Otrdiena, 7. maijs Henrijs, Jete, Henriete, Enriko
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunieši mācās demokrātiju hakatonā

Koncertzālē ”Lielais dzintars” norisinājās hakatons jauniešiem ”Darīt ir darbības vārds”, kura laikā izstrādātas daudzveidīgas idejas demokrātijas kultūras stiprināšanai skolās. Šeit bija pulcējušies jaunieši ne tikai no Liepājas izglītības iestādēm, bet arī Grobiņas, Saldus un Brocēniem.

Jaunieši mācās demokrātiju hakatonā
Liepājā jaunieši no dažādām izglītības iestādēm diskutēja par to, kā veidot demokrātiju, kādi ir tās šķēršļi, ko var darīt, lai to stiprinātu. (Foto: Egons Zīverts)
30.03.2022 06:00

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Hakatons aizvadītajā nedēļā norisa trīs Latvijas pilsētās, un Liepāja bija pirmā pieturvieta. 9. līdz 12. klašu skolēni, kopskaitā ap 50, darbojās trīs darbnīcās, ko vadīja pilsētvides plānotājs un dizainers, Cēsu Pluriversitātes kurators Jānis Ķīnasts, Liepājas 7. vidusskolas direktors, pedagoģijas doktors Pāvels Jurs un organizācijas ”Loesje Latvija” vadītājs Eduards Lielpēters.

Hakatonu īstenoja projektā ”DemokrātiJĀ”, un tā vadītāja Liene Valdmane skaidroja, ka mērķis ir stiprināt demokrātijas kultūru Latvijas skolās, pilnveidojot dalībnieku izpratni, zināšanas, jo daudziem, tai skaitā pieaugušajiem, nav izpratnes, kas tad īsti ir demokrātija.

”Tikt sadzirdētam, nebaidīšanās izteikt savas domas, sadzirdēt to, ko saka citi,” L. Valdmane norāda, kas hakatonā atgādināts jauniešiem.

”Mūsu mērķis bija parādīt, ka demokrātijā ir jādzīvo, jāmācās, nevis par demokrātiju ir jāuzzina 9. klasē, kad tiek runāts par kādu politisku iekārtu. Jau no mazām dienām bērnam būtu jāļauj izvēlēties, pamatot savu viedokli, jāuzklausa. Un tas diemžēl skolā ne vienmēr tiek īstenots. Bet, ja gribam izaugt sabiedrībā, kurā visi tiešām jūtamies līdzvērtīgi, tad tam ir jāsākas skolā. Hakatonā mēģinājām iedot pārliecību, ka ikvienā vecumā savs viedoklis ir svarīgs, jo esi sabiedrības daļa, ne mazāk nozīmīgs kā pieaugušie.”

Jauniešu formulētās idejas apkopos Demokrātijas kultūras kodeksā, ko pēc tam ieteikuma formā izsūtīs visām skolām, par tālāko ieskicē L. Valdmane.

Tāpat plānots, ka arī darbnīcās veidotie plakāti nonāks izglītības iestādēs. Uz tiem būs redzamas arī dažas atziņas, ko izteikuši jaunieši Liepājā, kā, piemēram: ”Ir jāstrādā, ja vēlies zaļāku zāli un zilākas debesis”; ”Kuram ir lielāka vārda brīvība – direktoram vai skolēnam?”; ”Mana vārda brīvība beidzas, kad sākas tavas cilvēktiesības”; ”Mēs gribam pasauli izmainīt, gribam – bet nevaram. Mēs varam sevi izmainīt, varam – bet negribam”.

Hakatona dalībnieki dāvanā saņēma stratēģijas galda spēli ”DemokrātiJĀ”, kas māca izprast demokrātijas pamatelementu nozīmību, kā arī apzināt demokrātiskas valsts iespējas un riskus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz