Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Ēnu dienā” jaunieši “pielaiko” dažādus amatus

Tūkstošiem skolēnu visā Latvijā vakarrīt nedevās uz skolu, bet kļuva par ēnām politiķiem, uzņēmumu darbiniekiem, programmētājiem, policistiem, ugunsdzēsējiem, ārstiem, juristiem, valsts un pašvaldības iestāžu darbiniekiem u.c.

“Ēnu dienā” jaunieši “pielaiko” dažādus amatus
Foto: Egons Zīverts
05.04.2024 05:30

liepajniekiem.lv

Izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” rīkotajā karjeras izglītības pasākumā skolēniem “Ēnu diena” Liepāja ir viena no aktīvākajām pilsētām – šeit izmēģināt kādu profesiju bija pieteikušies vairāki simti skolēnu.

Seši jaunieši no dažādām pilsētas izglītības iestādēm vakar sekoja Liepājas mēram Gunāram Ansiņam, kura dienaskārtībā bija piedalīšanās vairākos pasākumos.

Līdz ar to arī ēnām bija iespēja būt klāt automašīnu koplietošanas pakalpojuma “Bolt Drive” atklāšanā, piedalīties piemiņas pasākumā ASV jūras kājnieku pilotiem pie pieminekļa bojā gājušiem jūrniekiem un zvejniekiem.

Vēlāk kopā ar mēru jaunieši apmeklēja arī ASV vēstniecības rīkoto pieņemšanu, tikās ar Liepājas domes Attīstības pārvaldes speciālistiem utt.

“Speciālu programmu ēnām neplānojām un negatavojām – jauniešiem vēlējāmies parādīt manu un mana biroja ikdienas darba režīmu,”

pauž G. Ansiņš.

Liepājas domē viņš ir ēnots daudzkārt, un daļu no agrākajām ēnām G. Ansiņš vēlāk sastapis ministrijās, turklāt vadošos amatos.

Motivācija ēnot Liepājas domes priekšsēdētāju jauniešiem ir atšķirīga. “Jo viņš taču ir mērs!” argumentē Liepājas Jāņa Čakstes vidusskolas 9. klases skolnieks Arturs Kučinskis.

Iepriekš par domes priekšsēdētāja darbu Arturs neko daudz neesot zinājis, arī par politiskiem procesiem īpaši neesot interesējies.

“Vispār biju domājis, ka mērs neko daudz nedara, ka viņš vairāk ir kā Liepājas seja,”

smejoties atklāj jaunietis.

Arī Liepājas Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 9.a klases skolēns Rūdolfs Ģirnis saka: “Mani interesē mēra darbs un redzēt, kā viņš strādā ikdienā.”

Tikmēr Liepājas Draudzīgā aicinājuma 12. klases audzēknis Dominiks Perševics savus argumentus, kāpēc nolēmis ēnot G. Ansiņu, izklāsta gluži kā jau pieredzējis politiķis: “Es pats esmu cilvēks, kurš vēlas iestāties par Latvijas labklājības veicināšanu un savu nākotnes karjeru veidot saistībā ar diplomātiju, ar internacionālām attiecībām. Uzzinot, ka ir iespēja ēnot Liepājas domes priekšsēdētāju, man tas uzreiz šķita interesanti.

Iespējams, es arī pats uz tādu amatu kandidētu, lai būtu tuvāk Latvijas un Liepājas labklājības celšanā.”

Par politiku interesējas arī Liepājas Oskara Kalpaka vidusskolas 10. klases audzēknis Roberts Dins Ķuda.

Viņš ir skolēnu līdzpārvaldes prezidents un, ēnojot pilsētas domes priekšsēdētāju, vēlējies uzzināt, vai starp viņa un mēra amatu ir kāda saistība.

“Domāju, ka pēc vidusskolas absolvēšanas varētu studēt kaut ko saistībā ar politiku, kā arī iesaistīties tajā,” spriež jaunietis.

Alise Jaunsleine, kura mācās Liepājas Valsts ģimnāzijas 11. klasē,  sākotnēji nebija plānojusi piedalīties “Ēnu dienā” – viņai šķitis, ka vakar svarīgāk būtu bijis mācīties matemātiku un ķīmiju.

Taču tad jauniete vietnē Facebook pamanījusi G. Ansiņa aicinājumu kļūt par viņa ēnu. “Un es nolēmu, ka tā ir zīme,” teic jauniete, skaidrojot, ka viņu vienmēr interesējis darbs Liepājas domē un, iespējams, pēc studijām Rīgā vai ārpus valsts viņa vēlēsies atgriezties savā pilsētā, lai palīdzētu tās attīstībai nākotnē.

Šobrīd jauniete, prātojot par studijām, raugās jurisprudences virzienā, taču Alisi interesē arī biznesa vadība, starptautiskās attiecības, kā arī G. Ansiņa padomnieces Santas Margevičas profesija – komunikācijas speciāliste.

Liepājas Valsts ģimnāzijas 7.d klases skolniece Terēze Marija Miltiņa atklāj, ka visu dzīvi nodzīvojusi Liepājā. Viņas ģimene ir šīs pilsētas un tās kultūras dzīves fane.

“Es vēlējos redzēt, kā pats mēra kungs to visu veido,” norāda jauniete.

Terēze cer, ka pilsēta kļūs vēl attīstītāka, eiropeiskāka, un pauž prieku, ka Liepāja kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Jautāta, kāds  ir viņas iespaids par G. Ansiņu, jauniete saka:

“Es jutu viņa harismu – to, ka viņš tiešām ir Liepājas domes priekšsēdētājs.”

Divpadsmit ēnas vakar ieskāva arī Liepājas vicemēru Salvi Rogu. Viņa gaitām sekoja līdzi ne tikai skolēni no Liepājas, bet arī Grobiņas un pat Rīgas.

Ceļu no galvaspilsētas uz Liepāju mēroja Rīgas 25. vidusskolas 9. klases audzēknis Filips Osipovs.

Jaunietis pastāsta, ka mūsu pilsētā viņam dzīvo radi un arī iepriekš viņš Liepājā ēnojis savu māsīcu, kura strādā par mentori jauniešu un ģimenes centrā “House of Hope”, un viņas vīru, kurš ir pasniedzējs “Valodu vēstniecībā”.

“Rīgā konkurence “Ēnu dienā” ir daudz lielāka nekā Liepājā. Tajā pašā laikā šī ir lieliska iespēja satikt radiniekus,” klāsta Filips, kuram Liepāja patīkot vairāk nekā Rīga.

Uzzinot, ka var kļūt par Liepājas vicemēra ēnu, viņš ļoti priecājies, jo gan pats, gan arī mamma interesējoties par politiku.

“Šeit Liepājā man bija lieliska iespēja uzzināt, kā tas viss darbojas, kā notiek sēdes, Zoom tikšanās. Nezinot, kā tas viss notiek, daudziem ir priekšstats, ka domē strādā tikai turīgi cilvēki, kuri saņem algu no mūsu nodokļiem.

Taču uzzināju, ka īstenībā tas ir grūts darbs, jo ir dažādas situācijas un atšķirīgi viedokļi.”

Arī Filips prāto, ka varētu izvēlēties profesiju, kas saistīta ar politiku, un nākotnē viņš labprāt vadītu Kultūras ministriju.

Liepājas domē vakar ēnoti gan speciālisti, gan pašvaldības struktūrvienību pārstāvji. Daudzi jaunieši vēlējušies iepazīt Liepājas teātra pārstāvju, kā arī Liepājas Olimpiskā centra treneru darbu.

“Ēnu dienas” mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.

Darba devējiem savukārt tā ir iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.

Uzziņai

Ēnotāju pieprasītākās nozares (pēc pieteikumu skaita):

  • medicīna – 1223,
  • valsts pārvalde – 1013,
  • izglītība – 830,
  • pašvaldība – 814,
  • aviotransporta palīgdarbības – 532,
  • televīzijas programmu izstrāde un apraide – 485,
  • programmēšana – 399,
  • tieslietu iestāžu darbība – 391.

Pieprasītākās profesijas:

  • programmētājs – 299,
  • inspektors (iekšlietu jomā) – 276,
  • gaisa kuģa stjuarts – 232,
  • zobārsts – 226,
  • jurists – 217,
  • fizioterapeits – 213,
  • arhitekts – 187,
  • ķirurgs – 185.

Avots: “Junior Achievement Latvia”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz