sevi
Sievietes vecumā no 50 līdz 68 gadiem ir mērķgrupa, kas iekļauta valsts apmaksātā krūts vēža skrīninga programmā. Tas nozīmē, ka mamogrāfijas izmeklējums, ja saņemta uzaicinājuma vēstule, ir bez maksas. Sievietes var pieteikties izmeklējumam gan poliklīnikās, kur šis izmeklējums pieejams, gan izmantot mobilā mamogrāfa iespēju. (Foto: pexels.com)
01.05.2022 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Jāsaprot, ka tā ir iespēja pārbaudīties bez maksas. Otrkārt, izmeklējums nebūs sāpīgs, no tā nav jābaidās. Tie ir tikai daži no mītiem, kas jākliedē speciālistiem mamogrāfijas procedūru kabinetā un ārpus tā.

Pārbaudīt krūtis sievietēm vajag, un tas ir vairāk nekā ieteicams, lai pārliecinātos, ka viņas ir veselas, vai laikus, konstatējot izmaiņas krūtīs, varētu atklāt un novērst ļaundabīgu slimību, tostarp krūts vēža riskus.

Pakalpojumu nodrošina arī izbraukumos

Sievietēm savu krūšu veselībai regulāri jāseko līdzi pašām, taču jau ilgus gadus Latvijā valsts apmaksā krūts vēža skrīninga pakalpojumu, kas nozīmē, ka tajā ir iekļauta noteikta vecuma sieviešu grupa, kurām krūšu veselības izmeklējums tiek segts no valsts budžeta līdzekļiem.

Sievietes vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados pastkastītē savā deklarētajā dzīvesvietā saņem uzaicinājuma vēstuli izmantot šo iespēju, kā arī informāciju par norādēm, kur iespējams pieteikties, un kārtību, kur un kā šo izmeklējumu veikt. Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas izlases kārtībā atbilstoši Iedzīvotāju reģistra datiem, skaidro Veselības ministrija.

2022. gadā uzaicinājuma vēstuli krūts vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai saņems sievietes, kuras ir dzimušas 1954., 1956., 1958., 1960., 1962., 1964., 1966., 1968., 1970. un 1972. gadā.

Uzaicinājums ir derīgs divus gadus, taču rosinām veikt izmeklējumu dažu mēnešu laikā no uzaicinājuma saņemšanas. Uzaicinājums netiek nosūtīts sievietei, kurai gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam ir veikts mamogrāfijas izmeklējums, ja ir uzstādītas noteiktas slimību diagnozes vai veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras.

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka 2021. gadā tika izsūtītas 139 711 uzaicinājuma vēstules veikt krūts vēža skrīninga izmeklējumu.

Atsaucība sasniedza 30,8%, jeb kopumā tika veikti 43 043 mamogrāfijas izmeklējumi krūts vēža skrīninga programmā.

Finansējums pakalpojumu apmaksai krūts vēža skrīninga izmeklējumiem 2021. gadā kopā veidoja vairāk nekā 1,377 miljonus eiro.

Mamogrāfijas pakalpojumi ir pieejami pilsētu ārstniecības iestādēs, bet uz teritorijām, kur līdz tuvākajai izmeklēšanas vietai ir liels attālums, pēc pieprasījuma un sieviešu atsaucības dodas mobilais mamogrāfs. Tas nodrošina krūšu diagnostisko izmeklējumu pieejamību Latvijas reģionos, kas atrodas tālāk no lielajām pilsētām un kur šis pakalpojums vietējās ārstniecības iestādēs nav pieejams.

Mobilā mamogrāfa pakalpojumus šobrīd nodrošina trīs ārstniecības iestādes. Izbraukumu saraksts regulāri tiek atjaunots NVD mājaslapā, kur iedzīvotāji var ērti sekot līdzi plānotajiem izbraukumiem Latvijas reģionos un pieteikties izmeklējumu veikšanai.

2021. gadā 14,62% no visiem krūts vēža profilaktiskajiem izmeklējumiem jeb 6293 mamogrāfijas tika veiktas mobilajā mamogrāfā. Finansējums izmeklējumu apmaksai, kas veikti mobilajā mamogrāfā, pērn bija 201 357 eiro.

Jau vairāk nekā desmit gadus mobilās mamogrāfijas pakalpojumus novados un pagastos visā Latvijā nodrošina daudzprofilu medicīnas centra SIA ”Veselības centrs”.

Mobilais digitālais mamogrāfs ir īpaši aprīkots autobuss, kura pieejamība izbraukumos pa Latviju atvieglo iedzīvotājiem iespēju saņemt augstvērtīgu mamogrāfijas izmeklējumu, tostarp krūšu profilaktiskās pārbaudes ar NVD uzaicinājuma vēstulēm.

”Ja sievietei vēl nav 50 gadu vai jau ir pāri 70 gadiem, iespēja saņemt mamogrāfijas izmeklējumu ir ar ārsta nosūtītāja vai ģimenes ārsta nosūtījumu,” skaidro mobilo mamogrāfu projekta pacientu koordinatore Jolanta Lasmane.

Tāpat viņa mierina, ka sievietēm nav jāuztraucas, ja saņēmušas vēstuli, bet to līdz izmeklējumam nozaudējušas. ”Iepriekš varam pārbaudīt datus, atrodam, vai vēstule izsūtīta, pēc Nacionālā veselības dienesta datiem. Bieži sievietēm ir kauns, ka tā gadījies, taču tas nav nekas ārkārtējs. Galvenais, ka sieviete domājusi parūpēties par sevi un grib būt droša par savu veselību!” uzsver J. Lasmane.

Atsaucība atkarīga no ģimenes ārsta

”Uz Kurzemi braucam regulāri, kā arī taisām izbraukumus pēc pašvaldību uzaicinājuma. Vietas, uz kurām Kurzemē brauc ”Veselības centra” mobilais mamogrāfs, ir Nīca, Dunika, Rucava, Grobiņa, Aizpute, Priekule, Durbe, Vaiņode, Tukums, Kandava, Pūre. Labprāt aizbrauktu arī uz Pāvilostu vai Alsungu – ja būtu tāds pieprasījums.

Kopumā ņemot, sieviešu atsaucība novados ir raksturojama kā vidēja, jo domājams, ka liela nozīme ir sadarbībai ar savu ģimenes ārstu, kas rekomendē vai atgādina par skrīninga programmu krūšu veselības pārbaudē un profilaksē.

Jo, tikai profilaktiski pārbaudoties, mēs varam novērst jebkādas veselības problēmas, tostarp tās, kas saistās ar krūšu veselību,” atgādina pacientu koordinatore.

”Ik dienas rūpes un darba steiga bieži mums, sievietēm, liek aizmirst pašām par sevi, tāpēc uzrunāju Kurzemes sievietes: ikkatra no mums ir īpaša, un tikai mēs pašas atbildam par sevi un savu veselību. Krūtis ir mūsu sievišķības simbols – neaizmirsīsim par to labsajūtu!” pauž J. Lasmane.

Jābaidās nav – no spēka nespiedīs

”Kāpēc tieši šajā vecumā nepieciešams veikt pārbaudes, nevis citos? Tādēļ, ka krūtīm ir iestājies klusais periods, tās ir tukšas – bērni izaudzināti, savu primāro funkciju sen vairs nepilda, sievietes piedzīvojušas organisma sievišķīgos procesus, organismā notikušas hormonālas un fiziskas pārmaiņas, piemēram, sievietei šajā laikā ir beigušās mēnešreizes, izdzīvota menopauze,” pamato J. Lasmane.

Kā tad notiek krūšu pārbaude, ja sievietes šajā noteiktajā vecumā, kad jāveic pārbaudes, tik ļoti baidās un daudz labprātāk izvēlas vispār uzaicinājuma vēstuli un krūšu veselības pārbaudi ignorēt?

”Mamogrāfija ir krūšu izmeklēšana ar rentgena stariem. Turklāt bailes saistītas ar šī izmeklējuma iespējām padomju gados, kad tas notika manuāli. Krūtis saspiežot, varēja rasties kas vairāk par diskomfortu, tostarp varēja piedzīvot sāpes. Tagad mamogrāfija notiek ar jaunām, mūsdienīgām tehnoloģijām – viena ierīce pielāgojas katras krūts izmēram, kā arī aparāta izmērītajam krūts blīvumam,” skaidro J. Lasmane.

”Nav tiešām jābaidās – netiks spiests no spēka!” mierina koordinatore. ”Tāpat sievietēm, kurām daba piešķīrusi mazāka izmēra krūtis, process nebūs sāpīgs.

Izmeklējuma ierīce draudzēsies arī ar tādām, un pāri netiks nodarīts nevienā brīdī!” viņa uzsver.

Krūti ierīce saspiež automātiski tieši tik, cik nepieciešams, lai spiediens būtu pietiekams laba attēla iegūšanai, šādi saviem pacientiem skaidro arī citi mediķi. Saspiediens izmeklējuma laikā ir pietiekams, bet ne tik stiprs, lai traumētu krūti, turklāt sāpes nav bīstamas, un tās pāriet, neatstājot nekādas sekas.

J. Lasmane arī norāda, ka mamogrāfija ir atzīta par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai kādas citas krūts problēmas. ”Izmeklējums ar mamogrāfu ļauj ieraudzīt un laikus konstatēt vēža šūnas, ieraudzīt pazīmes vai laikus atklāt izmaiņas krūtīs, kas var būt signāls par kādu slimību,” stāsta speciāliste.

”Taču, kas tālāk ir jāatceras, lai nebūtu bailes – pat ja kaut kas tiks atklāts, tas uzreiz nenozīmē vēzi vai to, ka tiks nogriezta slimā krūts! Noteikti un pilnīgi nē!

Ir daudz iespējamu medicīnas metožu un ārstēšanās iespēju, kā arī, ja tomēr tas izrādās vēzis, tas ļoti labi pakļaujas ārstēšanai. Jebkurā gadījumā gribu novēlēt, ka uzreiz nevajag domāt to ļaunāko!” viņa aicina.

Mamogrāfijas laikā izdodas atklāt cēloņus, kādēļ un kāda iemesla dēļ krūtīs ir radies diskomforts, tāpat izdodas atklāt cistas – un tā ir veiksme, ja izdodas par tām uzzināt gana ātri un var operatīvi rīkoties. ”Tieši tādēļ nevajag baidīties iet pārbaudīties, ja šķiet, ka tomēr pati sieviete, veicot krūšu pašpārbaudi, atklāj ko aizdomīgu,” viņa atgādina.

Pašpārbaudes arī ir viena no krūšu veselības profilakses lietām, par kurām sievietēm jāatgādina, ka to var veikt gan mazgājoties, kad var iztaustīt paduses, kakla limfmezglus un pašas krūtis, gan vienkārši regulāri nostājoties pie spoguļa un novērtējot arī krūtis vizuāli.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norāda, ka krūšu pašpārbaudei jābūt ikmēneša rituālam – tas aizņem aptuveni 10 minūtes laika jeb ieguldījumu savā veselības drošībā. Krūšu pašpārbaudes precīza instrukcija pa soļiem pieejama SPKC mājaslapā.

”Mamogrāfijas izmeklējumi ir droši un kvalitatīvi. Sievietei ir jārēķinās, ka izmeklējuma laikā ir jāsadarbojas ar speciālistiem – izmeklējums ilgst apmēram septiņas minūtes, speciālisti lūgs, piemēram, pagrozīties, pacelt rokas – kā to prasa izmeklējuma specifika.”

Izmeklējumu veic speciāli apmācīta radiologa asistente, kura palīdzēs sakārtot krūti uz plātnītes un noregulēs otru plātnīti virs krūts, lai krūti saplacinātu un saspiestu. Pēc tam sievietei palūgs uz īsu brīdi aizturēt elpu un nekustēties.

Pacientu koordinatore vienlaikus pauž, ka mērķgrupas sievietēm ir jāsaprot, ka pārbaudi veikt ir ļoti ieteicams arī tad, ja nav nekādu sūdzību un nesāp. ”Kad novēro sāpes, problēma jau ir dziļāka!” piezīmē J. Lasmane.

Vienlaikus viņa arī teic, ka ar mamogrāfu krūtis pārbaudīt drīkst, var un ir vēlams arī jaunākām un vecākām sievietēm par noteikto mērķgrupu. Taču, ja sieviete reizi gadā apmeklē ginekologu, kur šī speciālista ikdienā, veicot profilaktiskās apskates, ir iekļauta arī krūšu pārbaude, tas jau arī ir garants, ka veselība ir pārbaudīta pie speciālista, un sniedz sava veida drošību.

”Ir bijuši gadījumi, kad uz mamogrāfiju steidzamā kārtā pierakstās sievietes, piemēram, lauksaimniecībā strādājošās, kuras sabadījis kāds ragulops vai sasitušas krūtis.

Protams, ka daudz labāk ir, ja šī sieviete par savām bažām grib pastāstīt speciālistam un savainojumu atrādīt, un novērot, vai tas neatstāj kādas paliekošas sekas,” papildina J. Lasmane.

Arī daudz retāk, bet ir gadījumi, kad šāds izmeklējums ir nepieciešams vīriešiem, ja radušās kādas specifiskas sūdzības par krūtīm.

PIEREDZE

Inta, 60 gadi:

– Es ļoti novērtēju, ka Aizputē regulāri ierodas mobilais mamogrāfs, jo man tad speciāli būtu jābrauc uz Liepāju, kas nozīmē – darbā jāņem brīvdiena. Te man atliek tikai atbrīvoties uz aptuveni stundu, bet uz mobilā mamogrāfa izmeklējumu iepriekš ir jāpiesakās.

Es pārbaudos regulāri, jo dzimtā pa mātes līniju ir bijis krūts vēzis vairākām manām radiniecēm. Personāls mobilajā mamogrāfā ir ļoti iejūtīgs, laipns, profesionāli un saprotami visu izskaidro. Protams, neteikšu, ka uz izmeklējumu eju ar baigo prieku, taču ik reizi, kad saņemu atbildi – viss kārtībā un ka nekas aizdomīgs nav atrasts –, varu atviegloti dzīvot tālāk!

Par veselību ir jārūpējas pašām, turklāt man liekas, ka vispār jānovērtē, ka no valsts ir apmaksāti pakalpojumi, domājot par ļaundabīgu slimību savlaicīgu atklāšanu.

Protams, liela nozīme šajā jomā ir ģimenes ārstam, kurš pārjautā un atgādina par veselības profilaksi un kontroli. Noteikti iesaku sievietēm pārbaudīties, jo no mums, mūsu rūpēm ir atkarīgas ģimenes un to tālākā dzīve. Šī ir iespēja mums pašām parūpēties par sevi.

UZZIŅAI

  • Uz pārbaudi dodoties, vispiemērotākais ir divdaļīgs apģērbs – bikses vai svārki un blūze, jo, lai veiktu pārbaudi, sievietei būs jāizģērbjas līdz jostas vietai. Pārbaudes dienā vajadzētu izvairīties no ķermeņa losjona, pūdera, smaržu, dezodorantu un rotaslietu lietošanas.
  • Izmeklējuma laikā būs jāvelta laiks īsai sarunai, jāizklāsta arī sūdzības, jāinformē par iepriekš veiktajām operācijām un ārstēšanu, lai varētu ”nolasīt” bildes pareizi un sniegt pēc iespējas precīzāku slēdzienu.
  • Mamogrāfijas izmeklējumu nevar veikt grūtniecēm.
  • Jaunām sievietēm (līdz 40 gadiem) mamogrāfiju nozīmē diagnozes precizēšanai, ja ultrasonogrāfijā atrasta kāda patoloģija. Jāatzīst, ka šīs abas metodes viena otru papildina, bet ne aizstāj.
  • Mamogrāfiju var veikt arī, ja ir ievietoti krūšu implanti, tikai pacientei par to būtu jābrīdina asistents, kas veic izmeklējumu.
  • Ja sievietei ir sūdzības par krūšu veselības stāvokli, viņa bez nosūtījuma var vērsties pie jebkura ginekologa, kas sniedz valsts apmaksātas konsultācijas. Pacienta iemaksa par ginekologa apmeklējumu ir 4 eiro.
  • Sievietēm, kas neietilpst valsts apmaksātā krūšu vēža skrīninga grupā, ar speciālista vai ģimenes ārsta nosūtījumu mamogrāfijas izmeklējums izmaksās 3 eiro.

Avots: Nacionālais veselības dienests, Mamografija.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz