Pirmdiena, 1. jūnijs Mairita, Bernedīne, Biruta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jūras svētkos labi pat pelmenim

Jūras svētkos labi pat pelmenim
Foto: Ruslans Šuļga
13.07.2019 16:03

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Lai arī pasaules okeāna pavēlnieks jau otro gadu vairs svinīgi neatklāj Jūras svētkus Liepājā, Neptūns acīmredzot ļaunu prātu par to netur. Svētku dienā saulīte ripo pa zemes virsu, vējš uzpūš aiz pieklājības pret pilsētas viesiem, un promenāde ir pilna priecīgu cilvēku.

Svētku pasākumi norit uz “Jūras skatuves” pie koncertzāles “Lielais dzintars”, kur uzstājas mūziķi. Vēsturiskais kvartāls Juliannas pagalms šodien pārtapis par “Vēju pagalmu”, kur ielu mākslinieki iepriecina ar elpu aizraujošiem trikiem. Spīķeru iela kļuvusi par Piedzīvojumu ielu bērniem. Tajā arī skatāmi mākslinieku plenēra “Liepājas marīna 19” noslēguma izstāde. Promenādē ļoti daudz interesentu gaida iespēju uzkāpt uz Jūras spēku kuģiem, taču vēl vairāk apmeklētāju piesaista “Kurzemes gadatirgus” ar ēdamām, valkājamām un visādi citādi noderīgām precēm. 

Promenādē nevar nepamanīt un nesadzirdēt veco jūrnieku Jāni Podgorniju. Viņš atbraucis ar retro auto – 1974. gada mersedesu, skan šlāgeri par jūru, kā arī var aplūkot vecas fotogrāfijas. 1959. gadā viņš pirmo reizi devies jūrā.

“Agrākos laikos Jūras svētkus apmēram tāpat svinēja, bet bija tā vienkāršāk. Tad mēs bijām jauni un smuki,” smaida jūras vilks. “Jūras svētkos braucām uz Pāvilostu vai Jūrmalciemu.

Zvejnieku kolhozā “Boļševiks” man iedeva goda rakstu. Rietumu baseinā es biju dabūjis pirmo vietu par nozveju. Tā ir piekraste no Kaļiņingradas līdz Igaunijai! Dabūju diplomu un prēmiju. Tad mēs Pāvilostā to atzīmējām. Jauni, spēka bija daudz, varēja drusku vairāk uz krūti paņemt.” Vēlāk Jānis bijis stūresvīrs uz tāljūras zvejas kuģa “Dzintarzeme”. Ar to arī no Vācijas pārvedis mašīnu. “Tie puikas prasīja 800 dolāru, man tik daudz naudas nebija. Es ar nagliņu uz asfalta uzskrāpelēju, ka man ir tikai trīssimt. Abi ar draugu apsēdās salonā, aprunājās, iznāca un atmeta ar roku. Atdeva man to mašīnu. Mājās izmetināju, nokrāsoju un dabūju uz pekām. Ar to braucu visur, arī uz kāzām,” priecājas Jānis.

Jūras svētkiem tematiski saģērbti pretī nāk Inese Šterna ar bērniem Laini Benetu un mazo Jāni. Galvā jūrnieku cepures, apģērbā – enkurs. Tētis arī esot tādā pašā formā. “Tā mums ir gadiem ilga tradīcija,” stāsta Inese. “Man patīk saskaņoties – katriem svētkiem savs.

Jūras svētki man patīk katru gadu, vispār svētki patīk. Reti sanāk iziet, kad mazais ļaujas, tad arī mēs varam.” Svētkos kopā ar bērniem aktuāli esot kuģīši un militārās lietas. “Koncertus klausīties mazais mums vēl neļauj,” saka māmiņa. “Pagājušajā vasarā visus svētkus ratos nogulēja pie mūzikas.”

Agita un Mārtiņš ar mazdēlu Kārli uz Jūras svētkiem atbraukuši no Kuldīgas puses, bet Liepāju apmeklējot. “Liepāja ir ar savu šarmu. Mēs te tikpat kā mājās jūtamies,” teic Agita. Dzimtas saknes arī esot no Liepājas. “Kuģus parādījām mazdēlam,” viņa stāsta svētkos piedzīvoto. “Meklējam, kur bērniem ir lēkājamās atrakcijas, bet nevarējām ieraudzīt.” Tirdziņš esot apmēram tāds pats, kā citu pilsētu svētkos, vērtē Liepājas viesi.

Labi pameklējot. tirgotāju rindās var uziet arī Liepājā ražotu preci. Dizaina koka raketes “Bumbiņš” tirgo Mārtiņš Strazdītis kopā ar brāli Andri. “Produkts ir mūsu bērniņš,” mīļi saka Mārtiņš. Spēle līdzinās badmintonam, tikai ar bumbiņu, nevis volānu. “To spēlē gaisā, sit viens otram. Vienā labdarības tirdziņā ieraudzījām vecas, nobružātas raketes, nopirkām un izdomājām, ka paši tādas varam uztaisīt. Tā arī sākām ražot, iet jau otrā vasara. Komplektus labi pērk, braukājam uz tirdziņiem pa visu Latviju,” stāsta Mārtiņš. Biežāk “Bumbiņu” pērkot dāvanām, arī sūta uz ārzemēm, jo raketes ir arī latviešu rakstiem, arī ar Liepājas vārdu. “Bērni vismaz nesēž ar telefoniem mājās, iziet ārā uzspēlē. Atbalstām aktīvu dzīvesveidu,” saka Liepājas preces autors.

Jūras svētkos, protams, neiztikt bez ūdens izpriecām. Izbraukt ar laivām, plostiem un katamarāniem var katrs. Taču veiklību un arī drosmi prasa tradicionālās Jūrasbraucēju airēšanas sacensības, kurās astoņu cilvēku komandai jātiek galā ar seno kuršu laivu. Liepājas ostas komanda – viens no favorītiem uz finālu.

Vīri apsteidz konkurentus ” Četri pelmeņi un trīs dilles” kā stāvošus. “Intensīvi treniņi,” panākumu sakni norāda Aldis Dreiblatins. “Noslēpums ir ritmā, cita noslēpuma nav.” “Mani komandā paņēma… Pieteicāmies sacensībām!” šādus zaudēta brauciena iemeslus nosauc pelmeņu un diļļu kompānija. Taču no kļūdām mācās. “Nevajag ar spēku, bet sinhroni,” sapratuši puiši. “Jāiemācās airēt,” saka meitenes. Varbūt nosaukums jāmaina? Nē, pelmeņi arī labi jūtoties ūdenī. 

“Vēju pagalmā” tiešām iepūš pa brāzmiņai. Par Liepāju kā vēju pilsētu praktiski pārliecinās laikmetīgā cirka un ielu mākslinieks Silvēns Pomms no Francijas. Viņa žonglēšanas rīki ik pa brīdim vēja ietekmē izvēlas savu ceļu. Šovā “The OULALA etendus” jāpiedalās arī publikai, kas ar prieku iemācās īstajā brīdī izsaukties “Oulala!!!”, turklāt divi liepājnieki un tūrists no Krievijas kļūst par Silvēna asistentiem un iegūst skatuves vārdus Žakī, Žanpjērs un Mišela. Puiši perfekti notur cirka mākslinieka neparasti augsto vienriteni, kamēr Silvēns uzrāpjas tajā, bet Mišela eleganti pasviež viņam ne tikai žonglēšanas vālītes, bet arī asu nazi. “Traks, traks, traks” esot šis numurs un bīstams. Šos vārdus un vēl daudzus citus Silvēns zina latviski. Katrā valstī viņš dienā iemācoties piecus vārdus. Latvijā desmit dienās tie ir jau 50. Arī Lietuvas gaisa akrobāti ar šovu “Marinara” sapulcē daudz skatītāju. 

Jūras svētku noslēgumā pirmo reizi notiks laivu un kuģu parāde. Kulminācija būs uz “Jūras skatuves” atskaņotās Kārļa Lāča mūzikla “Pūt, vējiņi” skaistākās melodijas.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz