Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Katedrāles pulkstenis noraudājies un raudās

Pulkstenis turpina dzīvot savu dzīvi, tecēja un tek, saka Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles atjaunošanas fonda vadītāja Kristīne Liepa. Neviens vien liepājnieks ievērojis – zem baznīcas torņa pulksteņa ciparnīcām uz nule atjaunoto fasāžu baltajiem krāsojumiem radušies melni notecējumi. Kādēļ tā?

Katedrāles pulkstenis noraudājies un raudās
Tagad uz baltā krāsojuma melnie notecējumi no kapara ciparnīcām spilgti kontrastē. Oksidēšanās turpināsies visu laiku, kamēr vien kapars nebūs izdēdējis, stāsta "UPTK" restaurācijas projekta vadītājs Mārtiņš Lilienfelds. (Foto: Egons Zīverts)
06.10.2020 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Viena no katedrāles restaurācijas arhitektēm, SIA “AIG” arhitekte Sabīne Erte skaidro līdzīgi kā restaurācijas darbu ģenerāluzņēmēja, firmas “UPTK” projekta vadītājs Mārtiņš Lilienfelds – laikrāža vecās ciparnīcas ir no vara. Varš oksidējas, “vara oksīds nāk nost, tas ir dabīgs process, ar to jārēķinās”, teic arhitekte.

Šādi notecējumi no pulksteņa ciparnīcām bijuši arī agrāk – tas patiešām redzams vecās fotogrāfijās. Taču uz novecojušā, pelēcīgā fasāžu fona to tik ļoti nevarēja pamanīt.

Vai to kaut kā varētu risināt? Jā, skaidro S. Erte. Varētu pārklāt ciparnīcas ar laku – taču spožs krāsojums atspīd saulē, un iepriekš jau pieredzēts, ka tas traucē saskatīt pulksteņa rādījumus.

Turklāt šis bija restaurācijas projekts, nevis vienkārši remonts, bija jārespektē celtnes un tās detaļu vēsturiskums. Cits risinājums būtu tumšs ciparnīcas pamatnes krāsojums, tad notecējumus neredzētu. Bet darbu pasūtītājs izvēlējās gaišos toņus. S. Erte teic: “Vienīgi laiku pa laikam notecējumi jātīra nost. Viegli piekļūt tiem gan nevar.”

“Nav atbildes, tas nav ne labi, ne slikti, varš dara savu,” saka M. Lilienfelds, “te ir jautājums par to, kur atrast robežu un balansu starp restaurēšanu, saglabāšanu un mūsdienu būvniecību, Eiropas fondu līdzekļiem, piecu gadu garantiju pēc restaurācijas. Nav īsti atbildes, kas ir pareizi, kas ne,” atzīstot, ka notecējumi ar balto fasādi kontrastē ļoti.

“Drusku žēl, ka tā notiek, domāsim, meklēsim risinājumu,” teic K. Liepa. Pagaidām arī nav risinājuma, kas, par kādiem līdzekļiem un kad varētu saremontēt katedrāles pulksteņa mehānismu, tāpēc pulkstenis joprojām nerāda pareizu laiku.

Katedrāles pulkstenis ir 150 gadus vecs, uzstādīts 1870. gadā, bet 1906. gadā mainīti laikrāža mehānismi, pastāsta S. Erte.  

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz