Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kas palīdzēs diabētiķiem?

Kas palīdzēs diabētiķiem?
22.04.2009 07:04

Atslēgvārdi

Cukura diabēts ir viena no slimībām, kuras sauc par dzīvesveidu. To nevar izārstēt, bet ar to iespējams sadzīvot. Liepājā par savējiem diabētiķiem jau vairāk nekā desmit gadu rūpējas ne tikai mediķi, bet arī Diabēta biedrība. Taču nupat tā nonākusi strupceļā un nereti var tikai noplātīt rokas, jo citu līdzekļu tai nav.

Diabēta apmācības māsa ir ļoti vajadzīga

Valdemārs Bermotovs strādā par autobusa šoferi. To, ka viņam ir diabēts, vīrietis uzzinājis pirms diviem gadiem. Gadu viņš regulāri apmeklē endokrinoloģi Ilzi Lagzdiņu. Valdemārs vēl piebilst, ka arī sievai esot mazliet paaugstināts cukura līmenis. “Tad nu mēs abi viens otru balstām – diabēts ir kļuvis par mūsu dzīvesveidu,” saka vīrietis.

Diabēta biedrības vadītāja Ritma Maļinovska norāda, ka tas ir labi, ja ģimene atbalsta, bet ne visiem slimniekiem tā ir. Turklāt ir sarežģītāki gadījumi, kad ar ģimenes atbalstu vien nepietiek, kad ir vajadzīgs zinošs speciālists. Līdz šim Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā, kur ir mājvieta arī Diabēta biedrībai, strādāja diabēta aprūpes māsa.

No šā gada sākuma līdzekļu trūkuma dēļ māsiņa vairs nestrādā, tāpēc viss izskaidrošanas un apmācības darbs tagad ir uz dakteres Lagzdiņas pleciem. “Bet izstāstīt visas nianses un mācīt tā, lai cilvēks pēc tam varētu visu kontrolēt pats – tur ar vienu vizīti ir par maz,” saka R. Maļinovska. “Turklāt par vizīti pie endokrinologa arī diabēta slimniekiem kopš šā gada sākuma ir jāmaksā 5 lati iepriekšējo divu vietā. Tāpēc gan R. Maļinovska, gan arī I. Lagzdiņa paredz, ka pat viena gada laikā daudziem diabēta slimniekiem veselības stāvoklis strauji pasliktināsies.

Kad cukurs lēkā, vajadzīga īpaša palīdzība

Marija (vārds mainīts) ir viena no tām diabēta slimniecēm, kurām ar savu slimību sadzīvot ļoti grūti. Lai gan viņa ievēro visus ārsta norādījumus un atbilstošu diētu, cukura līmenis lēkā un normalizēt to ir ļoti grūti. Agrāk cilvēkiem, kas saslima ar diabētu, bija iespēja doties uz Latvijas Diabēta apmācības un aprūpes centru Rīgā. Un cilvēks no turienes atgriezās ar lielu zināšanu bagāžu. Taču jau četrus gadus šā centra nav. “Aptuveni 80 procentu no tā, vai slimnieks spēs koriģēt savu dzīvesveidu, lai ar diabētu sadzīvotu, ir atkarīgs no viņa paša, bet pārējo spēj palīdzēt ārsts,” vēl piebilst daktere Lagzdiņa. Viņa apstiprina, ka mācību centrā cilvēkiem šos 80 procentus iemācīja.

Bet diabēta slimnieki ir saņēmuši vēl vienu triecienu – tā ir kompensācijas apmēra samazināšana valsts kompensējamiem medikamentiem. Tas nozīmē, ka vismaz daļa slimnieku naudas trūkuma dēļ arī no tiem atteiksies. Tikmēr Liepājas Diabēta biedrība, savējos balstot, viņiem rīko gan informācijas dienas, gan ekskursijas un citādi cenšas cilvēkus uzturēt možā noskaņojumā.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Valdemārs Bermotovs tagad ir biežs viesis pie endokrinoloģes Ilzes Lagzdiņas (vidū). Savukārt Ritma Maļinovska jau gandrīz vai kā profesionāle iemācījusies noteikt cukura līmeni asinīs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz