Trešdiena, 1. maijs Ziedonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kopienu iesaistīšana ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas mērķiem

Par kopienu iesaisti dzīves vides un kultūrvides veidošanā arvien vairāk dzirdam, kopš Liepāja ieguva Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu. Iedzīvotāju iesaisti ne tikai ierastajā pasākumu apmeklētāju lomā, bet līdzradīšanā radošā komanda formulējusi kā aktivitāšu kopumu “Kaimiņu būšana”.

Kopienu iesaistīšana ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas mērķiem
Ziemupē dzīvo ļoti dažādi cilvēki, taču beigu beigās vien trīs mājas no visa ciema neiesaistījās 600 gadu jubilejas svētkos. Kopiena apliecināja, ka iespējams iesaistīt visus, kuri vēlas dot savu ieguldījumu. (Foto: Anna Dunkere)
Ziemupē dzīvo ļoti dažādi cilvēki, taču beigu beigās vien trīs mājas no visa ciema neiesaistījās 600 gadu jubilejas svētkos. Kopiena apliecināja, ka iespējams iesaistīt visus, kuri vēlas dot savu ieguldījumu. (Foto: Anna Dunkere)
20.12.2023 05:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Liels mērķis, nopietna vajadzība un cilvēki, kas virza procesu, veido savstarpēju uzticēšanos, tā izaug spēcīgas kopienas, – piedzīvojuši to aktīvisti Liepājā un Dienvidkurzemē.

Liels darbs un urdīšana

Kas īsti ir kopiena, kā tā veidojas un ko spēj, vislabāk var izstāstīt tie, kas apjautuši savu kopējo spēku un tā paveikuši nozīmīgas lietas.

2022. gada vasarā mazā Ziemupe ar 160 iedzīvotājiem sarīkoja ciema 600 gadu jubilejas svinības, uz kurām atbrauca ap diviem tūkstošiem cilvēku.

Vietizrāde “Stāstu vietas” un Asfaltēšanas kongress tapa režisora ar Ziemupes saknēm Mārtiņa Eihes vadībā, taču visbūtiskākā bija pašu ziemupnieku iesaiste – dalīšanās atmiņās, stāstos, viedokļos.

“Ziemupnieki jau izsenis lielu mērķu un ideju vārdā veiksmīgi prot sadoties rokās,”

saka biedrības “Ziemupīte” pārstāve Daina Vanaga.

Ja ar ziemupniekiem runā un uzklausa, viņi ļoti labprāt stāstot un daloties savējo vidū.

Viņa atzīmē, ka ikdienā katrs no mums pastāv vairākās kopienās, jo tās veido gan kupla saime, gan ciešs darba kolektīvs.

“Ciems ir vienkāršākais piemērs, jo tie ir cilvēki, kuri tur dzīvo, ir saistīti ar šo vietu. Lai kopiena veidotos spēcīga, tas ir liels darbs. Tur “apakšā” ir mazie urdītāji vai kūdītāji, cilvēki, kas parāda, kur vērts iesaistīties, kāda ir ideja,” pauž Daina.

“Kopienu veido prasme sarunāties un klausīties.”

Pēc sešsimtgades ir saglabāts ziemupnieku čatiņš, kur joprojām notiek komunikācija un ideju apmaiņa.

“Ir sajūta, ka kaut kam vēl ir jānotiek. Ar pirmo asfalta gabaliņu Ziemupē vēl nekas nav atrisināts, tas bijis labs starta punkts. Manuprāt, šobrīd idejas transformējas, lai atrastu veidu, kā vēl kliedzošāk runāt par ceļa problēmu,” viņa norāda.

Pirms diviem gadiem biedrība “Radi vidi pats” Liepājas centrā iedibināja kopienas dārzu. Tas izrādījās ļoti nepieciešams pilsētniekiem, un ar mazām iniciatīvām soli pa solim Kuģinieku ielā dārzs tika iekopts un kļuvis par pulcēšanās vietu.

“Kopiena ir cilvēki, kuriem ir kopīga vajadzība,” definē biedrības pārstāve Linda Ulāne. “Viņi apvienojas kopīga aicinājuma, vērtību dēļ.

Kopība vienas lietas dēļ ne vienmēr būs uzreiz kopiena, bet, ja ir vajadzība, ko risināt, ir arī spiediens iesaistīties.

Tas ir lielāks pamats kopienas tapšanai.”

Dārza kopiena radusies ģeogrāfiski – tie ir liepājnieki, kuriem vajadzēja vietu pilsētas vidū, kur ņemties pa zemi un kur bērniem redzēt, ka tomātu mērce vai kečups pirms tam izskatījies citādi. Dārzs tapa kā atvērta tikšanās platforma jebkuram.

“Pašlaik veidojas to cilvēku kopiena, kuriem rūp darbs ar ieslodzītajiem. Ir vajadzība ar viņiem strādāt, un mēs meklējam iespējas tikties un tīkloties, dabūt finansējumu,” saka Linda.

Kāpēc kopienā ir spēks? “Ja es viena rakstu iesniegumu, par kaut ko sūdzos, tās ir viena cilvēka vajadzības. Ja ir vairāki, kuriem tas svarīgi, tad arī lēmējvara ir vairāk motivēta ieklausīties. Ja nākam kopā, tad ir dažādi informācijas kanāli, dažādas prasmes, un varam skaļāk lobēt to, kas mums ir svarīgs, ko gribam redzēt savā apkaimē, pilsētā. Katram no mums ir kas tāds, kas var noderēt arī otram,” pauž L. Ulāne.

Jāiekustina tukšā niša

Klasiskā kopienas definīcija ir – noteiktai vietai piesaistītu cilvēku grupa, kas mijiedarbojas, taču pastāv arī profesionāļu kopienas, biedrības, nodibinājumi.

“Ja ir biedrošanās un domubiedru grupa, tad kopiena jau veidojas,”

saka nodibinājuma “Liepāja 2027” sabiedrības līdzdalības speciāliste Maija Jankovska.

Šajā ziņā Liepājā kopienu aizmetņi noteikti esot, tomēr apkaimju kustība pagaidām esot tukšā niša. To mēģinās iekustināt Eiropas kultūras galvaspilsēta.

Kopienu programma bija arī Kauņai kā kultūras galvaspilsētai.

“Vide un izaicinājumi ir līdzīgi, mēs no viņiem varēsim daudz ko mācīties un aizgūt. Kauņa publisku uzsaukumu veidā aicināja un atbalstīja aktīvos cilvēkus, piedāvāja mācības, deva uzdevumus. Līdzeklis, kā vākt kopā cilvēkus, ir iedzīvotājus iesaistoša kultūra – apkaimju svētki, pasākumi, kurus viņi paši īstenoja, definēt, kuri tad ir sāpīgie punkti,” pastāsta M. Jankovska.

Gan Kauņai, gan Liepājai pasākumi iziet ārpus pilsētas robežām. Vai mazā ciemā, kur visi cits citu pazīst, kopiena izveidojas vieglāk? Kolēģi Lietuvā ātri sapratuši, ka ar atšķirīgām mērķauditorijām jāstrādā dažādi.

“Pilsēta bija tas tukšais lauks. Ja kādā rajonā ir darboties gatavs cilvēks, tad viņam ir monopols jaunam startam. Reģionos kaut kas jau ir, arī mums ir pašvaldību cilvēki, kultūras darba organizatori, kas ar to jau nodarbojas.

Ja kāds nāk ar kultūras galvaspilsētas karogu un grib visu mainīt, tas tā nestrādā, ir svarīgi, lai visi justos iesaistīti un nejustos nenovērtēti,”

uzsver speciāliste.

Liepājā darbojas NVO, kuras gatavas iesaistīties apkaimju aktivizēšanā, tas būs resurss, norāda M. Jankovska.

“Viņiem jāpalīdz aiziet nākamajā solī. Citādi cilvēki atnāk uz iedzīvotāju sapulcēm, izlādē savu sāpi, bet tālāk nekas nenotiek. Pārsvarā sagaidām, ka visu risinās pašvaldība, taču ir lietas, ko paši var izdarīt, ja sadarbojas savā starpā.

Tā ir kultūras galvaspilsētas misija “(ne)miers” – radīt sajūtu, ka mums rūp apkārtējā vide; atrodam domubiedrus un meklējam risinājumu! Bieži vien pat nevajag lielus ieguldījumus. Jāiedod cilvēkiem pirmais impulss,” viņa stāsta.

Kopienu un apkaimju kustībā jēgpilnākais esot tas, ka cilvēki mudināti domāt par visiem kaimiņiem. “Vieni varēs iedot vairāk, būs radošāki, varēs nākt ar piedāvājumiem. Taču vietas konkrētība iedod apziņu, jā, bet mums taču blakus ir arī citi un mēs viņus varam iesaistīt!”

“Liepājas 2027” komanda vairākkārt uzsvērusi, ka lielais skaits māju apsaimniekošanas biedrību var būt nozīmīgs spēks iedzīvotāju iesaistē.

“Šis resurss ir mūsu uzmanības lokā, līdz šim pilnībā neizmantots.

Galvenā līdz šim bijusi saimnieciskā funkcija, taču citu pilsētu piemēri parāda, ka var ne tikai domāt par sniega šķūrēšanu, bet veidot mājas kopienu,” pauž M. Jankovska.

Uzticēšanās saišu veidošana ir ilgstošs process, viņa atzīmē.

“Skaidrs, ka uzreiz uz paplātes nenoliks savas problēmas un kur nu vēl atradīs risinājumus. Uz vides veidošanas lietām reizēm nepieciešams paskatīties citādi, un te talkā var nākt mākslinieki, kuri var likt kopā iedzīvotāju vajadzības ar radošām idejām, un tad var dzimt kaut kas jauns, ko pirms tam nevaram prognozēt, bet ar ko apkaime varēs lepoties,” klāsta M. Jankovska.

Nākamgad plānota apkaimju iekustināšana, potenciālo kopienu līderu stiprināšana. Sekos konkursi “Kaimiņu būšanas” aktivitātēm, kuros kopienas varēs īstenot savas mazās iniciatīvas.

“Jāsagatavo augsne, lai tad, kad ieradīsies mākslinieki, kuri var ienest nebijušas idejas, viņiem ir organizēta grupa, ar ko strādāt,” norāda speciāliste.

Iesaiste vēl sākuma stadijā

Par kopienu līdzdalību seminārā “Kopienu iesaiste kultūrvides veidošanā” Liepājā diskutēja Latvijas reģionu kultūras dzīves veidotāji.

Pieredze ir ļoti dažāda. Kādā pagastā ir aktīvas interešu kopas – vietējie senioru un māmiņu klubi, kas nāk talkā kultūras darbiniekiem, paši piedāvā kaut ko garšīgu uzcept, eglītēm dekorācijas izgatavot.

Rosīgie seniori iesaista arī citus iedzīvotājus. Citviet kopienā ļoti aktīvi ir skolas jaunieši, uz kuriem allaž var paļauties, ka atnāks, iesaistīsies un izdarīs.

Tomēr –

ja ir aktīva pagasta pārvalde, bibliotēka, kultūras nams, tad iedzīvotājam pašam nekas nav jādara un darītājus ir grūti dabūt.

Kopienu iesaisti var skatīt vairākos līmeņos, stāsta Latvijas Kultūras akadēmijas Tālākizglītības centra vadītāja Ilona Asare.

“Vienkāršākais – līdzdalība kultūras pasākumos un konkrētos projektos. Kultūras darbinieks izdomā iedzīvotājiem uzdevumu, piemēram, ar karogiem doties gājienā. Taču spektrs ir gana plašs. Var pieaicināt profesionālu mākslinieku, kurš strādā ar kopienai aktuālām tēmām un ar tās līdzdalību rada profesionālu mākslas darbu,” viņa atzīmē.

Nākamais ir organizācijas līmenis.

“Domājot par muzeja vai kultūras centra turpmāko attīstību vairāku gadu garumā, ir jautājums, vai mums svarīgās auditorijas iesaistām plānošanā, kā mēs stratēģiski redzam virzību, kas kultūras iestādei vispār būtu jādara.

Šajā līmenī var darboties iedzīvotāju konsultatīvās padomes, var tikt iesaistītas fokusgrupas, piemēram, senioru vai māmiņu klubs. Latvijā kopienas iesaiste vēl ir sākuma stadijā, bet ārzemēs pie kultūras mantojuma objektiem redzam draugu un atbalstītāju kopas, kuras labprāt iegulda savu laiku un palīdz konkrētai vietai,” pauž I. Asare.

Komplekss skatījums vēl nākamajā līmenī būtu uz līdzdalību pilsētas vai novada kultūrpolitikas veidošanā, kad ne tikai pētām dažādu sabiedrības grupu vajadzības, bet arī iesaistām kultūrpolitikas mērķu, uzdevumu plānošanā, ideju ģenerēšanā un plānu īstenošanā.

Šajā līmenī Eiropas kultūras galvaspilsētas ilgtermiņā gatavo un īsteno lielus mērķus.

Viena lieta ir strādāt ar aktīvajām kopienām, taču vērtīgāk ir mēģināt sasniegt tos cilvēkus, kur jāpieliek vairāk pūles un varētu būt vairāk šķēršļu.

“Ar domu, ka veidojat visai sabiedrībai pieejamu kultūras piedāvājumu, jābūt pārstāvētām visas sabiedrības interesēm, ne tikai redzamāko grupu,”

uzsver I. Asare.

“Iedzīvotājiem ir svarīgi, kas būs tālāk, ja es iesaistos? Ja lūdzām idejas, tad jāstāsta, kas ar tām tālāk notiks. Līdzdalības pasākumos jāpadomā no dalībnieka puses, kas man būtu vajadzīgs, lai es piedalītos?

Svarīgi mācīties sadzirdēt iedzīvotājus, nevirzīt diskusiju sev vajadzīgā gultnē un runāt par kopīgo labumu, nevis katrs par savām interesēm.”

Nevalstiskais sektors ir dzinulis un karognesējs

Agnese Lāce, Kurzemes plānošanas reģiona izglītības jomas reģionālā koordinatore

Nevalstiskais sektors kā vietējās kopienas attīstītājs tika aktualizēts Kurzemes NVO forumā.

Kā to var izdarīt – caur izglītību, kas nenozīmē tikai rakstīt, lasīt un rēķināt. Tā ir gan kultūrizglītība, gan profesionāli ievirzīta.

Diskusijās paši biedrību pārstāvji, kuri jau ir kopienu aktīvisti, izteica viedokli, ka formāts “biedrība”, kāds tas sākotnēji bija plānots, vairs nestrādā. Tagad aktīvāka darbība noris kopienās starp līdzīgi domājošiem vai uz viena viļņa esošiem cilvēkiem.

Tāpēc pašlaik var novilkt tādu kā vienādības zīmi, jo vairs nav svarīgi, biedrība vai vienkārši interešu kopa, kura dēvē sevi par kopienu.

Atļauja kādam būt aktīvam, jo viņš ir biedrībā, vai liegums būt aktīvam, jo cilvēks nav biedrībā, vairs nepastāv. Cilvēku uzdrīkstēšanās, brīvie uzskati un vēlme kaut ko darīt iedod kopienai lielāku spēku.

Skatoties kontekstā ar Eiropas kultūras galvaspilsētu, tieši no Liepājas izskanēja, ka šis pasākumu kopums būs mērķēts tieši uz kopienu aktivizēšanu, nenosakot nekādas robežas.

Biedrība, nevalstiskais sektors varētu būt dzinulis, kas iedrošina kopienu un aktivizē reālai rīcībai, liekot saprast, ka ne vienmēr oficiālai organizācijai ir lielāks spēks nekā cilvēku kopienai.

Biedrībai ir konkrēti darbības mērķi un virzieni, un tie varbūt ne vienmēr saskan ar kopienas interesēm un vajadzībām.

Taču ir pozitīvi, ka biedrības saskaras ar izaicinājumu, kā iesaistīt vairāk biedru, turklāt aktīvus, nevis tikai veidot biedru sarakstu, kuri varbūt tikai reizi gadā samaksā biedru naudu.

Veidojot savu kodolu plašāku, biedrība atzīst, ka kopiena ir viņu nākamais līmenis vai solis, kā pielāgoties.

Nevalstiskais sektors ir elastīgs, un brīdī, kad vērtības vai idejas saskan, tas ir gatavs kā karognesējs pārstāvēt kopienu reālās darbībās.

Biedrībām ir svarīgi ieviest pārmaiņas, lai uzlabotu kopienas dzīvi, un tās ir gatavas to darīt.

Uzziņai

Kopienu projekts “Kaimiņu būšana”

  • Ielu apkaimes satikšanās festivāls, “Mājas stāstu” apzināšana, izstādes kvartālos.
  • Dārzkopība kā mākslas veids un kopienas saliedēšanas līdzeklis.
  • Kultūras telpu, neformālu tikšanās vietu izveide pilsētas un novadu apkaimēs.
  • Skaņu mākslas izstāde “Skan Liepāja”, radošās darbnīcas un performances.
  • Mazākumtautību kultūras diena.
  • “Seno kaimiņu satikšanās” – pasākumi reģionu kultūrtelpās.
  • “Jaunie kaimiņi” – starptautisku mākslinieku rezidenču tīklu veidošana.

Avots: ”Liepāja 2027”

Es domāju tā: Ko esat gatavs dot Liepājai?

Mārtiņš Kleins – strādā:

– Apģērbu nodot otrreizējai lietošanai. Pacelt nokritušus gružus. Pie savām mājām tā esmu darījis. Jātur acis vaļā, nedrīksti būt vienaldzīgs, un jāpalīdz, kam vajag. Manuprāt, lielākā daļa cilvēku tomēr nav apkārt  notiekošajā ieinteresēti, ir vienaldzīgi. Aktīvi varētu būt kādi 10 procenti. Sabiedrība kļūs aktīvāka, ja vecāki savus bērnus mācīs ar savu labo piemēru.

Inta Esaulova – friziere:

Piedzimu Liepājā, tad ilgu laiku dzīvoju Ukrainā un nu esmu atgriezusies. Salīdzinot ar to mazo pilsētu, kur dzīvoju, te viss ir daudz labāk, skaistāk, sakoptāk. Jūtams, ka ir saimnieks, kas par pilsētu rūpējas. Man problēma ir latviešu valoda, to tagad mācos. Jāciena vietējā kultūra, valoda.

Eva Jansone – māmiņa:

– Te esmu tikai, cauri braucot, ar savējiem dzīvoju Anglijā. Vietējie ziemā pilsētas dzīvē varētu iesaistīties tā, ka palīdzētu sētniekiem tīrīt trotuārus. Vai vismaz notīrīt savas mājas priekšu. Mančestrā, kur dzīvoju, vietējiem ir daudz nacionālo tradīciju, kuras viņi uztur dzīvas. Arī tā ir piesaiste kopienai.  

Tomass Pragulbickis – šefpavārs:

– Tas būtu tikai loģiski, ja cilvēks, kurš dzīvo Liepājā, iesaistās tās dzīvē. Daļa lepojas ar to, ka liepājnieki, daļai vienalga. Iesaiste sākas ar sīkumiem. Kaut vai – nemetot gružus, kur pagadās. Jāsāk ar sevi, tad labas lietas jāmāca bērniem, un iegūs visa pilsēta. Tad, kad ejam pārgājienos mežā, cilvēkiem dodam atkritumu maisus, lai pa ceļam savāc gružus.

Ausma Neiburga – pensionāre:

– Devu ar savu darbu, kad strādāju. Tagad esmu pensijā. Manuprāt, ir svarīgi, lai cilvēkam būtu interese par to, kas notiek pilsētā. Lai jaunieši būtu ieinteresēti, lai veidotu savas kopienas. Tas notiks un būs labas pārmaiņas, ja būs viens vai vairāki līderi, kas iedvesmos labiem darbiem un aicinās, vedīs aiz sevis pārējos.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz