Otrdiena, 7. maijs Henrijs, Jete, Henriete, Enriko
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Upuris dzīvo bailēs, varmāka – brīvībā. Sieviete izdzīvo nežēlīgā uzbrukumā

Vardarbība pret esošajiem un bijušajiem partneriem, pat mēģinājumi nogalināt – līdzīgi stāsti Latvijas medijos uznirst cits pēc cita. Laiks rit, bet notikumi atkārtojas. Liepājniece Dace uzbrukumu no bijušā dzīvesbiedra piedzīvojusi pirms septiņiem gadiem, tomēr ikdiena joprojām aizrit, bailīgi skatoties pāri plecam, vai tikai tumsā neslēpjas kāds ar nazi.

Upuris dzīvo bailēs, varmāka – brīvībā. Sieviete izdzīvo nežēlīgā uzbrukumā
Dace atklāti dalās ar rūgto pieredzi, tomēr seju parādīt nevēlas. “Mēģinu dzīvot tālāk. Negribētos, ka cilvēki turpina uz mani skatīties ar žēlumu,” viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
Dace atklāti dalās ar rūgto pieredzi, tomēr seju parādīt nevēlas. “Mēģinu dzīvot tālāk. Negribētos, ka cilvēki turpina uz mani skatīties ar žēlumu,” viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
16.06.2023 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

”Vai tiešām tā var būt, ka varmākas dzīvo kā nieres taukos, bet cietušajam jābaidās iziet no dzīvesvietas?” Dace ir neizpratnē.

“Miera mika” nereaģēja, tikai dūra

Draugi Daces dzīvesbiedru pazinuši kā pilnīgu ”miera miku”, kurš mušai pāri nedarītu. ”Vienīgais, ko es attiecību laikā pamanīju, – pārmērīga noslēgtība. Tobrīd sapratu, ka kaut kas nav labi, bet nekad dzīvē nebūtu domājusi, ka viņš varētu man nodarīt pāri. Visas problēmas sākās, kad izšķīrāmies,” atceras Dace.

Lēmums par šķiršanos nācis no viņas puses, jo sapratusi, ka partnera noslēgtība traucē normālai komunikācijai.

”Viņš ar to nespēja tikt galā. Sekoja man, klausījās aiz durvīm, kaut ko sadzirdējis, izdomāja to, kā nebūt nav, tādus slimīgus murgus.

Ciemojos pie drauga, varmāka bija to adresi atkodis un sāka tur vaktēt. Mēs runājām, ka varbūt cilvēks nespēj tikt galā ar šķiršanos, vienkārši ir emocionāls un tas pāries, lai gan kopš attiecību izbeigšanas bija pagājis jau gads. Ar tādām sekām nebija rēķinājies neviens.

Liktenīgajā dienā iznācu no dzīvokļa, devos lejā pa kāpnēm un kaut kur zemāk dzirdēju tādu kā džinkstoņu. Iekšējā sajūta bija, ka kaut kas īsti labi nav, tomēr nomierināju sevi, ka vienkārši iedomas. Tuvojos slieksnim, bet, stūrī ierāvies, bijušais partneris mani gaidīja ar elektrošoku.

Viņam līdzi bija arī skrūvpistole, bail iedomāties, ko viņš gribēja darīt ar to. Iedzina mani stūrī un sāka durt.

Es, protams, kliedzu, saucu viņu vārdā, prasīju – ko tu dari? Viņš nereaģēja vispār nekādi. Sadzirdot manus kliedzienus, izskrēja kaimiņi, un uzbrucējs aizskrēja prom. Tobrīd nesapratu, kas notiek, cik slikti ar mani ir, vienkārši redzēju, ka viss ķermenis pludo no asinīm. Tika izsaukti ātrie un policija.

Policisti iztaujāja, kas ir nodarīts, lika aprakstīt uzbrucēju. Kopā tika veikti astoņi deviņi dūrieni, pa visu augšējo ķermeņa daļu. Iekšējie orgāni gan bojāti netika, visdziļākā brūce ir rokā, kur iedurts līdz kaulam. Kaklā pavisam nedaudz pietrūka, lai tiktu savainots arī vairogdziedzeris. Arī dūriens plecā bija dziļš un ilgi dzija.

Viens no bijušā dzīvesbiedra dūrieniem trāpīts arī kaklā, palicis pavisam nedaudz, lai tiktu savainots arī vairogdziedzeris. Foto: Egons Zīverts

Labu laiku nogulēju reanimācijā. Tiesa tos atzina par smagiem miesas bojājumiem. Jutība plaukstā tā arī nav atjaunojusies, to daļēji nejūtu, lai gan nervi tika sašūti.

Ar mentālo veselību bija visgrūtāk, slimnīcā vēl turējos, jutos drošībā, bet tiesas laikā, pirms un pēc tās bija ļoti smagi,”

šaušalīgo notikumu atceras cietusī.

Uzbrukuma laikā visvairāk cietusi roka. Nervi sašūti, tomēr divos pirkstos jutība tā arī nav atjaunojusies. Kopā sieviete sadurta astoņas deviņas reizes. Foto: Egons Zīverts

Viņa zina teikt, ka sākotnēji šis cilvēks bijis ieslodzījumā, bet ticis mētāts gan pa dažādām ieslodzījuma vietām, gan psihoneiroloģiskajām slimnīcām.

Pēc tiesas nonācis Liepājas Psihoneiroloģiskajā slimnīcā. ”Viņu atzina par nepieskaitāmu. Pat tiesas sēdē viņš nepiedalījās, jo tiesas zālē viņu nelaida tā iemesla dēļ, ka viņš tika atzīts kā sabiedrībai un sev bīstams, lai nepasliktinātu viņa veselības stāvokli. Tiesa piesprieda piespiedu ārstēšanu,” Dace rāda tiesas lēmumus.

Uz brīvām kājām

”Nu jau labu laiku uzbrucējs dzīvo brīvībā, neviens neuzskatīja par vajadzīgu mani pat informēt, ka cilvēks, kurš mani mēģināja nogalināt, atkal brīvi staigā pa ielām. Pirms gada viņš nokārtoja autovadītāja tiesības un iegādājās auto, te gan jāpiebilst, tieši tādu, kādu es savulaik biju gribējusi.

Cilvēkam ir šizofrēnija, viņš ir uzbrucis otram cilvēkam, atzīts par nepieskaitāmu. Vai tiešām šāds cilvēks drīkst piedalīties satiksmē?

No otras puses, ja reiz šim cilvēkam ir labāk, kāpēc viņam neiestājas kriminālatbildība? Tas būtu taisnīguma princips. Būtībā uzbrucējs dzīvo kā niere taukos, bet mana ikdiena paiet bailēs. Nevaru normāli iziet uz ielas, nevaru izveidot drošas attiecības, jo, ja nu atkal sākas greizsirdība un man uzbrūk?” sieviete bažījas, jo ne reizi vien vīrieti it kā nejauši sanāk satikt baznīcā, uz kuru viņa dodas svētkos, viņai tuvākajā veikalā vai parkā pie darba.

Laikraksts noskaidroja, ka lēmums par noteiktā medicīniskā rakstura piespiedu līdzekļa atcelšanu stājies spēkā 2021. gada 24. decembrī.

”Policijai par tādām epizodēm, kad uzrodas, vairs neziņoju, jo vienkārši nav jēgas.

Tie iesniegumi vairs neko nemaina. Viss, ko daru, kad redzu viņu atkal un atkal savā tuvumā, vienkārši nofilmēju.

Nezinu, iespējams, kādreiz man to vajadzēs. Tiesā es lūdzu, lai viņam aizliedz ar mani komunicēt, tiesa atbildēja, ka tas ir cilvēktiesību pārkāpums. Tad nu ik pa laikam komunikācija mūsu starpā ir, vairāk tas gan saistīts ar tiesas lietām. Es cenšos viņu ignorēt, tomēr viņš lieliski spēj manipulēt.”

Bezspēcīga vienatne

Pēc piedzīvotā Dace ilgstoši apmeklējusi psihologus un psihoterapeitu, to darījusi par maksu, jo neesot zinājusi, ka cietušie šos un arī juristu pakalpojumus var saņemt bez maksas. ”Dīvaini, ka neviens neuzskatīja par vajadzīgu tādā krīzes brīdī man to pateikt. Vērsos pēc palīdzības arī krīzes centros, piedzīvoju depresijas epizodes no bezpalīdzības un izmisuma. Kaut kā ķepurojos, jo gribējās jau dzīvot.”

Atbalsts, ko Dace saņēma, bijusi kompensācija no valsts, to piešķir atkarībā no nodarītā smaguma pakāpes. Varmāka to vēlāk atmaksā valstij.

Visā pārējā laikā cietusī jutusies viena. Viņa uzsver, ka vienīgie, kas sniedza reālu atbalstu, bija tuvinieki, kas paši bija pārbijušies un raizējās par sievietes drošību.

”Kad gulēju slimnīcā, koncentrējos uz atveseļošanos, biju pilnīgi pārliecināta, ka esmu drošībā. Vainīgais taču ir zināms, un nodarījums ir smags. Tomēr viss izrādījās citādāk. Mani šokēja tas, kādi ir mūsu Liepājas advokāti.

Tajā mirklī, kad pēc tiesas (aptuveni divus gadus pēc notikušā) es pēkšņi šo cilvēku ieraugu uz ielas, kad viņš mierīgi pastaigājas ar mammu, protams, man ir neizsakāmas bailes. Zvanu advokātei, izstāstu situāciju un saku – man ir bail! Vai no tā kaut kā var izvairīties? Ziniet, ko viņa man atbildēja? ”Man arī no suņiem ir bail!” tā viņa teica.

Tobrīd stāvēju uz ielas un man vienkārši bira asaras no izmisuma.

Arī citiem es maisīju rāmo ikdienu, prokurore bija nelaipna, neiecietīga, neļāva man iepazīties ar lietu. Godīgi sakot, es jutos kā noziedzniece. Tas man lika saprast, ka Liepājas speciālistiem es neuzticos. Otro reizi es vietējo juristu un advokātu pakalpojumus vairs neizmantotu.

Būtībā nekādu kontroli neviens cietušajiem nenodrošina, atbalsta no malas nav. Tu esi cietis, tad meklē, ķepurojies, dari, kā māki. Šobrīd mēģinu dzīvot kā normāls cilvēks, vismaz cenšos. Strādāju, mācos, eju uz priekšu.

Tomēr bailes nekur nepazūd. Slēdzot dzīvokli, skatos aiz durvīm, pārliecinos, vai tur neviena nav.

Risinājums varētu būt līdzīgs tam, kā Jēkabpils gadījumā bija izteikts, – uzlikt aproci, kura nosūta man ziņojumu, ja šis cilvēks tuvojas. Tādā gadījumā es vienkārši zinātu, ka man konkrētā vieta jāpamet, lai izvairītos. Tādā gadījumā man nebūtu visu laiku jābaidās, vai atkal no kāda stūra man neuzbruks.

Kurš atbildēs par to, ja viņš atkārtoti uzbruks man vai kādai citai sievietei, ar kuru sāks attiecības? Tagad taču viņš saprot, ka par to īsti nekāda soda nav. Vai tiešām viss ir izdarīts, lai es kā cietusī varētu dzīvot normālu dzīvi?” skumji vaicā Dace.

Medicīniskā komisija braukt atļauj

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra tiesu eksperti atzinuši, ka apsūdzētais noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas laikā neesot slimojis ar psihisku slimību, bet viņam bijuši citi psihiski traucējumi – šizotipiski ar pārvērtēšanas idejām un impulsīvām darbībām, kas izpaudās viņa uzvedībā.

”Uzbrucējam piemīt tādas individuāli psiholoģiskas īpatnības, kas varēja būtiski ietekmēt viņa rīcību pret cietušo – grūtības veidot domāšanas stratēģijas, izdalīt galveno, ir tendence apjukt plašā materiālā, kā arī vājas spējas veidot attiecību idejas.

Konstatēto psihisko traucējumu dēļ nebija spējīgs saprast savas darbības un tās vadīt, kas atbilst juridiskajam kritērijam – nepieskaitāms,”

Dace uzrāda zīmogotu tiesu ekspertu parakstītu kopiju. Loģisks šķiet jautājums, vai cilvēks ar šādiem traucējumiem drīkst sēsties pie auto stūres?

VAS ”Ceļu satiksmes drošības direkcijas” Komunikācijas departamenta vadītājas vietnieks Mārtiņš Mālmeisters skaidro, kāda ir vadītāja apliecības iegūšanas kārtība.

”Katram cilvēkam, kas savā īpašumā vēlas iegūt transportlīdzekļa vadīšanas apliecību, ir jāiziet medicīniskā komisija, un, ja ārsti konstatē, ka nav nekādas veselības problēmas vai citas nianses, kas liedz iegūt vadīšanas apliecību, atļauja vadīt transportlīdzekli tiek sniegta.

Pirms klients vēlas kārtot attiecīgos CSDD eksāmenus vadītāja apliecības iegūšanai, CSDD rūpīgi pārbauda izsniegtos dokumentus reģistrā, kas apliecina potenciālā vadītāja tiesības vai aizliegumu iegūt vadītāja apliecību.

Respektīvi, šajā gadījumā, ja ārsti ir pateikuši, ka cilvēks ir vesels un drīkst vadīt transportlīdzekli, tad viņam ir iespēja vadītāja apliecību iegūt.”

Orientēties uz cietušo

Vardarbībā cietusī persona, pamatojoties uz 2014. gada 23. decembra Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.790, var saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu pašvaldībā 10 konsultāciju apmērā (psihologs/jurists/sociālais darbinieks) vai institūcijā (ar vai bez izmitināšanas – 30 dienas).

Liepājas Sociālā dienesta direktore Diana Mejere laikrakstam paskaidro, ka, iespējams, cietusī netika kaut kā īpaši informēta par šādu iespēju, jo, lai saņemtu bezmaksas konsultācijas, cietušajai personai pēc sociālās rehabilitācijas Sociālajā dienestā jāvēršas pašai.

”Nepieciešamības gadījumā tiek piesaistīts Sociālā darba daļas speciālists. Klientam pakalpojumi tiek piešķirti pēc vajadzības un attiecīgas situācijas,” papildina D. Mejere.

Atbalsta tālruņa noziegumos cietušajiem 116006 vadītāja Santa Laimiņa uzsver, ka cietušajam palīdzētu kopējā valsts ieinteresētība un nepieciešamība aizsardzības procesu no vardarbības veicēja padarīt orientētu uz cietušo un viņa vajadzībām.

”Tas nozīmē, ka ar cietušo tiek komunicēts, izskaidrota lietas virzība, kā arī, iespējams, pieņemtie lēmumi un to pamatotība.

Tas cietušajam liek justies sadzirdētam, uzklausītam, kā arī pasargātākam, jo ir izpratne par notiekošo un sagaidāmo.

Tāpat rodas jautājums, vai tiek apzinātas cietušā vajadzības konkrētā gadījumā? Vai ir noticis cietušā vajadzību izvērtējums? Vai cietušais jūtas apdraudēts šeit un tagad? Iespējams, nepieciešams atkārtots pagaidu aizsardzības pieteikums un lēmums.

Šobrīd biedrība ”Skalbes” un vairākas nevalstiskās organizācijas ir aktivizējušas jautājumu par elektronisko uzraudzības aproču nepieciešamību saistībā ar vardarbības gadījumiem. Kā zināms, pēc traģiskā Jēkabpils gadījuma ir skaidrs, ka noteiktos vardarbības gadījumos ir nepieciešama papildu kontrole, kuru šobrīd valsts nespēj nodrošināt.

Tāpēc vēl jo vairāk svarīgs visu iesaistīto pušu dialogs un izpratne par cietušo vajadzību justies droši tajos brīžos, kad vardarbības veicējs ir atbrīvots, taču, iespējams, zināmi draudi palikuši,” rosina S. Laimiņa.

Vardarbības gēns ir visos

Gints Kapenieks, krīzes psihologs

Universālas receptes, kā ar notikušo tikt galā, šādās situācijās nav. Katrs gadījums ir individuāls, svarīga ir katra nianse. Ja bijušais varmāka joprojām cenšas atrasties upura tuvumā un apmātība turpinās, jāsaprot, ka tiesībsargājošie orgāni visu laiku blakus nebūs, piezvanīt nevarēs.

Ja pārņemtība ar upuri turpinās, sods varmāku nebaida. Apmātam cilvēkam sods liekas kaut kur tālu projām, savukārt upuris un apmātība ir šeit un tagad.

Par savu drošību ir jādomā, te var runāt par kādu aizsardzības programmu, aizliegumu tuvoties vai arī par dzīves vietas maiņu. Kritiskos brīžos arī biedrība ”Marta” piedāvā uz laiku dot patvērumu.

Ja cilvēks vairs nav izolēts, atrodas brīvībā, garantēt absolūtu drošību nevar neviens, ne ārsti, ne psihiatri, ne policija.

Vienīgais garants, ja varmāka atrodas izolācijā.

No otras puses, ja visi atbildīgie dienesti atzinuši, ka bijušais varmāka drīkst atrasties sabiedrībā, bet kaut kādas vajāšanas pazīmes turpinās vai pastāv bailes, iespējams, var veikt adekvātas pārrunas un slēgt vienošanos starp upuri un bijušo varmāku.

Viss, ko var darīt ar cietušā bailēm, ir skatīties tām tieši acīs, iet iekšā, izdzīvot. Tur gan jābūt drosmei, bet arī tas ir ļoti individuāli. Jāņem vērā arī fakts, ka cilvēka ”es” nav nemainīgs, laikam ejot, mainās visi.

Ja trauma ir izrunāta un izstrādāta pie psihologa, terapeita, ar laiku tā paliek par faktu biogrāfijā, kas piedzīvots. Jā, var palikt izjūtas, ko upuris atminas, tomēr tas dod iespēju dzīvot tālāk. Ja trauma netiek izdzīvota un izrunāta, tā var palikt uz visu atlikušo mūžu un, to atceroties, var būt asaras, psihosomatiskie traucējumi.

Gribētos gan piebilst, ka sabiedrībā ļoti bieži tiek akcentēti tie gadījumi, kad vardarbības ainas ir ļoti redzamas un izteiktas, līdzīgi kā Jēkabpilī Leona Rusiņa gadījums vai nupat notikušais gadījums, kad Dobelē vīrs sadūra savu sievu gultā, kad viņa minējusi, ka vēlas šķirties.

Tie ir gadījumi, kad vardarbība ir visnežēlīgākajā formā, bet jāsaprot, ka

vardarbības moments mūsos katrā ir iekšā.

Kāds grib otru cilvēku emocionāli kaut kā iespaidot, ne velti ir tas trīsstūris, kurā iekšā esam mēs visi: varmāka, upuris un glābējs.

Cilvēks atnāk pie manis un ir pārliecināts, ka viņš nav varmāka, tomēr stāstītajā dzirdu, ka tur ir tas pamats. Bieži vien ģimenē šī trīsstūra lomas mainās, vienu brīdi viņš ir varmāka, otru brīdi upuris. Tas ritenis ripo, un mēs pamanām tikai tos skaudrākos gadījumus.

Bet sākums ir visur – apcelšana skolā, fiziskās cīņas, darbā mobings. Ja to procesu neapstādina, tā kļūst par augošu līkni. Par to ir jārunā un, vēlams, daudz. Tā ir visas sabiedrības problēma un ļoti dziļa. Katrs pats var strādāt ar savu psiholoģisko veselību un noturību.

Pats sākums gan meklējams ģimenē, ir svarīgi sākt no turienes, lai mainītu savu primitīvo un varmācīgo dabu, jāiegulda darbs paaudzēs.

UZZIŅAI

Vardarbības gadījumos cietušajiem Latvijā pieejami vairāki atbalsta tālruņi, lai saņemtu tūlītēju psiholoģisko palīdzību:

  • noziegumos cietušo atbalsta tālrunis 116006 (katru dienu laikā no 7.00 līdz 22.00);
  • diennakts krīzes tālrunis 67222922 vai 27722292 (”Bite”);
  • ”Drošās mājas” diennakts tālrunis cilvēku tirdzniecības upuriem – 28612120;
  • ”Centrs MARTA” – tālrunis 67389539 (katru darba dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00)

Avots: lm.gov.lv

Medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu veidi

Ja Tu esi bīstams sabiedrībai, tiesa var nozīmēt vienu no trim medicīniska rakstura piespiedu līdzekļiem:

  • ambulatoru ārstēšanu medicīnas iestādē. Tu vari dzīvot mājās, bet Tev ir regulāri jāiet pie psihiatra;
  • ārstēšanos psihiatriskajā slimnīcā. Tu atradīsies slimnīcā. Tev būs jāievēro visi iekšējās kārtības noteikumi. No slimnīcas Tu drīkstēsi iet prom tikai tad, kad tiesa būs pieņēmusi lēmumu, ka vari doties mājās;
  • ārstēšanos speciālā psihiatriskajā slimnīcā ar apsardzi;
  • ja Tu neesi bīstams sabiedrībai, tiesa var uzdot Taviem radiniekiem par Tevi parūpēties. Tas ir iespējams tikai tad, ja radinieki piekrīt par Tevi parūpēties. Tad Tu dzīvosi mājās.

Avots: tiesibsargs.lv

Es domāju tā: Vai mācētu sevi aizsargāt uzbrukuma gadījumā?

Daina Šaškina, liepājniece:

– Esmu pārliecināta, ka spētu sevi aizsargāt. Grūti pateikt, kā, bet zinu, ka nestāvētu un negaidītu. Pirmais instinkts noteikti liktu atgrūst uzbrucēju un skriet prom, bet arī ikdienā savai drošībai nēsāju līdzi asaru gāzes baloniņu. Līdz šim gan šādus gadījumus piedzīvojusi neesmu, bet tāda papildu drošība nekad nenāk par ļaunu. Ja vardarbību redzu uz ielas, neiejaucos, bet nekavējoties zvanu policijai.

Jevgēnija Strumbre, studē tehnikumā:

– Labs jautājums. Tas atkarīgs no situācijas, kā tieši uzbrukums notiek. Visdrīzāk, ka nespētu sevi pienācīgi aizsargāt. Te gan jāskatās, kāds ir uzbrucējs, bet, nojaušot, kāda varētu būt to vīriešu kategorija, kas spētu uzbrukt, domāju – būtu grūti. Sākumā cīnītos, cik vien varu, tad noteikti muktu prom. Man ir bijis gadījums, kad gaišā dienas laikā mani sāk aizskart vīrietis. Biju pavisam jauna, apkārt stāvēja bars pieaugušo, bet neviens pat neiedomājās kaut kā man palīdzēt. Vienkārši noskatījās, kā es bezpalīdzīgi mēģinu izvairīties.

Jaroslavs Korols, rīdzinieks:

– Tas atkarīgs no daudziem faktoriem, grūti tā uz sitienu atbildēt, kāda būtu reakcija uzbrukuma brīdī. Izskatās, ka jums te Liepājā viss ir mierīgi, pats gan esmu no Rīgas, lai arī valda mīts, ka lielās pilsētās šādas briesmas uzglūn no katra stūra, pats neesmu to piedzīvojis, arī Rīgā viss ir mierīgi. Iespējams, tas atkarīgs no cilvēku loka, kas tev ir apkārt.

Agnija, vidusskolas absolvente:

– Noteikti nespētu aizsargāt sevi. Sauktu pēc līdzcilvēku palīdzības. Skatītos arī, cik liels ir uzbrucējs, sieviete vai vīrietis un ar kādiem paņēmieniem cenšas man uzbrukt. Nekādu pašaizsardzības līdzekļu man somiņā nav. Ja dodos kaut kur vēlākās vakara stundās, nekad neeju viena, tikai draugu lokā. Esmu ļoti priecīga, ka neesmu bijusi lieciniece nekam tamlīdzīgam, bet esmu informēta, ka šādas lietas pastāv un notiek arī Liepājā. Ja ko redzētu, zvanītu policijai vai citām varas instancēm.

Aleksejs Semjens, brauc ar velosipēdu:

– Faktiski neesmu piedzīvojis tādu tiešu uzbrukumu man, bet, ja vajadzētu, aizstāvēt sevi noteikti mācētu. Te gan jāsaprot, kāda līmeņa uzbrukums tas būtu. Protams, ka cīnītos un aizsargātos, neesmu no tiem, kas bēgtu prom, tomēr galvenais atcerēties robežas, ko nedrīkst pārkāpt, kā pašam savas iekšēji uzstādītās, tā likumiskās. Par sevi jūtos gana pārliecināts, arī fiziskā sagatavotība man ir laba, kā nekā agrāk ar cīņām nodarbojos. Par sevi pastāvēt māku.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz